İFTARI DOĞUM TARİHİNE GÖRE VERİYORLAR

İFTARI DOĞUM TARİHİNE GÖRE VERİYORLAR

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Küçükelmalı köyünde, ramazan ayında topluca iftar açılmasının heyecanı yaşanıyor. Genç kızların rengarenk giysiler içerisinde hizmet ettiği köyde, iftar sofrasına gelemeyen yaşlıların evlerine yemek götürülüyor. Köyde verilen yemeğin giderini karşılamak için birbiriyle yarışan vatandaşlar, bu yıl alınan kararla doğum yılı sırasına göre iftar veriyor.

 

Köy Muhtarı Halil Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin geleneklerine bağlı olarak ramazan ayında iftarını köy meydanında açtığını söyledi. Ak, geçmiş yıllarda durumu iyi olan ailelerin evlerinde hazırladıkları yemeklerle verilirken, daha sonra köylülerin iştirak ettiği geleneksel toplu iftar yemeklerine dönüştüğünü anlattı. Geleneklerinin yıllardır devam ettiğini belirten Ak, ramazan ayı boyunca iftarı köy meydanında açtıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

 

"İftarlarımıza çevre köylerden ve değişik yerlerden misafirlerimizin de katıldığı için çok mutlu oluyoruz. İftar vermek için köylülerimiz birbirleriyle yarışıyor. Köyde sırası kendisine gelmeyen köylülerimiz gönül bırakıyor. Herkesin iftar sevabından yararlanabilmesi amacıyla 4-5 aile bir araya getiriyoruz ya da doğum tarihlerine göre gruplar halinde iftar yemeğini karşılıyorlar. Bu şekilde herkes nasiplenmiş oluyor ve daha güzel olduğunu düşünüyoruz."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam