İL İDARESİ ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

İL İDARESİ ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

Vali Nayir: “Herkes evinin önünü süpürürse şehir temiz olur”

Toplantı Vali Ahmet Hamdi Nayir’in açılış konuşmasını yapmasıyla başlarken Nayir; “Bugün bir farklılık yapalım, Ramazan öncesinde bir araya gelelim 5442 sayılı İl İdare kanunu’nun 24. Maddesi gereğini bir sabah kahvaltısında paylaşalım dedik. Hem de bizim sizden yalnızca taleplerimiz şeklinde olmasın aynı zamanda bir tanışma olsun, yeni gelen arkadaşlarımız var. Birbirleriyle çok fazla ilişkileri olmayan, çok fazla irtibatı olmayan daire amirlerimiz var. Onlarla birlikte bir sabah kahvaltısında bir arada olalım diye düşündük.” diyerek şunları aktardı:

 

“Eğer bir başarı bekliyorsak daire amirlerimizin birbirleriyle olan irtibatları çok önemli”

“Bu olayın mimarı da Mustafa beydir, Vali Yardımcımız bundan önceki görev yerlerimizde böyle bir şey yapıyorduk, güzel oluyordu diye söyleyince biz de onu burada bir uygulamaya geçelim dedik. Malumunuz devlet dediğimiz organ, yürütme, yasama, yargı diye bölümleri olan bir bilim biz işin yürütme bölümündeyiz. Yargı bizim dışımızda yasama Ankara’da. Yürütmenin içinde de yerel yönetimler, üniversiteler ve bakanlıklarımızın diğer teşkilatları var. Biz onun içinde de diğer bir parçayız. Valiliklerimize, kaymakamlıklarımıza bağlı olan buradaki görmüş olduğunuz daire amirlerimiz yalnızca buradaki buz dağının üst taraftaki kısmı. Binleri bulan bir memur kesiminin burada hepsinin temsilcileri var. Emniyetimiz, Jandarmamız, diğer birimlerimiz ile birlikte. Buradaki arkadaşlarımız devletin görünen yüzü, en kılcala kadar hizmet götüren birimlerimiz burada. İrtibat çok önemli. Bundan önceki konuşmalarımızda da hep aynı şeyden bahsettik. Eğer bir başarı bekliyorsak daire amirlerimizin birbirleriyle olan irtibatları çok önemli. Mutlaka aralarında iyi ilişkilerin, sempatik kanalların açık olduğu ilişkilerin olması lazım.

 

“Kamunun birliğini, bütünlüğü göstermiş olalım”

İnşallah bu tür toplantıların buna vesile olacak, hem bir taraftan kahvaltımızı yapıp bir taraftan da mikrofonu sizlerle de buluşturup varsa sizlerin bize iletecekleri bir konu, varsa bir tanışma konusu yeni gelen arkadaşların onlarla da burada tanışmak mümkün olacak. Bu kamunun birliğini, bütünlüğü göstermiş olalım, bu bizim devlet açısından, devlet geleneği açısından önemli bir hadisedir. Herkesin ayrı ayrı görevleri var, herkesin önemli görevleri var ama birbirleriyle olan irtibatlar en az onlar kadar önemli. Eğitimi sağlıksız, sağlığı güvenliksiz yürütmemiz hiç mümkün değil. Bütün dairelerin görevleri mutlaka birbirleriyle irtibatlıdır. Onun için bu tür bir araya gelmelerin faydasına inanıyoruz. Ramazan’dan sonra da bunu devam ettirmenin yollarını hep birlikte arayıp daha samimi bir ortamda, daha öne açık bir ortamda varsa problemlerimiz Bilecik için yapılacaklar konusundaki teklifler, öneriler bunları birlikte değerlendireceğiz.”

 

" Kurumlar yalnızca kendi görev alanlarıyla ilgilenmesin"

Hepimize düşen bir sorumluluk var ama sonuçta devlet dediğimiz ortak hepimizle birlikte oluşuyor. Milletin gözünde olumlulardan daha çok olumsuzlar dikkat çekiyor. Onun için arkadaşlarımızın her biri kendi görev alanında devleti temsil ettiğini düşünerek oraya gelebilecek bir eleştirinin diğer faydalı işleri de örteceğini, kapayacağını düşünerek mutlaka o kısmı sağlam tutması gerekir. Halk içinde güzel bir söz var “herkes evinin önünü süpürse şehir temiz olur” diye. İnanıyoruz ki buradaki arkadaşlarımızın her biri de devleti temsil noktasında üzerine düşen görevi yaparsa devletin manevi imajı, bunda herkes nezdinde mutlaka farklılaşacaktır. İnsanımız inanıyoruz, güveniyoruz, herkes aynı şeyi söylüyor. Yapılacak hizmetlerin en iyisine layık. Ben görev sürem içerisinde Bilecik’te bulunan farklı bir şey görmedim. Devletiyle uyumlu, devletinden hizmetini bekleyen çok fazla şikayet olmayan ama takip eden, bakan, inceleyen bir nüfus yapımız var. Onun için elimizden geldiği kadar halkı da bilinçlendirerek yapılan çalışmalar konusunda onları da bilgi sahibi ederek bu çalışmaları yürütmemiz lazım. Kurumlar yalnızca kendi görev alanlarıyla ilgilenmesin, diğer görev alanlarıyla ilgili varsa fikirleri, eğer direk onlara götürmekte bir mahsur görüyorsanız Vali Yardımcılarımıza veya Valiliğe getirerek bu konunun değerlendirmesini birlikte yapalım.”

 

Vali Nayir’in konuşmasından sonra toplantı bir önceki toplantıda alınan kararların görüşülmesi, kamuda etkinliğin sağlanması, kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülmekte olan çalışmalar, kamu binalarının bakım ve onarımı, İl İdare Şube Başkanlarının görüş talep ve önerileriyle devam etti.

CANER ALKAN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam