GÖLPAZARI KÖYÜNÜ YAŞATIYOR

GÖLPAZARI KÖYÜNÜ YAŞATIYOR

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde "Köyünü yaşat" heykel sempozyumu düzenlendi.

Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Tongurlar köyünde, Karadeniz Teknik, Uludağ, Okan, İstanbul Teknik ve Anadolu Üniversitelerinde görevli akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda, projeden etkilendiklerini, ilçelerinde ve bölgelerinde böyle çalışma ve aktivitelerin her zaman olmadığını söyledi.

İstanbul Mermer İhracatçılar Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu da bölgedeki maden ocaklarından dünyaya taşınan mermerin bölge ilçelerine yeteri kadar yansımadığını, halkın taş ile yeteri kadar buluşamadığına anımsatarak, "İlçemiz ve örnek köy olan Tongurlar köyünün taşla buluşması önemli. Sempozyum ve bu tür çalışmalar geleneksel hale dönüşmesi gerekir. Projede yer alan öğrencilerimizin arkadaşları yaz tatili için deniz kıyılarında olduğu bir dönemde gönüllü olarak burada bulunmaları önemli" dedi.

Merkezin Müdür Yardımcısı ve proje koordinatörü Yard. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu ise küçük bir projeyle başlanan süreçte başka üniversitelerin katılımıyla daha da büyüdüğünü anlatarak, "Projenin yalnızca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde kalsın istemedik, bu konuda rektörümüz  ve genel sekterimizin destekleriyle bu günlere geldik. Şimdi 8 üniversite ile oluşmuş bir platformumuzla her geçen gün büyüdük. Buraya 150 öğrenci daha gelecek. Mimarinin dışına çıkarak, sanatı eklemek istedik" ifadesinde bulundu.

"Köyünü yaşat" projesinin 12 Eylül'de tamamlanacağı bildirildi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam