EMNİYET YAYALARA EL İLANI DAĞITTI
admin • 25 Mayıs 2011 17:35:34 
EMNİYET YAYALARA EL İLANI DAĞITTI

 

Uygulamaya dair basın açıklaması yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Ramazan Demirtaş şunları aktardı:
İl Emniyet Müdürlüğü olarak, tüm sürücü ve yolcularımızda olduğu gibi yayalarımızın da trafik ortamında sıkıntı yaşamamaları amacıyla gerekli tedbirler alınmakta ve bu konuda yayalarımızın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan afiş ve el broşürü gibi eğitim materyalleri, okullarımız başta olmak üzere tüm resmi kurum ve kuruluşlarımızla vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. 
Düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması amacıyla hazırlanan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 68. maddesinde yer alan “Yayaların Uyacakları Kurallar” aşağıda belirtilmiştir. Buna göre;
Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayaların taşıt yolunu, yaya ve okul geçidi ile kavşak giriş ve çıkışları dışında herhangi bir yerden geçmeleri yasaktır. 
Yayalar, bu yerlerden geçerken; 
a) Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde, geçitte yayalar için ışıklı işaret varsa bu işaretlere uymak,
b) Geçitte yayalar için ışıklı işaret yoksa ve geçit sadece taşıt trafiği ışıklı işareti veya yetkili kişi tarafından yönetiliyorsa, geçecekleri doğrultu açıldıktan sonra taşıt yoluna girmek.
c) Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne almak zorundadırlar. 
Ancak, yüz (100) metre kadar mesafede yaya geçidi veya kavşak bulunmayan yerlerde yayalar, taşıt trafiği için bir engel teşkil etmemek şartıyla ve yolu kontrol ederek kendi güvenliklerini sağladıktan sonra en kısa doğrultuda ve en kısa zamanda taşıt yolunu geçebilirler. 
Bu nedenle; daha güvenli ve daha düzenli bir trafik ortamının oluşturulabilmesi için tüm sürücülerimiz ile yolcularımız gibi yayalarımızın da trafik kural ve kaidelerine mutlak suretle uymaları gerekmektedir. 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments