DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN “ÜMMET İFTARI”

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN “ÜMMET İFTARI”

Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde sivil toplum örgütleri adına yaptığı konuşmada, geleneksel hale getirmek istedikleri  ümmet iftarında oruçlarını simit, 2 hurma, su ve ayran ile açtıklarını söyledi.

Seloz, Doğu Türkistan'daki zulmü kınadıklarını ve Çin mallarını boykot çağrısında bulunduklarını  ifade ederek, şöyle konuştu:

"Müslüman Uygur Türkleri, toprakları ve vatanları Doğu Türkistan'da direnişlerini 257 yıldır sürdürmektedir. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan hür ve bağımsız olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. 15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Bu hukuksuzluklara, zulümlere ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. Yardım kuruluşlarının dahi bölgeye girmesi engellenmekte, bölgeden sağlıklı haber alınamamaktadır. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslüman'ın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Dünya bu soykırıma, insanlık zulmüne, alçaklığa ve vahşete seyirci kalarak, ortak oluyor. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınıyoruz. Tüm dünya sussa da biz susmayacağız."        

İHH İnsani Yardım Derneği Bilecik Başkanı Şemsettin Yıldırım da acı çeken coğrafyalardaki gözü yaşlı insanların yanında olduklarını, sadece simit, ayran, su ve hurmayla oruçlarını açmadıklarını, dünyaya aynı zamanda, "Müslümanları bir araya getiren güç, bir arada tutan bağ ve ayağa kaldıran bir imanı vardır" mesajı verdiklerini ifade etti.     

Yer sofrasında düzenlenen iftara, AK Parti BilecikMilletvekili Halil Eldemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, AK Parti Bilecik İl Başkanı Kadir Bayrak ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. AA

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam