DERNEK VAR İCRAAT YOK
admin • 19 Şubat 2011 13:15:04 
DERNEK VAR İCRAAT YOK

 

Toplantıda konuşan Milli Eğitim İl Müdürü Üner Dilek: “İlimizce yüzlerce dernek var. Ama baktığımız zaman şu ana kadar Bilecik adına, Bilecik’in ilerlemesi adına, kültür ve sosyal hayatın gelişmesi adına hiçbir faaliyetleri yok. Geçmişte de varsa ben bilmiyorum. Derneklerin kağıt üzerinde kurulmuş olması bu ili bir adım ileriye götürmüyor maalesef” dedi.

Toplanan komisyona başkanlık eden Vali Yardımcısı Süleyman Deniz “Dönem içinde toplam 549 kursumuz ve 7449 kursiyerimiz olmuştur. Başarılı bir çalışma dönemi geçirildiğine inanıyorum” diyerek sözü konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermek üzere Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Güven’e verdi.

Güven de “Hayat boyu öğrenme felsefesi içerisinde bulunan insanların yaşının, eğitim durumunun, sosyal yapısının ne olduğuna bakılmaksızın onlara eğitim verilmesi, devletin önemli görevleri arasında bulunmakta. Bu görevi de halk eğitimler ve mesleki eğitimler yoluyla icra etmekte” dedi.

Sunumda, Ana Kız Okuldayız kampanyası kapsamında ilimiz halk eğitim merkezlerince yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen okumaz yazmaz insan sayıları aktarıldı. (Dağılım; Merkez 247, Bozüyük 1711, Osmaneli 85, Gölpazarı 47, Söğüt 86, Yenipazar 152, İnhisar 263, Pazaryeri 90 olmak üzere toplam 2681 kişi). İŞKUR işbirliğinde Halk Eğitim Merkezlerinde kadınlar için Evde yaşlı ve hasta bakım kursu, muhasebe meslek elemanı kursu, yiyecek içecek hizmetleri kursu, bilgisayar bakım onarım kursu, bilgisayar destekli tasarım ve çizim kursu, web tasarım kursu, KİEM temel internet kursu, kuaförlük saç bakımı ve yapımı kursu, mozaik dizgi kursu, yetkili kalorifer ateşçiliği kursu, dikiş ve ev mefruşatı kursu, makrome kursu, eczane destek personeli eğitimi kursu, dış ticaret elemanı yetiştirme kursu, arıcılık kursları açıldığı aktarıldı.

Sunum sonunda söz alan Milli Eğitim İl Müdürü Üner Dilek; “Konuşulanların tamamı ve bundan sonra tespit edilip bize arz edilen eksiklikler mutlaka milli eğitim müdürlüğü ve halk eğitim işbirliği içerisinde çözüme kavuşturulacaktır.

Bilecik dezavantajlarını avantaja çevirebilecek en şanslı illerden biridir. Ben kendi şahsi kanaatimi söylüyorum. Özellikle eğitim öğretim alanında Bilecik istenilen düzeyde değildir. Ben bunu itiraf ediyorum.

Çünkü ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan Bilecik ile aynı paralellikte olan bazı iller, gerek akademik başarıda gerek diğer sportif ve kültürel faaliyetlerde veya proje bazında daha ileri sırada.

Bu durumu çok ciddi anlamda çalıştayla ya da bir eğitim şurasıyla masaya yatırmak gereklidir. Bir proje bile üretmeyen iki üç ilden biri olmamız gerçekten bizi düşünmeye sevk etmesi gereken bir eksiklik.” dedi.HASAN GÜNER

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
AdemUZUN
11 yıl önce

DERNEK – sayın Milli Eğüitim il Müdürümüzün derneklerle ilgili,dernek var ama faliyyet yok sözüne karşıyım,öncelikle Milli eğitim müdürümüz,il dernekler Müdürlüğüne bi zahmet uğrasın oradan isimlerini alsın bizlere toplantının yapılacağı tarihleri belirtir yazısını gönderirse biz seve seve katılırız sizler kendiniz çalıp kendiniz oynayanlardansınız kimin haberi oluyor toplatılardan samrılılarKültürel ve sosyal dayanışma derneği başkanı .