Futbol İl Temsilcisi Engin Toku:  “Futbol birlik, beraberlik, kardeşliktir”

Futbol İl Temsilcisi Engin Toku: “Futbol birlik, beraberlik, kardeşliktir”

İlimizdeki statların son durumunu, altyapının ne durumda olduğunu, ilimizde oynanan Türkiye Şampiyonası kademe maçlarını ve müsabakalar sonlandığında takımların ilimizden ne düşüncelerle ayrıldığını, kız futbol ligini oluşturmak istediklerini ve bunun için ne gibi çalışmalar yaptıklarını anlatan Toku; geçtiğimiz sezon çok heyecanlı bir lig geçtiğini, şampiyonluk potasında kalan takımların son ana kadar mücadele ettiklerini belirterek  Bal Ligi’ne çıkan İl Özel İdarespor’u ve 2. Amatör’de şampiyon olup 1. Amatör’de oynayacak Akpınarspor’u tebrik etti.

 

Futbol Federasyonu seçimlerini de değerlendiren Toku Gençlik Spor İl Müdürlüğüne yeni atanan Aslan Yıldız’ın Bilecik’e hoş geldiğini söyleyerek birlikte başarılı çalışmalar yapacaklarını belirtti. Futbol İl Temsilcisi Engin Toku şunları aktardı:

 

“İl Özel İdarespor’u ve Akpınarspor’u tebrik ediyorum”

“Öncelikle İslam aleminin ve halkımızın Ramazan ayını kutluyorum. 1. Amatör Ligi bu sene çok keyifli, çok heyecanlı geçti. 4 takımın potada olması ve lig sonuna kadar 4 takımın da mücadele etmesi hakikaten 1. Amatör’de şimdiye kadar çok renkli geçmesine neden oldu. Bu takımlar sonuna kadar müsabakaları kovaladılar, son maçlara kadar alın terlerini döktüler. Bu maçlarda mücadele eden futbolcu arkadaşlarıma, bu maçları çıkartan kulüp yöneticilerini tek tek tebrik ederim. Bilecik’teki futbolseverlere böyle bir heyecan yaşattıklarından dolayı. Bal Ligi’ne çıkan İl Özel İdarespor’u ve 2. Amatör’de şampiyon olup 1. Amatör’de oynayacak Akpınarspor’u tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

 

“İnşallah bir dahaki yıllarda böyle sahip çıkılmama olayı olmaz”

Biz Futbol İl Temsilcisi olarak bütün takımlara aynı mesafedeyiz, eşit mesafede yaklaşıyoruz. Müsabakalarda bu sene 15 takımla mücadele ettik. Seneye 1. Amatör’de 14 takımla mücadele edeceğiz. Çünkü federasyon bizi 15 takım değil de 14 takımla amatöre başlamamız gerektiğini söyledi. Biz de onun için bu sene iki takım düşürüp 2. Amatör’den bir takım aldık. 1. Amatör’de şampiyon olan İl Özel İdarespor futbol takımı önümüzdeki yıl Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek. Bölgesel Amatör Ligi’nde mücadele eden Vitraspor’umuz  1.Amatör’e düştü. Vitraspor’umuzun da epey bir sıkıntıları oldu saha konusunda müsabakaların yapılması için. Vitraspor’a sahip çıkılmadı diye düşünüyorum. İnşallah bir dahaki yıllarda böyle sahip çıkılmama olayı olmaz. Çünkü futbol birlik, beraberliktir, kardeşliktir.

 

“Bozüyük ve Bilecik’e statların yapılması lazım”

Gençlerimizi ve futbol oynayacak gelecek nesillere iyi bir örnek olması için, gençleri futbol sahalarına çekmek için tesislerimiz olması lazım. Biz Bilecik bölgesi olarak tesisleşmede çok geri kaldık. Şimdi hem Bilecik hem de Bozüyük’te futbol takımı sayısı fazla. Sayısı fazla olduğu gibi bir de altyapı kategorileri de var. Bakıyoruz ki Bozüyük’te bir tane Yeşilkent sentetik saha var, bütün takımlar orada antrenman yapmak için sıraya giriyorlar. Bizler federasyon olarak müsabaka saati ve günü için zorlanıyoruz. Çünkü 1. Amatör’de 4 tane takım var. Müsabaka konularında da sıkıntı yaşıyoruz. Bilecik’te de aynı şekilde. 30 sene evvel Bilecik Edebali stadı sentetik saha vardı, sentetik sahanın üstüne halı yayıldı, çim saha diye lanse edildi. Ondan sonrada bir tane sentetik saha yapılmadı. Bilecik’te de futbol takımı sayısı fazla. Onun için tesisleşmede biraz daha Bozüyük ve Bilecik’e statların yapılması lazım.

 

– Özel İdarespor’un Bölgesel Amatör Ligi’ne çıkamayacağı gibi duyumlar alıyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

“Biz katılacağız” diyorlar”

 

Özel İdarespor ‘un kulüp başkanıyla konuşuyoruz “biz katılacağız” diyorlar. Futbol İl Temsilcisi olarak bunu sormak zorundayım. Çünkü Federasyon da bana soruyor katılacak mı, katılmayacak mı diye. Biliyorsunuz daha önceki 2011-2012 Futbol sezonunda katılmadı. Bunun için takım olarak uyarı aldı. Benim sıkıntım şu; Eğer bu sene de katılmazsa yarın federasyon karar alıp da “Bilecik bölgesinde Bölgesel Amatör’e 2-3 sene takım almayacağım” derse haklı çünkü bunun vebalini hem Özel İdare spor çeker hem de Bilecik halkı çeker. Eğer katılmazsa 1. Amatör’den devam edecek.

BAL Ligi’nde oynamaya hak kazanan Özel İdare spor geçen sene ve bu sene tüm kupalara abone oldular. Yönetimi ve hocasıyla iyi bir ahenk yakaladılar, iyi bir çalışma yakaladılar. Bu takıma sahip çıkılsın diyorum. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Genel Sekreterimiz, Özel İdare takımına sahip çıksın diyorum.

 

-Kız Futbol Ligi kurulacak mı?

 

Kız Futbol takımı kurulmasını hakikaten çok istiyoruz. Kızlarımızı da sahalara çekmek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Akpınarspor da kız futbol takımını da kurdu. Bozüyük Halk Eğitim ve Küplüspor’umuz var. Eğer 4 takım olup da grup oluşturabilirsek Bilecik’te de Kız Futbol Ligini kurabileceğiz. Yapılmasını çok istiyoruz. Bunun için de bazı kulüplere, bazı hocalara birebir söylüyoruz, yapılsın, takım kurulsun diyerek bilgilendiriyoruz.

 

-Bilecik’teki futbol altyapısının durumunu hakkında görüşleriniz nelerdir?

 

“Kulüplerimizin şu 3-4 yıl içinde epey bir özverili çalışmaları var”

 

Takımların altyapılarını oluşturmasını zaten sezon başında iletiyoruz mutlaka katılın diyerek. Bizim bölgemizde U-13,15,17,19 Gençler Ligi var. Biz U-19 Gençler Ligi kurmuyoruz. Çünkü 19 yaşındaki bir futbolcu 1.Amatör’de oynuyor. 1. Amatör’de oynayabildiği için hem Cumartesi hem Pazar maç oynaması takım için de zor olur, futbolcu için de zor olur. Ama diğer U-13,15,17 gruplarını mutlaka bütün takımlara söylüyoruz katılın diyerek. Katılım sayısı bu sene baya oldu, iyide geçti. Kulüplerimizin şu 3-4 yıl içinde epey bir özverili çalışmaları var. Takım sayıları fazlalaştı, takım sayıları fazlalaştıkça müsabakalar artıyor. Müsabakalar arttıkça futbolcuların daha çok tecrübesi, deneyimi daha fazla oluyor, artıyor. Gruplara gittiğimiz zaman gruplardaki takımlar nereden baksan 30-40 maç oynayıp da geliyor. Biz burada genç takım sayısı az olunca 10-12 maçta grup maçlarına gidiyoruz. Futbolcuların gelişmesi için güç, kuvvet, kondisyon kazanması için en az tahminimce 25 maç oynaması lazım ve 100 üzerinde antrenman yapması lazım. İnşallah bu sayıyı yakalayacağız.

 

-İlimizde oynanan Türkiye Şampiyonası kademe maçları hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

“Bizce 3 grubu Bilecik’te almak çok büyük başarı”

 

İlk önce Türkiye Şampiyonası 1. Kademe U-17 aldık. Arkasından yine Türkiye Şampiyonası U-16 aldık ve son olarak geçen hafta da U-13 Şampiyonası aldık. Bizce 3 grubu Bilecik’te almak çok büyük başarı. Burada ASKF Başkanı Nusret Tosun’un birebir Ankara ile federasyon yetkilileri ile ilişkilerinden dolayı üç grup verilmesi çok iyi oldu. Bunun sayesinde alındı. Bakıyoruz evraklarda elimizde. Çoğu illerde bir kademe müsabakası oluyor ondan sonra başka oynanmıyor. Biz şampiyonaları hem Bilecik’imizi tanıtım amaçlı hem de gençlerimizin böyle önemli futbol müsabakalarını seyretmesi için almaya çalışıyoruz. Gelen takım sayısı 6 takım. 40 kişi gelse 240 kişi yapar. Bunların ekonomik yönden Bilecik’e de faydası var. Otel’de, pansiyonda, öğretmen evinde kalıyorlar. 40 kişinin Çarşamba’dan Pazar gününe kadar 5 gün burada. Otelcisinden tut, simitçisine, manavına, esnaflar hepsi kazanıyor.

 

“Bizlere bu konuda destek olan hiç kimse yok”

Biz ASKF olarak gelen takımlara her türlü hizmeti, her türlü kolaylığı, her türlü yardımı yapıyoruz ve ilk gün nasıl karşıladıysak, nasıl mutlu oldularsa son güne kadar da mutlu bir şekilde ayrılmaları için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çünkü bu ilişkiler sadece Nusret Tosun veya Engin Toku için değil Bilecik için önemli. Buradan mutlu bir şekilde gitmeleri hem tanıtım olarak hem ileriki dönemlerdeki şampiyonaları almamız için önemli diye düşünüyorum. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ama bizlere bu konuda destek olan hiç kimse yok. Hiç kimse de sahiplenmiyor. Otelcisi gelip de teşekkür ettiği yok, esnafı gelip de teşekkür ettiği yok. Allah razı olsun Bilecik’i tanıtıyorsunuz diye bu konuda gelen hiç yok. Futbol da bir tanıtım aracıdır. Biz burada kendi çabamızla hem müsabaka alıyoruz, hem gelen takımları burada karşılıyoruz. Rahat etsinler diye 24 saat telefonumuz açık ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

-Statlarla ilgili sıkıntılarımız var, gelişmeler var mı?

 

İstasyon’a örnek bir saha yapılacak

 

Edebali Stadı’nın biliyorsunuz Ocak ayında yoğun kar yağışı nedeniyle çatısı yıkıldı ve şu anda da tehlike arz ediyor. Tehlike arz ettiğinden dolayı da sorduk, soruşturduk gençlik hizmetlerinden de şu anda müteahhitte verilmiş analizleri yapılıyor, analizleri bittikten sonra da büyük bir ihtimalle çatı yıkılıp yeniden ihale yapılacak. Büyük bir ihtimalle bal ligi müsabakalarına yetiştireceğiz diye konuşuldu.  Şu anda bir tek Edebali stadının yanında semt sahamız var fakat Belediye Başkanımız Selim beyle birebir görüştük ve kendisi de ifade etti, “İstasyon’a güzel bir sentetik saha yapacağım, 1500 kişi kapasiteli ve örnek saha olacak” dedi. Orada kapalı spor salonunun yanında bulunan İstasyon sahası diye bilinen yerde olacak. Çalışmalar şu anda başladı. Önümüzdeki yıl Selim başkanımız o sahayı yetiştireceğim diyerek bize bilgi verdi. İnşallah Ertuğrulspor 2. Amatör’de maçlarını sentetik sahada oynar.

Gençlik Spor İl Müdürlüğüne yeni bir Müdürümüz atandı. Sizin vasıtanızla hayırlı olsun diyorum, görevinde başarılar diliyorum. İnşallah Bilecik halkımız için hayırlısı olur ve inşallah birlikte güzel çalışmalarda bulunuruz.

 

-Türkiye Futbol Federasyonu seçimleri oldu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

“Spor için, spor camiası için hayırlısı olur”

 

Şu anda Futbol Federasyonu seçimlerinde tek listeyle Yıldırım Demirören kazandı, şu anda benim başkanım ve ASKF Başkanı Nusret beyin de başkanı Ali Düşmez bey yeni yönetim kurulunda. Hayırlı olsun diyorum, 2015-2016 Futbol sezonunda daha iyi işler yapacaklarına, radikal kararlar alacaklarına ve kulüpleri maddi açıdan rahatlatacaklarına inanıyorum. Ben toplantıyı televizyondan izledim kendisi de söyledi. İnşallah spor için, spor camiası için hayırlısı olur, kendisine başarılar diliyorum.

 

-Ailelere ve gençlere mesajınız var mıdır?

 

Hem sağlık için hem kendilerini geliştirmeleri için…

 

Genç takım maçlarında futbol oynayan gençlerimiz, lisansı olan ve müsabakalara çıkan ve grup maçlarına giden gençlerimiz, bunlar okul kayıtlarında yeni çıkan yasaya göre benden oynatıldığına dahil bilgi alıp, referans alıp gittikleri okullarda bunları veriyorlar. Tahmin ediyorum 15-25 puan yani 3 yıl oynarsa 15 puan 6 yıl oynarsa 30 puan avantaj ile başlıyorlar. Ben buradan bütün ailelere sesleniyorum. Çocuklarınızı mutlaka ve mutlaka spora yönlendirin. Hem sağlık için hem kendilerini geliştirmeleri için, toplumda bir yer edinmeleri için spor yapmalarını tavsiye ediyorum, çocuklarını mutlaka spora yönlendirsinler.”  

ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Senden fazla ben isterim – Profesyenel takımımız yok bunun tek ayıbı bilecik halkı ve bro krasidekilerdir.30 sene evvel 3 liğde takımımız vardı şu an 70 bin nufus 3 liğde ve BAL liğinde takımımız yok bunu sebebini yetkili kişilere sormak lazım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam