ECZACILAR HEM KUTLADI HEM YAKINDI

ECZACILAR HEM KUTLADI HEM YAKINDI

14 Mayıs Eczacılar günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir kutlama töreni gerçekleştiren 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası, bu günü kutlarken aynı zamanda eczacıların içinde bulunduğu durumdan yakındı.

Bu yıl 176.sı kutlanan Eczacılar Günü’nde gerçekleştiren 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası kutlama töreni çerçevesinde Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelengin bırakılmasının ardından bir nasın açıklaması gerçekleştiren 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Bilecik İl Temsilcisi Eczacı Dolunay Taşkın, eczanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için politika yapıcıların uzun süredir uyguladıktan ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının eczaneleri sürüklediği noktalara acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Taşkın şunları aktardı:

“Değerli basın mensupları,

Bugün 14 Mayıs Eczacılık Günü. Ülkemizde modern ve bilimsel eczacılığın 176’ıncı yılını kutlamanın gururu içerisindeyiz. Bizler; tarihsel mirası, toplumsal misyonu ve gelecek vizyonu ile sağlıklı yaşam hakkını temel düstur edinmiş böylesine kutsal bir mesleğin mensubu olmanın onurunu ve sorumluluğunu taşıyoruz.

12-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Eczacılık Haftası’nda; uzun süredir eczane ekonomilerimizde yaşanan darboğaz hakkında hem sağlık politikalarının belirleyicileri olan siyasal otorite ve karar alıcı kurumlar nezdinde hem de ilaç ve eczacılık hizmetlerinin yararlanıcısı olarak yolu her zaman eczaneye düşen yurttaşlarımız nezdinde farkındalık yaratmak istiyoruz.

BUGÜN HER İKİ ECZACIDAN BİRİ ZOR DURUMDA!

Değerli basın mensupları,

Türkiye’de 2004 yılında yürürlüğe giren ilaç Fiyat Kararnamesi, 2005 yılında sosyal sigorta ve güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanmasıyla tek alıcının Sosyal Güvenlik Kurumu haline gelmesi ve 2009’dan bu yana uygulanan global bütçe yöntemi, ilaç ve eczacılık alanında yıllar geçtikçe daha dar belirginleşen ve somutlaşan olumsuz etkiler yaratmıştır. İlaç harcamalarında tasarruf adına uygulamaya konulan bu düzenlemelerin ilaç fiyatlarında yarattığı düşüşler nedeniyle eczane ekonomileri artık geniş ölçekli kayıplar yaşar hale gelmiştir.

Altını özenle çizmek isteriz ki bizler, ilacın bulanabilir ve alınabilir olması taraftarıyız. Hem kamu ekonomisinin korunması hem de ilaca erişim hakkı bakımından bunun gerekli olduğunu düşünmekte, yıllardır bu politikanın savunuculuğunu yapmaktayız. Ancak ilaç fiyatlarının sürekli olarak düşmesi, geliri sadece buna bağlı olan eczacıları ekonomik olarak zora sokmuş, bunun yanı sıra bazı ilaçların piyasada bulunamamasına neden olmuştur. Fiyatlar düştükçe eczacıların gelirleri de düşmekte, ancak buna karşın giderler artmaktadır. Eczacının her geçen gün artan eczane işletim masraflarını karşılayamayacak boyutlara ulaşması nitelikli bir ilaç hizmetinin sürdürülebilirliği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

BUGÜN HER İKİ ECZACIDAN BİRİ ZOR DURUMDA           

 ECZACINIZA İYİ BAKIN!

Değerli basın mensupları,

Eczanelerimiz bugün 73.500 kişiyi istihdam etmektedir, ülkemizde 250.000 civarında kişinin ekmek kapısıdır. Birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve nitelikli bir sağlık hizmet sunumu için politika yapıcıların uzun süredir uyguladıktan ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının eczaneleri nasıl bir noktaya sürüklediğini artık görmeleri ve acilen önlem almaları gerekmektedir. Salt maliyet odaklı yaklaşımların halk sağlığına tehdit oluşturduğu ve halkın ilaca erişim hakkım zedelediği açıktır.

ilacın bulunabilirliğini, alınabilirliğini ve ilaçta kaliteyi önceleyen bir ulusal ilaç politikası geliştirmek, sağlığın kılcal damarı olan eczaneleri ekonomik yönden düzlüğe çıkaracak önlemlerin eczacı meslek örgütlerinin katıldığı bir mekanizma içerisinde hayata geçirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. En yaygın sağlık hizmet sunucusu olan eczanelerin en az yarısının binbir güçlükle yaşamını sürdüğü, eczacıların eczane maliyetleriyle boğuşur hale geldiği bir aşamada sağlık hizmetlerinin kalitesinden bahsedilemez. Eczacıların ve eczanelerin sorunlarının çözülmesi, sağlık alanında daha etkin bir rol üstlenmelerini ve ülke insanına verecekleri hizmetin kalitesindeki artışı beraberinde getirecektir.

Eczacılığın, hastalarımızın ve çocuklarımızın geleceği için eczacınıza iyi bakın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam