EĞİTİMCİ YAZAR GÜVEN, PROJELERİNDEN BAHSETTİ
admin • 31 Mart 2011 12:25:47 
EĞİTİMCİ YAZAR GÜVEN, PROJELERİNDEN BAHSETTİ

    Matematiğe olan ilgisi hakkında gazetemize açıklamada bulunan Güven şu ifadeleri kullandı: “Matematik alanında beni en çok zorlayan konu matematikle ilgili öğretici veya motivasyon şarkıları yapmaktı. Çünkü müzik konusunda dinleyici olmaktan başka ilgim yoktu. Eğer basında yer alan bilimsel kaynaklı, araştırmaya dayanan haber ve yazılar olmasaydı bu alana hiç girmezdim. Zaten bu konudaki bir çok projemden ancak 3 tanesini müzik haline getirebildim.
    Bundan sonra halen müzik haline getirmeyi düşündüğümüz  matematik ve motivasyon şarkılarını eğitim konusunda bir çok şarkı yapmış olan ve bu işe benden daha ehil olan İstanbul’dan Gökhan Şen Hocama devretmiş bulunuyorum.
    İkinci  müjdemiz de geçen günlerde Bozüyük Belediye Başkanımız Ahmet Berberoğlu’na da uygulamalı olarak tanıttığımız “Çarpma ve Bölme Öğretiminde Satranç Yöntemi’’ çalışmasını Bozüyük, Bilecik ve diğer ilçelerimizde bu iş için görevlendireceğimiz bir ekiple tanıtacağız. Bu tanıtımların bir çoğunda ben yer almaya bilirim. Çünkü bir çok projemizi son rötuşlarını yaparak tamamlamayı düşünüyorum. 
    Üçüncü müjde 5-6 yıl önce  tasarladığım ama yapılması için yardım beklediğim “Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin öğretiminde ezberi tamamen ortadan kaldıran ve 5 öğrencilerimizin 5 duyusuna hitap eden “Çok Amaçlı Matematik Masası’’ projesini uygulamada yaşanabilecek bazı sıkıntılardan dolayı  daha da basitleştirerek ve ayrı ayrı “Ezbersiz Toplama Sistemi’’, “Ezbersiz Çıkarma Sistemi’’, “Ezbersiz Çarpma Sistemi’’ ve ‘’Ezbersiz Bölme  Sistemi’’ başlıkları altında ayrı ayrı ve uygulamalı olarak basına ve halkımıza tanıtımını yapacağız.
     Dördüncü müjdemiz ise Matematikte ve Eğitiminde   tüm tabuları yıkacak varoşlara dönük güzel bir proje olan “Çaresizseniz ÇARE SİZSİNİZ, Ümitsizseniz ÜMİT SİZSİNİZ’’ başlıklı TOKİ’nin varoşlardaki mahallelerde  binalara uyguladığı dönüşüm projelerinin bir benzerini eğitim alanında  uygulamaya koyacağız. Bu proje ile başarısız insanların da eğer şifrelerini çözülürse başarılı olabileceğini ortaya koyacağız. Bu projeyi ilk önce öğrencilik hayatı başarısızlıklarla dolu veya kendini başarısız hisseden öğrencilerle birlikte uygulayacağız.
    Bunun  çok iddialı bir söylem olduğunu düşünenlere kısaca “Bizi izlemeye devam edin!’’ diyeceğim. Daha sonra da bu projeyi uygulayıp uygulama sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız.
     Bu konuda hala şüpheleriniz varsa sizlere parçalanmış Selçuklu Beyliklerini birleştirmek o koskoca beylikler dururken neden Söğüt civarına yerleşmiş olan Osman oğullarına nasip olduğunu sorarız.
    İşte biz ekip olarak o ataların çocuklarıyız ve kısaca ‘’Dün Söğüt bugün Bozüyük ve Bilecik diyoruz.
    Beşinci ve son olarak bu günleri düşünerek yaptığım ve  11 Kasım 2006’da basına tanıttığım , söz ve bestesi bana ait ‘’Silkiniş Türküsü’’ çalışmamı  hiçbir maddi ve manevi karşılık beklemeden geleceğimizin teminatı Türkiye Cumhuriyeti gençlerine ve çocuklarına armağan ediyorum.
     Bu parçanın manevi karşılığı kartalları tavuk kümeslerinden kurtararak matematikte ve eğitimde ‘’ Kartalların Muhteşem Dönüşü’’ filmini dünya vizyonlarına koyarak yıllar önce imrenerek izlediğimiz Alman ve Japon mucizesinden daha muhteşemini dünyaya göstermek.
    Bunun için başkanımız Bilge Kartal Basri Köseler Hocamla birlikte ‘’Çılgın  Matematikçiler Birliği’’ olarak devletten ve hiçbir kuruluştan manevi destek dışında hiçbir beklentimiz yok.Çünkü 12 çileli ve acılı yılların bana verdiği en büyük ders ‘’Matematikte Ve Eğitimde Çözümün şifreleri biz çılgın matematikçilerde olmakla birlikte  ‘’Çözümün Anahtarı’’nın  annelerin elinde olduğu gerçeğidir. Anneler katkısı ve desteği olmadan yüzeysel çalışmaların dışında başarı şansımız hiç yok maalesef.
    Bu basın açıklamamda da annelere çağrımı şu dörtlükle yenileyeceğim ve bu çağrı anneler bu işe el atıncaya kadar sürecek. Matematik alanında ürettiğimiz projeler tüm annelere ’’Bitti kabus, geldi ümit çağları./ Hep birlikte budayalım bağları./Ben,sen, o, güçsüzüz ama, /Biz olursak oynatırız dağları.
    Benim gelişmemde en çok emeği geçen başta Dürdane ELHAN, Gökhan Veli KİŞİOĞLU, Müyesser SAKA, Basri KÖSELER olmak üzere tüm hocalarıma saygılar sunarım”

NECİP GÜVEN KİMDİR?
    Merhaba Dostlar, ben Osmanlının kurucusu Osman Bey’e ‘’Ey oğul, sabretmesini bil,vaktinden önce çiçek açmaz.Şunu da unutma;insanı yaşat ki devlet yaşasın. Ey oğul, işin ağır,işin çetin, gücün kula bağlı.Allah yardımcın olsun… Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın! Ama; bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin.Öfken ve nefsin bir olup aklını yener. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın! Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi değildir. Bütün bilinmeyenler, feth edilmeyenler, görünmeyenler, ancak sen faziletli ve ahlaklı olursan gün ışığına çıkacaktır. Ey oğul! unutma ki, yüksekte yer tutanlar,aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklıysan mücadeleden korkma !..’’ diye nasihatlerde bulunan Şeyh Edebali’nin de yurdu olan  Bilecik ilimizin Bozüyük ilçesi Yeşilçukurca Köyünde doğmuş, 25 yılını eğitimci olarak fiilen hizmet ettikten 2007 yılında MEB’den emekli olan fakat halen matematik üzerine araştırma ve projeler yapan eğitimci bir yazarım.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments