HEM MİRAS HEM KAZANÇ KAPISI

HEM MİRAS HEM KAZANÇ KAPISI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin  “İpek Böceği Projesi" kapsamında fakülteye ait Araştırma ve Uygulama Alanında başladığı yaş koza üretimi sona erdi.

Larvadan yaş kozaya

9 Mayıs 2015 tarihinde larva olarak başlanan süreç, 47 gün sonra larvaların yaş koza halini almasıyla sona erdi. Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Doran, gerçekleştirdikleri faaliyetin esas olarak, yaklaşık bin senelik bir mazisi olan ipekböcekçiliği faaliyetini gündeme getirmeyi amaçladığını dile getirdi. Doran, diğer hedeflerinin  ise bölge üreticilerinin dikkatini ipekböcekçiliğine çekmek ve bu faaliyet kapsamında başta Tarım Bakanlığı olmak üzere diğer bakanlıklardan da hibe desteği almak olduğunu ifade etti.

Ev kadınlarına büyük fırsat

İpekböcekçiliği faaliyetinin özellikle ev hanımlarının ev ekonomisine katkıda bulunması açısından da büyük önem taşıdığını belirten Doran, bir ev hanımının özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan 45 gün içerisinde yaklaşık 2 bin TL bir gelire sahip olabileceğini ifade etti.

“Bu fakülte için büyük çaba harcandı”

Doran, göreve başladığı 2014 yılında birçok ağacı ekonomik ömrünü tamamlamış ve bunun yanı sıra tarımsal üretim açısından sıkıntı çıkartacak bir ortam mevcut olduğunu belirtirken;  bu ortamı geliştirmek, hem de ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçları devreden çıkartmak için büyük bir çaba sarf ettiklerini belirtti. Doran, “Çevremizde her geçen gün yaygınlaşan seracılık faaliyetini geliştirmek amacıyla birçok girişimlerde bulunduk. Bu kısa dönem içerisinde de önemli gelişmeler sağladık. Birisi, rektörlük ve belediyemiz tarafından bize tahsis edilen iki seramız. Bunun yanı sıra bu zamana kadar devam eden faaliyetleri yeniden gündeme getirmek amacıyla ipek böcekçiliği işine, mantar üretimine ve arıcılık faaliyetlerine de el attık. El attığımız her kurum ve kişi bu anlamda bize yardımcı oldular. Bu yardımların devam etmesini bekliyoruz. Yardım eden kişilere de teşekkür ediyoruz. Bilecik Koza Tarım Satış Kooperatif Müdürü Ali Bey’e, bize yumurtaları temin ettiği ve her “zaman bizim faaliyetlerimizle ilgilendiği için teşekkür ediyorum” dedi.

İpekböcekçiliği faaliyeti ilimizde oldukça azaldı”

Basın mensuplarına İpekböceği yetiştirme aşaması ve amaçları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doran şunları aktrardı:

“9 Mayıs 2015 tarihinde larva olarak başlayan serüven bugün yaş koza olarak sonuçlanmıştır. 47 günlük süreçte 40 bin böceğin gelişimi günlük olarak takip edilerek yazılı ve görsel olarak kayıt altına alınmıştır. Sadece dut yaprağı ile beslenen İpekböceği yetiştirmek amacı ile Araştırma ve Uygulama Alanımıza 220 adet dut fidanı dikmiştik. Deneme amaçlı yaptığımız bu üretimden elde ettiğimiz bilgileri öğrencilerimiz ve üreticilerimizle paylaşacağız. Önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalarda elde edilen bu bilgiler kullanılarak yaş koza ve ipek ipliği üretimi konusunda faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. İlimizde yıllardan beri ipekböceği yetiştiriciliği yapılmakta olup, son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı bu faaliyet ilimizde oldukça azaldı.

45 günde 2 bin TL

Fakülte olarak amacımız ipekböceği yetiştiriciliğine dikkati çekerek üretimini artırmak ve yaygınlaştırmaktır. Üreticiler asıl işinden ayrılmadan ek gelir olarak ipekböceği yetiştiriciliğini rahatlıkla yapabilir. Şu an asgari ücret net 950 TL civarındadır. İki kutu ipekböceği besleyen bir kişi ortalama 45 gün sonra yaklaşık 2.bin TL kazanç elde edebilir. Özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan evin uygun bir köşesinde, çarşaf veya kâğıt üzerinde üretim yapılabilir. Endüstriyel bir girdisi olmadığı için girdi maliyeti diye bir sorun yaş koza üretiminde söz konusu değildir. Özellikle ev hanımları anılan faaliyetle kartı bir ek kazanç elde edebilirler.

“Kalkınma projeleri ile ilimizi yeniden söz sahibi yapmayı hedefliyoruz”

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Bilecik ilimizi hazırlayacağımız BEBKA, TAGEM ve Kırsal Kalkınma Projeleri ile İpekböcekçiliği Yetiştiriciliğinde Bilecik ilimizi Ülkemizde yeniden söz sahibi yapmayı hedefliyoruz.

Bu çalışmamızda bizden desteklerini esirgemeyen S.S. 50 Numaralı Bilecik Koza Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Ali Çakır ve Tuzaklı Köyü Muhtarı Mehmet Ali Özdoğan' a ve teşekkür ediyorum. Uyumlu çalışmalarımızın devamı neticesinde olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum."

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam