İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİ’NİN 90. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI
admin • 1 Nisan 2011 20:26:31 
İKİNCİ İNÖNÜ ZAFERİ’NİN 90. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

    Bilecik Valisi H. İbrahim Akpınar, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Eskişehir Vali Vekili Ekrem Ballı, 1'nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç ve diğer ilgililer, ilk olarak İnönü muharebelerinin yaşandığı Bozüyük ilçesindeki Metristepe Anıtı'nda bir araya geldi.
    Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından askerler saygı atışı yaptı. Bilecik Valisi Akpınar ve TBMM Başkan vekili Yakut, şeref defterini imzaladı.
    Daha sonra, Bozüyük'e bağlı Akpınar köyündeki şehitliğe geçildi.
     
''TÜRK MİLLETİ İNÖNÜ'DE DAYATMALARA BOYUN EĞİLMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ''
     
    TBMM Başkan Vekili Yakut, burada yaptığı konuşmada, İnönü Zaferi'nin, özgürlük ve bağımsızlık için canını feda etmekten kaçınmayan şerefli bir milletin azminin, fedakarlığının ve kararlılığının çarpıcı bir örneği olduğunu söyledi.
    İnönü savaşlarının ve zaferlerinin, birçok yönleriyle ilklerin dönüm noktası olduğunu belirten Yakut, kazanılan zaferin milli mücadelenin yolunu açtığını kaydetti.
    İkinci İnönü Savaşı'nın, Türk milletinin kararlılığı ile başarıya dönüştürüldüğünü ifade eden Yakut, şöyle konuştu:
    ''Bu zafer, kendini çığ zannedenlerin bir buz parçası gibi eritildiği, sopanın çeliğe galebe çaldığı ve tarih sayfalarına altın harflerle yazıldığı bir zaferdir. Büyük Önder Mustafa Kemal'in Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşa'ya çektiği telgrafta da belirttiği gibi, Türk'ün makus talihinin yani ulusun ters alın yazısının yenildiği yerdir. Zaferleri, zafer için değil, üstün idealler için bir vasıta olarak kabul eden Mustafa Kemal, bu zaferin sonuçlarını çok büyük bir ustalıkla şekillendirmiş, değerlendirmiş ve Türk'ün yüce sesini dünyaya duyurmuştur.''
    Yakut, zaferin, yüce Türk milletinin, tüm milli varlığıyla verdiği topyekun dayanışma sonucu elde edildiğini belirterek, Türk milletinin aldığı emanetin sorumluluğun da büyük olduğunu kaydetti.
    ''Şanlı ecdadımıza layık olmamızın en büyük ölçüsü İkinci İnönü Zaferi'ni doğru anlamak ve anlamlandırmaktır'' diyen Yakut, şöyle dedi:
     ''1071'de Malazgirt ile açılan Anadolu kilidi, Bilecik Söğüt'te Osman Bey ile dikilen fidan, Cumhuriyetle taçlanan yeni Türk Devleti'nin sonsuza kadar varlığını sürdürebilmesi için milli ve manevi değerlerimize sımsıkı sarılmalıyız. Üzerimizde hangi oyunlar oynanırsa oynansın birliğimiz, dirliğimiz ve iriliğimiz her zaman muhafaza olunacaktır. Türk milleti İnönü'de dayatmalara boyun eğilmeyeceğini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruyacağını dünyaya ispatlamıştır.''
     Bilecik Valisi Akpınar da İnönü Zaferi'nin kazanıldığı günün, Türkiye'nin en zor günlerini yaşadığı günlerde, dönüm noktası olduğunu söyledi.
     
ESKİŞEHİR'DEKİ TÖREN
     
    Daha sonra Eskişehir'in İnönü ilçesinde tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
    Vali vekili Ekrem Ballı, törende yaptığı konuşmada, 2. İnönü Zaferi'nin tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, zaferin Türk halkındaki bağımsızlık ruhunu perçinlediğini kaydetti.
    İnönü şehitlerinin, yaralı ve yoksul Türk halkına özgürlük müjdesi verdiğini ifade eden Ballı, İnönü savaşlarının Anadolu'ya ayak basmak isteyenlere karşı bir ders olduğunu bildirdi.
    İnönü Zaferi'nin ülkede büyük bir mutlulukla karşılandığını belirten Ballı, şöyle konuştu: “İnönü'de başlayıp, Sakarya'dan, Dumlupınar'dan geçen ve İzmir'e giden zafer yolu Lozan'da son bularak taçlanmıştır. 1 Nisan 1921 her kelimesinden bir kahramanlığın her kelimesinden bir mucizenin fışkırdığı tarihimizin altın sayfalarından biridir. Bugün, düşmanın amansız ateşine 'Allah Allah' nidalarıyla koştuğumuz gündür. Bugün, düşman can evimizden saldırırken hüsrana karışan ümitlerimizi yeniden parlatan ve imanla yoktan zafer kazananların günüdür. Bugün milletimiz, büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyet seviyesine taşınması amacıyla olağanüstü gayretini sürdürmektedir.''
    İnönü Belediye Başkanı İsmail Karaköse de Türk komutanlık karargahının İnönü'de kurulduğunu belirterek, taarruz eden düşman askerine karşı, Türk askerinin ''Ya istiklal ya ölüm'' diyerek savaştığını bildirdi.
    Törende, İnönü Lisesi öğrencisi Nurşah Sağır ile Sapanca Çanakkale ve İstiklal Savaşları Şehit ve Gazi Yakınları Derneği Başkanı Fahri Tatan da birer şiir okudu.
    Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Eskişehir Garnizon Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsu ve İnönü Belediye Başkanı İsmail Karaköse törene katılanların ''Zafer Günü''nü kutladı.
    Çok sayıda gazi ve şehit yakınının da katıldığı tören, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi halk oyunu ekibinin gösterisi ve geçit töreniyle sona erdi.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments