İKTİDAR VE MUHALEFET ÖNERDİ  YİNE DE TARTIŞMA YAŞANDI

İKTİDAR VE MUHALEFET ÖNERDİ YİNE DE TARTIŞMA YAŞANDI

MHP Yenipazar İl Genel Meclis üyesi Osman Varolu, Ak Parti Yenipazar meclis üyesi Necati Keser, CHP Gölpazarı üyesi Turgay Yılmaz, Ak Parti Bozüyük meclis üyesi Oğuz Sertler’in ortaklaşa verdikleri yazılı önergenin gündeme alınıp alınmaması görüşülürken kısa süreli tartışma da yaşandı.

 

Genel Sekreter Nalbant Bilgi Verdi

Birleşimin ilk gündem maddesinde Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü’nün  ilimiz, merkez, İsmetpaşa Mah. 854 ada 3 numaralı parselde kayıtlı 6.659,22 m2 yüzölçümlü üzerinde hali hazırda Anadolu Lisesi vilayetler hizmetler birliği öğrenci yurdu binası bulunan taşınmazın 20 derslikli Mesleki ve Teknik Lise (Hayme Ana) projesinin uygulanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının hizmetlerinde kullanılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisi talebi görüşüldü. İl Genel Sekreteri Halis Nalbant konu hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Oylamaya sunulan madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi

Gündemin bir diğer maddesinde Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü’nün talebi üzerine İlimiz, merkez, Pelitözü köyü, Çivi mevkiinde bulunan mülkiyeti idareye ait 2221,2222,2226,2227,2228,2229,2230,2231,2232,2233 nolu parsellerin parselasyon planlarının yapılabilmesi için Bilecik 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığına devredilmesi konusu görüşüldü.  Madde hakkında İl Genel Sekreteri Halis Nalbant konu hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. MHP Grup sözcüsü Zeki Uyanık’ın teklifi üzerine konu İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

 

“Gölpazarı Büyüksürmeli Köy Yolu da Yatırım Programına Alındı”

Gündemin 3. maddesinde Gölpazarı Ak Parti Üyesi Ali Şenel ve Gölpazarı CHP Üyesi Turgay Yılmaz’ın verdikleri “Bilecik İli Gölpazarı ilçesi Büyük Sürmeli Köyü Yolunun sati kaplama yapılabilmesi için 2015 yılı yatırım programına alınması” yazılı önergesinin oy birliğiyle ek yatırım programına alınması kabul edildi.

 

Komisyondan Gelen Rapor Kabul Edildi

Birleşimin son maddesinde İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen  “İlimiz, Bozüyük İlçesi, Erikli Köyü, 1411 parsel numaralı 3367 sayılı köy yerleşme alanı 1/1000 ölçekli uygulama imar planının şahsi olarak hazırlanan mevzi imar planı olarak kabul edilip edilmemesi talebi hakkındaki rapor okundu. Komisyon raporuna herhangi bir itiraz olmadı. Oylamaya sunulan madde komisyondan geldiği şekilde kabul edildi.

 

Ak Parti – MHP – CHP’lilerin Ortak Önergeleri Tartışma Yarattı

Toplantının sonunda Yenipazar-İnhisar arası yolunun yapılmasına yönelik verilen yazılı önergenin gündeme alınıp alınmaması damgasını vurdu. MHP Yenipazar İl Genel Meclis üyesi Osman Varolu, Ak Parti Yenipazar meclis üyesi Necati Keser, CHP Gölpazarı üyesi Turgay Yılmaz, Ak Parti Bozüyük meclis üyesi Oğuz Sertler’in ortaklaşa verdikleri yazılı önergenin gündeme alınıp alınmaması görüşülürken kısa süreli tartışma da yaşandı.

 

YILDIRIM: “Bakan Beyle Konuyu Görüştük”

Meclis başkanı Serkan Yıldırım adı geçen yolun karayollarına devrinin yapılması konusunda girişimlerinin olduğunu, daha geçtiğimiz gün konuyu ilgili bakan ile görüştüğünü, 21 kilometrelik yolun İl Özel İdaresine yüklü bir maliyet getireceğini belirterek, konunun  netlik kazanmasının ardından gündeme alınmasının daha uygun olacağını ifade etti.

 

TORUN: “Kaynak Araştırması Yaptınız mı?”

Başkan Yıldırım’ın ardından söz alan Söğüt Ak parti Meclis üyesi Ertuğrul Torun, bahse konu yolun maliyetinin çok yüksek olduğu, bunun için kaynak araştırması yapılıp yapılmadığını sordu. Torun, yolun daha önceki yıllarda da Mecliste gündemine  geldiğini, karayolları nezninde görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

 

VAROLU:  “Yolun 7 Kilometrelik kısmı Yapılmalı”

Bu konuşmaların ardından söz alan Varolu, vatandaşların mağdur olduğunu, sadece 7 kilometrelik yolun yapılması durumunda mağduriyetin ortadan kalkacağını söyledi. Ak Parti Bilecik İl Genel Meclis üyesi H.Hüseyin Çelik konunun eskilere dayandığını vurgulayarak, Söğüt Tuzaklı köyü köprüsünün de DSİ tarafından yapılacağını, kendi kurumları için yüksek maliyetli olan bazı yatırımların başka kurumlar için çok fazla bir şey ifade etmediğini, adı geçen yolun karayollarına devrinin yapılması çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

UYANIK: “Gündeme Alınmayan Bir Konuyu Tartışıyoruz”

MHP Bozüyük İl Genel Meclisi üyesi ve grup sözcüsü İ.Zeki Uyanık ise, henüz gündeme alınmayan bir konunun tartışmasının yapıldığını, verilen önergenin oylama yapılmasının ardından konunun tartışılması gerektiğini belirterek önergenin gündeme alınıp alınmaması yönünde oylama yapılmasını açıkladı.

 

YILMAZ: “İlgili Arkadaşlar da Fikirlerini Söylemeliler”

Yazılı önergede imzası bulunan CHP Gölpazarı Meclis üyesi Turgay Yılmaz ise; Yenipazar Ak Parti meclis üyesi Necati Keser ve İnhisar Ak parti meclis üyesi Ahmet Bulur’a sitem ederek kendi ilçelerini ilgilendiren bir konunun olduğunu, ancak bu konuda kendilerinin söz alarak konuşmamalarını manidar bulduğunu söyleyerek, Keser ve Bulur’un da fikirlerini söylemelerini istedi. Oylamaya sunulan önerge oy birliğiyle kabul edildi. Meclis başkanı Serkan Yıldırım  verilen önergenin gündeme alınmasını oylatmasının ardından tartışılan önerge oy birliğiyle gündeme alınmasına karar verildi.

 

BULUR: “Konuşmak İçin Fırsat Olmadı”

Birleşimin sona ermesinin ardından gündem dışı söz alan Ak parti İnhisar İl Genel Meclis üyesi Ahmet Bulur konu hakkında konuşmak için el kaldırdığını, ancak fırsat olmadığını belirtti. Bulur, meclis başkanının konuyu gayet güzel açıkladığını, Bakan beyle görüşmelerin devam ettiğini bildiğini ifade etti. Toplantı Ağustos ayının son birleşiminde görüşülmek üzere sona erdi.

ERHAN TOKA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam