EMNİYETTEN KAPI ZİLİ UYGULAMA PROJESİ
admin • 29 Haziran 2011 20:22:55 
EMNİYETTEN KAPI ZİLİ UYGULAMA PROJESİ

HASAN GÜNER

İldeki çeşitli sitelere giderek zilleri çalan ekipler, vatandaşların duyarlılığını ölçtü. Uygulama esnasında birçok daire zillerine basılmasının ardından “kim o” demeden apartman kapısını açtı. Kapının açılmasının ardından ziline basılan daireye çıkan ekipler vatandaşları uyararak, “kim o” demeden apartman kapısının dahi açılmasını istedi. Bu konudaki bilgilerin yer aldığı broşürlerin de dağıtıldığı uygulamadan vatandaşlar memnun kaldı.
Yapılan uygulamanın amacına dair açıklamada bulunan ekipler, amacın ikamet sahibinin kapı zili çalındığında “kim o” diyerek sormanın gerekliliğini anlatmak, vatandaşları hırsızlıklar konusunda bilgilendirmek, kim olduğu belli olmayan kişilere kapılarını açmamalarını konusunda uyarmak, apartman giriş kapısının kapalı tutulmasını sağlamak, apartmana dilenci, seyyar satıcı alınmamasını önlemek, basılan bilgilendirme broşürlerinden dağıtmak, apartman girişlerine kamera sisteminin taktırılmasının faydalarını anlatmak ve de apartman girişlerine “kapılarınızı kapalı tutunuz” yazılı etiketleri yapıştırmak olduğunu aktardılar.
Projenin haziran ayı boyunca devam edeceğini aktaran ekipler, hedef kitlesini Bilecik ili merkez mahallelerinde ikamet eden ve suça maruz kalma riski bulunan mahalle sakinleri olduğunu söylediler.
Projeden beklenen sonuçlar şu şekilde sıralandı:
* İkametlerde meydana gelen hırsızlık olaylarını en aza indirebilmesi için vatandaşlarımızın alabileceği basit tedbirler konusunda bilinçlendirilmesi.
* İkamet sahiplerinin hırsızlık konusunda alabilecekleri tedbirlikleri birlikte gözden geçirerek alınacak önemleri belirtip uygulamaya geçirmek
* Apartman girişlerine güvenlik kamera sisteminin takılması ile suç işlemeye meyilli şahısları caydırmak.
* 155 Polis İmdat hattının önemini vurgulamak.
* Vatandaşlarıın daha huzurlu yaşamasını sağlamak.
* Hırsızlık yolu ile mal edinimlerini engellemek.
* Tüm alınan tedbirlere rağmen hırsızlık olmuş ise yapılacak işlemler konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve polis olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmek.
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments