DİNDAR MESCİDİ İMAM HATİBİ MESUT KARABIYIK YAZDI

DİNDAR MESCİDİ İMAM HATİBİ MESUT KARABIYIK YAZDI

Osmanlı Devletinin manevi kurucusu ,İlimizin medar-ı iftiharı Şeyh Edebâli hazretleri Osman Bey’e nasihatinde der ki:

‘’İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’’.Evet insanımızı sağlıklı huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşatmanın yolu da hiç şüphesiz ki zararlı alışkanlıklardan uzak tutmaktan geçiyor.

             Kıymetli okurlarım bugün 31 Mayıs 2015 Dünya tütünsüzlük günü.Bu illete, WHO(Dünya Sağlık Örgütü)nun ifadesiyle uyuşturucuya   dikkat çekmek için böyle bir gün ihdas edilmiş.

            Yeşilay Dergisi Mayıs sayısında yer alan bilgiye göre; Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği'nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası'na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.Görüldüğü gibi tam bir toplu imha silahı…Son yıllarda bütün dünyanın neredeyse canlı izlediği körfez savaşında(1991) bile bu kadar insan ölmedi.Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kendi insanını yaşatmak için sigarayla mücadelede bütçelerinden hatırı sayılır bir rakam ayırırlarken,Amerika ve avrupada pazar payını kaybeden sigara üreticileri üzülerek ifade edeyim ki Müslüman ülkelere yönelmişlerdir.

 Sigarayı İslam dünyasında yaymak için cami şeklinde sigara fabrikaları yapmak dahil her yola başvurdular. Padişahlar ve dini terimler kullanıldı. Sigaraya Mekke adı bile verildi. Ayrıca sigara için, İslam alimlerine “ haram” dedirtmemişler “ mekruh” diye fetva verdirtmişlerdir. Sigaraya “Mohammed” “Salem aleikum” adlarını verdiler. Hatta “Besmele” adı ile sigara çıkardılar. Kendileri sigarayı terk ederken İslam ülkelerinde içilmesini sağladılar.Batı ülkeleri, bilhassa Amerika sigarada iki tuzak kurmuştur. Birincisi; kendi tütünü ile yaptığı sigarayı silah olarak kullanması, diğeri de sigaranın zararlarından meydana gelen hastalıklar için ilaç ve tedavi aletlerinin satışıdır.Evet sigara sömürülmeye müsait ülkeler için imha silahı olarak kullanılmaktadır.

            Yeşilay’ın sigara raporu adlı kitabından yaptığım  alıntıları da sizinle paylaşmak isterim.

  Her türlü uyuşturucular arasında en fazla ölüme ve hastalıklara sebep olan madde sigaradır. (s.12)

– Sigara günümüz insanını tehdit eden önemli bir içtimai afettir ve insan kendisini bundan kurtarmak zorundadır. (s.15)

– Akciğer kanserinin %90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır. (s.17)

– Kalp hastalıklarından ölenlerin % 80’i sigara tiryakisidir. (s.17)

– Gırtlak kanserinin % 99’na sigara tiryakiliği sebeptir. (s.17)

– Sigara içen annelerin çocukları, yeterli oksijen alamadığı için geri zekalı olur. (s.18)

– Sigara içenlerin % 42’si kısır olmaktadır. (s.19)

– Erken doğum, düşük yapanların % 80’i sigara tiryakisidir. ( s.19)

– Sigara içen anneler, çocuğunuzu emzirmeyin. (s.21)

– İş kazalarının % 80’ne sigara sebep olmaktadır. (s.21)

– Damar tıkanıklığı olan kişilerin % 90’nın sigara içenlerde olduğu ilmi bir gerçektir. (s.25)

– Çıkan yangınların % 70’nin sebebi sigaradır. (s.27)

– Felcin birinci nedeni sigaradır. 25 yaşından sonra her tiryaki için söz konusudur. (s.59)

– Kalp hastalıklarından korunmak istiyor, canınızın genç yaşta çıkmasını istemiyorsanız, sigara içmeyiniz. (s.63)

– Sigara depresyon ve beyin kanserine neden oluyor. (s.65)

– Yüksek tansiyon ve kolesterolün damar sertliği yapıcı etkileri sigara içen bir kimsede, içmeyene oranla çok daha yüksektir. (s.68)

           

            Kıymetli okurlarım bu kadar bilgiden sonra hâlâ sigaranın zararlarına şüphe ile bakıyorsanız yapacağınız son bir test daha var.Sigara dumanını içinize çekmeden önce beyaz bir mendile üfleyin. Bir üflemenin bile mendili sarartmaya yettiğini göreceksiniz.Öyleyse Allah (CC.)ın sizi yaşatmak için verdiği pespembe ciğerleri zehirlemeye adeta ‘’ciğerlerim siz beni yaşatmak için uğraşıyorsunuz ama ben size şimdi gösteririm’’ der gibi davranmaya hakkımız olmadığını düşünüyorum.Hatta yanımızdaki insanları pasif içiçi durumuna düşürüp onlarında sigaradan zarar görmesine neden oluyor ve kul hakkına giriyoruz.

            Bu yazımızda sigaranın  zararlarını saymaya devam etsek şüphesiz ki bu köşeler almaz.Ama aklı başında hiçbir kimse faydasını söyleyemez.

            Mübarek üç ayların ortasına geldiğimiz şu günlerde sigarayı bırakmayı düşünebilir,    radikal bir kararla bu Ramazan ayının girişiyle birlikte   bu illetten kurtulabilirsiniz.İnsanın en güçlü silahı hiç şüphesiz ki imanıdır,azmidir.

            Sevgili Peygamberimiz (sav):Soğan, sarımsak yiyen mescidimize gelmesin. İnsanlara eziyet veren meleklere de eziyet verir” (Müslim:5/49)

 “Kim Müslüman’a eziyet ederse, bana eziyet etmiş olur. Her eziyet eden cehennemdedir.”

 “Sararmış dişle, kokmuş ağızla yanıma gelmeyiniz” buyurmuştur.Yenmesi helal olan gıdalar için bile böyle buyurulmuşsa sigara için  ise kimse iyidir,hoştur,helaldir diyemez.Son olarak sigarayla ilgili İslam fıkıhçılarının görüşlerine yer vermek istiyorum.

            – “Tıp ilmi, sigaranın zararını şüphe ve tereddütlü olmaktan çıkarmıştır. Sigara dinen haramdır.” (Türkiye Diyanet Vakfı yayını ilmihal: 2/69)

İnsan sigara içmekle hem israf etmekte, hem vücuda zarar vermekte, hem de başkasına zarar vermektedir. Bu üç zarar gerçekleştiği için buna haram diyoruz. Bir şeye bu hükmü vermek için adının illa da naslarda geçmesi şart değildir. Mesela, eroin de naslarda geçmez. Ama zarar verdiği için haram diyoruz. Aynı şekilde sigaraya da haram diyoruz. Daha önce sigaraya haram demeyenler, ne ölçüde zarar verdiğini bilmedikleri için haram dememiş olsalar gerek” (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

– “Sigara keyif verici ve bağımlılık yapar. Bugün sigaranın zararlı olduğu tespit edilmiştir. Hakkında ayet, hadis yok denemez. Asr-ı saadette afyon da bilinmiyordu. Fıkıhçılar onu şarapla kıyas ettiler. Sigaranın da zararı göz önüne alındığında haramlığı kesindir.” (Prof. Dr. Hamdi Döndüren, İslam ilmihali:661)

– “İslam’da başkalarına zarar vermemek esastır. Sigara zararlıdır, israftır, abesle iştigaldir. Allah: “ kendinizi öldürmeyin. Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın” diyor. Sigara şüpheli bile olsa kaçınılmalıdır. Çünkü şüphe harama götürür.” (Prof. Dr. Faruk Beşer, Fıkhın penceresinden sosyal hayatımız s:137)

– “Zararlı bir şeyi yemek içmek haramdır. Müslüman’ın kendisine zarar veren şeyleri kullanması caiz değildir. İsraf ve sağlık açısından sigara haramdır.” (  Yusuf el Kardavi)

– “Sigaranın sağlığa olan zararı, çocuklarının nafakasının sigaraya verilip onların mağdur edilmesinden dolayı sigara haramdır.” ( Halil Gönenç, G.M Fetvalar 1/229-240)

            Çok değerli okurlarım! Yarın akşam Berat kandili.Bu vesileyle hepinizin kandilini en kalbi duygularımla tebrik eder,bütün suç ve günahlardan arınmamızı yüce Rabbimden niyaz ederken,Berat kandilinin; bu cennet vatanımızın birliğinin,dirliğinin daim ve kaim olmasına,Alem-i İslâm’ın huzura, sükuna, barışına ve hatta bütün insanlığın hidayetine vesile olmasını Kerim olan Rabbimizden dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam