HAC NEDİR?

HAC NEDİR?

 

Hac sabırdır;
Yolculuk için helal para hazırlama, kaydolmak için mesaiden önce müftülüklerin önünde kuyruk oluşturma, kura sonucunu bekleme, vuslat için hazırlık yapma, günleri sayma ve yolculuk hepsi sabırdır. Hazreti İbrahim sabırla taşlamış şeytanı. Hazreti Hacer ile Hazreti İsmail sabırla teslim olmuşlar Allah’ın emirlerine.  Hazreti Adem ile Havva’nın tövbe etmeleri ve neticesinde bağışlanmalarını beklemeleri sabırla olmuş ve neticesinde mükafatlarını Allah’tan alarak bağışlanmışlardır. Yani haccın hükümleri sabırla yapılır, “Allah’ın misafirliği” daveti sabırla alınır.
Hac çağrıdır;
“Duyûf’r-Rahman’a” kabul edildiğine dair davet. Her namazın sonunda “Beni de misafirliğine kabul buyur” diye dua etmiştir hacı yıllarca, kuranın çıkmamasını tanışlarına izah ederken; “Çağrılmadım, davet edilmedim, inşallah seneye giderim” cevabını vermiştir mahzun mahzun.
“Her kim ki Kabe nasip ola Hüda rahmet eder,
 Her kim ki sevdiğini hanesine davet eder.” 
Mısralarını hiçbir zaman aklından çıkarmamış, “Duyûfu’r-Rrahman” olacağı, vuslata ereceği günü beklemiştir. 
Hac vuslattır;
Cennetten çıkarıldıktan sonra Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın dünyada kavuşması, hasreti ile yananların Kabe’ye ulaşması, hacının “Ümmetimi isterim Ya Rab!” diyen peygamberinin huzuruna varması, ona davetine icabet ettim Ya Rasulellah demesi ve edeple selam vermesi, hürmetle emanet olarak almış olduğu selamları iletmesidir. 
Hac cihattır;
Hacının putlara, nefsine, şeytan ve taifelerine ve Allah yolundan alıkoyan her şeye karşı ibadet ve yolculuk esnasında vuku bulacak olan meşakkatlere karşı mücadelesidir. 
Hac ihramdır;
Hacının dünyayı ve dünyadakileri elinin tersi ile itmesi, sosyal ve ekonomik statülerini gösteren dünyevi elbiselerini, makam ve mevkilerini ortaya koyan üniformalarını, zevklerini, kültürlerini ve karakterlerini yansıtan her türlü imtiyazları bırakıp, Allah’ın önünde herkesin eşit olduğunu sembolize eden, ölümün provası için kefen misali iki basit elbiseye bürünmesi ve “Kendisini Cennet karşılığında Allah’a satmasıdır.”  
 
Hac telbiyedir;
“Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır”. Emri ilahisine karşılık seferberlik emrine uyarak cephe hazırlıklarını yapmış, üniformalarını giymiş, silahını kuşanmış bir askerin komutanının huzuruna çıkarak emret komutanım demesi gibi “Buyur Allah’ım buyur, emrindeyim buyur”(lebbeyk allahümme lebbeyk) davetini duydum, emrine uydum, huzuruna geldim, bütün benliğim ve içtenliğimle emrindeyim demesidir. 
Hac zemzemdir;
Yavrusu Hazreti İsmail’e su bulabilmek umuduyla Safa ve Merve tepeleri arasında koşan Hazreti Hacer annemize Allah’ın bir hediyesi olan, Peygamberimiz s.a.v’in “Zemzem ne niyet ile içilirse o yararı sağlar” buyurduğu dünyada dengi olmayan sudan kana kana içmektir. 
Hac Tavaftır Sa’ydır;
Yeryüzünde kurulan ilk mabedin etrafında, Kabe ile kalbini birleştirerek yaratılmış olan her şeyin dönmesi gibi tavaf etmek, açlıktan ve susuzluktan ölecek endişesi ile minicik yavrusu için gıda arayan Hazreti Hacer annemiz gibi Safa ve Merve’de sa’y etmektir.  
Hac Arafat’tır;
Dünyayı ve dünyadakileri, evlad-u ıyali geride bırakarak, toz toprak içerisinde, yalın ayak, kefen misali bembeyaz örtülerle mahşeri andıran Arafat’ta Müslümanların kongresine katılarak günahlarından, Meşaril Haramda Allah’ı anarak kul hakkından ve Mina’da nefsinin şeytanlarını taşlayıp kurbanının kanını akıttıktan sonra  hayvan haklarından arınmak, Hazreti Muhammed s.a.v.’in müjdesiyle “Anasından doğduğu günkü gibi tertemiz olmaktır.”
Hac Muhammed İkbal’in tabiriyle;  Hazreti Ebu Bekir'in imanını, sadakatini ve yürek temizliğini, Hazreti Ömer'in adaletini ve şecaatini, Hazreti Osman'ın hayasını ve edebini ve Hazreti Ali'nin ilmini ve irfanı getirmek, onların boyası ile boyanmak” bembeyaz bir defter açmış hacı olarak memleketine dönmektir.
 
Ali DİMLİOĞLU
Bilecik İl Müftülüğü Şube Müdürü
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam