GENÇLİK YILLARINA DÖNMEK İSTEMEYECEK NESİL
Hande Nur Uysal • 19 Ocak 2022 11:35:03 
GENÇLİK YILLARINA DÖNMEK İSTEMEYECEK NESİL

Bana bugün ölmeden önceki son dileğin nedir? sorusu gibi bu hayatta en çok dilersin deseler, tek cevabı; ”Gençlik yıllarıma geri dönmek olurdu” Ailece yenen yemekler, komşularım komşu değil anne baba olduğu, istediğin kapıyı çalarak evin oğluymuş gibi her evde yemek. Mahmut amca, Kemal amca, Sezen teyze, Füsun teyze. Bu liste uzar ama listede tek bir tema var. Onun adı Mutluluk ve Huzur. Gerçekten mutluyduk dostlar, insanlar samimi ve ön yargızısdı. İki mahallenin çocukları sabah namazına kadar saklambaç oynardık. Saklambaç deyip geçmeyin, belki katılımcı sayısı 50 kişi. Plan, hesap, hezeyan, şike, adam kayırma, hainlik, holigan tadında düşmanlık yoktu. Statü, ayrımcılık, siyaset yoktu. Ağlamak zamanı ağlar, gülmek zamanı gülerdik. Kredimiz, kredi kartımız, dolar, avromuz yoktu. Mahallemizin büyüğü Kemal ağabeyin kahvede anlattığı adrenalin dolu hayat maceralarını dinlemek bize en büyük sermaye ve gelecekteki hesabımıza kardı. Boyanmış yumurtalar, Yerli Malı Haftası, ekmek üstü sana yağı. Sizlerin değerini bilememişiz.

Gençler (Z-Kuşağı) eskiden yağ kuyrukları vardı! muhabbetini sevmiyor. Yani nostaljiyi burada kesiyorum. Şimdi şimdiki zamandayız. Allah aşkına ne oldu bize? Şimdi düşünüyorum 20 yaşında bir genç. Deprem, sel, göktaşı, yanardağ patlamaları, küresel ısınma, su sorunları, korona, darbe girişimi, terör, tecavüz, cinayet, uyuşturucu, ebeveyn boşanmaları, parasızlık, dolar, avro, altın, ekonomi, 3. sayfa haberleri ve onlarca kriz. Şimdi 20 yaşında bir genci düşünüyorum 2050’li yıllarda. ”Ah keşke 18’li yaşlarıma dönsem” diyecek mi? Belki ironi gibi gelebilir ama bana hiç öyle gelmiyor. Niye desin, neden dönsün bu yıllara.

Vallahi, billahi değmez ağabeyler, ablalar hırs yapmaya. Galiba Japonların bir atasözü vardı, ‘Hırs tedavisi olmayan bir hastalıktır’ diye. Gelin mahalle kültürüne dönelim, çevremizi ve kalbimizi güzelleştirelim. Hiç bir şey için geç değil. Her zaman bir umut vardır. Kalın sağlıcakla.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x