“Gerçek İman Zaferi Getirir”

“Gerçek İman Zaferi Getirir”

 

Mekke’nin Fethi’nin 1382. yılının kutlandığı programda konuşan Bilecik Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Sadık Savak, “Yılbaşı eğlencesi adı altındaki kokuşmuşluğa da en güzel şekilde cevap vermek için burada olduğumuzun farkındayız.” dedi.

                İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) Bilecik Şube Başkanı Murat Küçük’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Sonrasında Bilecik AGD Başkanı Sadık Savak bir konuşma yaptı. Savak konuşmasında şunları aktardı:

“Biz Anadolu Gençlik olarak, tüm Müslümanların kıblesi olan Kâbe’nin bulunduğu, şehirlerin anası Mekke şehrinin fethini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmanın önemine inanıyoruz.

Her gün, yeni güne yaralanan ya da öldürülen masum insanlara dair haberlerle uyandığımız bu dünyada yeni neslin fetih kavramının inancımızdaki yerini bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Aynı şekilde şehit kanlarıyla sulanmış ülkemizin gündemine ekranlarla, manşetlerle, haber postallarıyla sokulan yılbaşı eğlencesi adı altındaki kokuşmuşluğa da en güzel şekilde cevap vermek için burada olduğumuzun farkındayız.

Alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir kutlu peygamberin, önderimiz, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)’nın komutasında gerçekleşen bir fethe, gerekli önemi göstermeyenlerin, elbette O’nun insanlığa getirdiği değerlerinde çok uzağında bir anlaşıya sahip olduklarını biliyoruz.

Biz Anadolu Gençlik mensupları olarak böylesi tarihi ve önemli programlarımızla, haftalık sohbet-seminer çalışmalarımızla, asr-ı saadet derslerimizle, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine, hanımlara ve çalışan gençliğe yönelik şuurlandırma çalışmalarımızla iyinin, güzelin, doğrunun, faydalının ve adil olanın hayatın her alanında tesisi için gayretlerimizi sürdürüyoruz ve Allah’ın izniyle takatımızın sonuna kadar da sürdüreceğiz.”

Programa ilahi ve ezgileriyle Mesut Şimşek konuk oldu. Zaman zaman duygulu anların da yaşandığı gecede Şimşek okuduğu eserlerle büyük beğeni topladı. Mekke’nin Fethi ile ilgili sinevizyon gösterisinin ardından Evrensel Hafızlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Eğitimci-Yazar Harun Aytaç, katılımcılara Mekke’nin Fethi ile ilgili bir konuşma yaptı. Aytaç konuşmasında, “İlk defa yeryüzüne mabet olarak inşa edilen ev, mabet Mekke’de bulunan Beytullah’dır, Mescid-i Haram’dır. Bütün insanlık için Mekke’de inşa edilen kurulan ev Kâbe-i Muazzama’dır. Ondan sonra Mescid-i Aksa kurulmuştur. Neden Mekke? Mekke Mescid-i Haram’ın bulunduğu çevreye Bekke denilir. Mekke ise Mescid-i Haram’la beraber çevresindeki bütün ilçeleri içeren, ihtiva eden bölgeye denir.

Mekke, gerek coğrafi konumu itibariyle, iktisadi sahada geliri olmayan, bağı bahçesi olmayan, ziraatı olmayan, petrolü olmayan, 5 bin tane kayalık dağlardan meydana gelen bir yerdir. Mekke’de hiç bitki yok, hiç su yok. Hiçbir getirisi yok. Cenab-ı Allah’ın İbrahim a.s., hanımı Hacer’i ve İsmail’i Mekke’ye yerleştirmesi bir mucizedir. Onlar ordayken zemzem fışkırmaya başladı. Arkasından İsmail neslinden peygamberimiz, efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) işte orada peygamberlik görevini alıp arap kavminin, arap milletinin içinden çıktı. Gurur ve kibirli olan bir milletten bir peygamber çıkıyor ve bütün insanlığa ilahi mesajı yayıyor. Bu da bir mucizedir.” dedi.

“İslam’da ilk akan kan kadın kanıydı”

Aytaç konuşmasına şöyle devam etti:

“Kadınlardan ilk defa İslam’ı kabul eden Hz. Haticetül Kübra’dır. İslam’da ilk şehit kadında, İslam’da ilk defa akan kan kadın kanıdır. İslam’da ilk akıtılan kan Hz. Ömer’in kardeşi Fatma’nın kanıdır. İlk şehit Sümeyye. O zaman hanımlar yine öndeydi bugün de hanımlarımız yine erkeklerde İslam’ı öğrenmede, İslam’a hizmet etmede önde gidiyorlar. Diyanet teşkilatımıza bağlı 22 bin Kur’an Kursu var, bunun 18 bini kadınlar Kur’an Kursu, kız Kur’an kurslarıdır.

                Hz. Muhamme’de hicretin 8’inci yılında Ramazan’ın 10’uncu günü Çarşamba günü ikindiden sonra Mekke’yi fethetmek üzere yola çıktılar. Sebebi, Hudeybiye Antlaşması’nda Hz. Muhammed, Mekkeli müşriklerle 8 maddelik antlaşmaya imza attılar. Maddeler çok zor maddelerdi, kabul edilemezdi. Hz. Ömer feryad ediyordu. Maddeleri nasıl kabul edersin diye Hz. Muhammed’e.

10 bin kişilik bir orduyla gidiyordı. Kim evinin kapısını kapatır, içinden çıkmazsa, silahına dokunmazsa onlara da dokunulmayacak denildi. Allah rasulu ordusuyla beraber Mekke’ye gidiyordu. Başını eğmişti Allah’ın vermiş olduğu bu nusret karşısında Allah rasulu tevazu ile eğilmiş başı devenin yelesine yetişecek kadar başını eğmişti ve ayet okuyordu. Efendimizin gayesi neydi biliyor musunuz? Mekke Mescid-i Haram’dı. Savaş yapılması haram olan bir yerdir, kutsal bir mekandır. Kan akmasın istiyordu. Çünkü Allah Mekke’de kesinlikle savaş ve anarşi istemiyordu. Kan akıtmadan Mekke’nin fethini istiyordu. Böylece bir düzen kurdu ve Mekke’ye girdi. Mekkeliler korkuyorlardı. Peygamber Efendimiz Kâbe’ye girdi ve Kâbe’ye girmeden önce etrafında 360 put vardı. Öd ağacından yapılan asasıyla putun birine önden birine arkadan vurarak 360 putu patır patır yere döktü. Mekke böylece fethedildi.

‘Gerçek iman zaferi getirir’

Mekke fethedilmeden önce Müslüman olmak için gelenler hep tek başınaydı. Mekke fethedildikten sonra topluluklar halinde Müslüman olmaya başladılar. Zafer hakkıyla İslam’a inananlar içindir. Hakkıyla Müslüman olmayana zafer yok. Kimse kendi kendini kandırmasın. Mekke’den önceki Müslümanların hali neydi, Mekke fethedilince ne oldu? Mekke fethedilince o müşriklerin hepsi perişan oldular. Allah yolunda mal ile can ile cihat etmedikçe hiçbir zaman zafer olmaz. Gerçek iman zaferi getirir. Gerçek Müslüman olmak içinde Allah’ın emrettiği gibi Allah’a ibadet etmek, Allah’a kul olmakla olur.”

                Konuşmanın ardından Bozüyük Mevlana Kültür Derneği tarafından sema gösterisi gerçekleştirildi. Yapılan dua ile program sona erdi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam