’’GÖNÜL ELÇİLERİ’’ PROJESİ

’’GÖNÜL ELÇİLERİ’’ PROJESİ

 

Polis Meslek Eğitim Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında konuşan Vali Halil İbrahim Akpınar'ın eşi Dr. Nihal Akpınar, projenin toplum kalkınmasında gönül elçilerinin amaçlarının toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalık geliştirmek ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılmasının amaçlandığını ifade etti. 

Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından toplumda gönüllülük kavramının geliştirilmesi amacıyla  yapıldığını belirten Dr. Akpınar, ''Devletin sosyal devlet anlayışı içerisinde çocukların Sevgi Evlerinde ve Yetiştirme Yurtlarında tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak bir aileye, anneye, babaya, ablaya veya teyzeye ihtiyaçları var. Hep birlikte duyarlılık gösterelim. Girdiğiniz toplumlarda çevrenizde bunu anlatın. Hepinizi 'Gönül Elçisi' olmaya davet ediyorum. Devletimizin himayesinde yetişen çocuklarımıza aile şefkati ve sıcaklığını sağlayacak koruyucu aile ortamının sağlanması çocuklarımızın gelişimi açısından önemlidir'' dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammed Akgül de koruyucu ailelerin yaygınlaştırılmasını amaçlayan ''Toplum kalkınmasında gönül elçileri'' projesi kapsamında koruyucu aile ''Benim bir ailem var'' projesinin Vali Akpınar'ın eşi Dr. Nihal Akpınar himayelerinde İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ortaklığında, kurum, kuruluş ile sivil toplum kuruluşlarının katkı ve desteğiyle yürütüleceğini belirtti.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Ali Ömüt de Türkiye genelinde 2012 yılı sonu itibariyle koruyucu aile sayısının bin 483, Bilecik'te ise sadece 2 olduğunu ve 1 başvurunun işleminin devam ettiğini bildirdi.

Bilecik Sevgi Evlerinde 13-18 yaş arasında 49 erkek, Bozüyük Saffet Şeker Kız Yetiştirme Yurdunda 13-18 yaş arası 30 kız çocuğun bulunduğunu bildiren Ömüt, ''Koruyucu aile kime denir, kim koruyucu aile olabilir, hangi çocuklar koruyucu aileye verilir, koruyucu ailenin sorumlulukları nelerdir'' konularında sunum yaptı.

Toplantıda, talep edilmesi durumunda koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmelerine ilişkin harcamalarına karşılık olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce aylık ödeme yapılacağı, engelli çocuk bakımındaki aylık ödeme miktarının iki kat olarak uygulanacağı ve ödemelerin kırtasiye, giyim, harçlık, ulaşım, mesleki eğitim kursları için yapıldığı, ayrıca sağlık giderlerinin de genel sağlık sigortası kapsamında kurum tarafından karşılanacağı bildirildi.  

Toplantıya, Vali Yardımcıları ve daire müdürlerinin eşleri ve bayan İl Müdürleri katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam