“Devletin İmkanları Sonsuz ve Sınırsız Değil”

“Devletin İmkanları Sonsuz ve Sınırsız Değil”

 

İstiklal Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan iki hastanın ziyareti sırasında duygusal anlar yaşandı. İlk ziyaret İstiklal Mahallesi’nde yaşayan 86 yaşındaki Ülviye Ayas’a yapıldı. 80 yaşındaki kardeşi Kadriye Hanım ile birlikte yaşayan Ülviye Ayas’a kardeşinin baktığı öğrenildi. Yatağa bağlı bir hasta olan Ülviye Hanım’ın gerçekleşen ziyaretten dolayı çok mutlu gözlendi.

                İkinci ziyaret Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan Fahriye Ozal’a yapıldı. 92 yaşındaki Fahriye Hanım’ın da eşi ile birlikte yaşadığı öğrenildi.

         Her iki hasta ve ailesi gerçekleşen yardımlardan dolayı yetkililere teşekkür etti. Konuyla ilgili konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Yılmaz, evde hasta bakmanın çok zor bir olduğuna değindi. Yılmaz, “İnsanların çaresiz kaldığı, sıkıntıya düştüğü hallerde de sağ olsun devletimiz sosyal yardımlaşmayla olsun bakanlığımızın diğer çalışmalarıyla olsun destek oluyor. Yoksa siz bu hastayı hastaneye götüreceksiniz, rapor aldıracaksınız, ilacını yazdıracaksınız, yarasına baktıracaksınız. Neyle götüreceksiniz, kim kucaklayacak götürecek, hangi imkanla götüreceksiniz? Bunlar uzaktan bakınca çok kolaymış gibi geliyor aslında kulağa çok rahat şeylermiş gibi geliyor ama değil.

 

‘Devletin imkanları sonsuz ve sınırsız değil’

 

Devletin imkanları sonsuz ve sınırsız değil. Evet devletimiz büyük, güçlü ama hiçbir devletin olmadığı gibi bizimde devletimizin imkanları sonsuz ve sınırsız değil. Hangi imkanı, hangi hizmeti kullanıyorsak kullanalım, suyu da elektriği de tasarruflu kullanmamız gerektiği gibi sağlık hizmetini de aynı şekilde kullanmamız gerekiyor. 112’yi gereksiz aramamamız lazım. Yani 112 gereksiz bir vakaya gittiği zaman öbür tarafta insanlar ambulanssızlıktan ölebilir.

 

‘Evde sağlık hizmetleri dualı bir iş’

 

Bu yüzden her konuda olduğu gibi sağduyu lazım, yapabiliyorsak kendimiz yapmamız lazım işlerimizi. Bu insanlarımıza daha fazla zaman ayırabilelim. Çünkü gerçekten kronik hastaya, evde hastaya bakmak o ev için bir yıkım. Psikolojik açıdan zorlanıyorlar, işlerini ötelemek zorunda kalıyor, sosyal aktiviteleri neredeyse sıfıra iniyor. Bence evde sağlık hizmetleri dualı bir iş. İşleri zor ama.”

 

‘Suiistimal edilmemesi lazım’      

 

Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nihal Akpınar da hizmetlerin suiistimal edilmemesi gerektiğini söyledi. Dr. Akpınar, “Çünkü gerçek ihtiyacı olanlara fazla vakit kalsın. Çünkü böyle bir hastaya gelindiğinde epey zaman harcanıyor. Ama öbür türlü ‘Aman ne olacak gelsinler, eline mi yapışır, bir iğne yapıversin’ gibi yaklaşanlar oluyor ama o zaman bu gerçek hastaların zamanından çalınıyor. Bunu da bilmeleri lazım.” dedi.

                Gerçekleşen ziyarete Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Yılmaz, Yardımcıları Dr. Nihal Akpınar ile Dr. Alpaslan Fedayi Çalta, Bilecik Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Osman Nuri Arı, Evde Sağlık Hizmetleri Müdürü Duygu Sağlam ile Evde Bakım Hemşiresi Türkan Hanım katıldı. Ziyaretler esnasında hastalara çeşitli hediyeler verildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam