İL SPOR MERKEZLERİ AÇILDI
admin • 1 Temmuz 2011 09:40:53 
İL SPOR MERKEZLERİ AÇILDI

 

Gençlik ve Spor İl Müdürü Lütfi Doyuk, Atatürk Spor Salonu'ndaki törende yaptığı konuşmada, 6-16 yaş grubuna yönelik merkezlerde, atletizm, badminton, basketbol, jimnastik, karate, masa tenisi, tenis, boks, okçuluk, tekvando, satranç, güreş, voleybol ve futbol branşlarında 18 antrenörün görev yapacağını bildirdi. 
Gençlik ve Spor İl Müdürü Lütfi Doyuk yaptığı konuşmada şunları aktardı:
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün 73. kuruluş yıldönümü 29 Haziran 2011 bugün il spor merkezlerinin açılışı 81 vilayetimizde gerçekleşmektedir. Amaç siz gençlerin serbest zamanlarını en iyi şekilde ve spor yaparak değerlendirilmesini sağlamak, kötü alışkanlıklardan korumak, ruhen ve beden sağlığı yerinde sportmen bir nesil yetiştirmektir. Aynı zamanda daha fazla çocuk ve gencimizin katılımını sağlayarak, spor dalları itibariyle sizlerin lisanslı olarak spor yapmanızı teşvik edip, spor kulüplerimizde bir altyapı oluşturmaktır. Velilerimizin desteği siz gençlerin isteği ile antrenörlerimiz, sizlere en iyi şekilde hizmet verecektir. Yaşam boyu sporun yaşı yoktur, eğitiminde yoktur. Spor ve eğitim birbirinin tamamlayıcısı olup, plan ve program dahilin de hareket edildiği, zamanın doğru kullanıldığı sürece hiçbir şekilde birbirine engel teşkil etmeyecektir. Profesyonel sporculuğun yolu eğitimden, aynı zamanda sürekli ve bilinçli spor yapmaktan geçer. 
Prof. Dr. Emin Ergen’in araştırmalarına ve yaşananlara göre çocuğun ve gencin eğitim ve gelişiminde sporun önemi şöyle vurgulanıyor; 
Spor yapan çocukların derslerinde daha başarılı oldukları saptanmıştır.
Spor, çocuğun kendi yeteneklerinden haberdar olmasını ortaya çıkarıyor. 
Spor, çocuğun ve gencin bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine yardımcı olur. 
Spor, davranış bozuklukları tedavisinde önemli bir görev üstlenmektedir. 
Spor yoluyla birey gerilimden stresten arınarak ruhen ve bedenen rahatlığa kavuşmaktadır. 
Spor, çocuğun kendine güven ve uyum gibi önemli görevleri yerine getirmektedir. 
Spor yapmakta olan çocuklar, dikkatini iyi kullanmayı öğrenirler. Gerektiğinde dikkatini daraltma ve genişletme becerisini çok iyi kullanır. Bu da sınav anında sorulara konsantre olma ve odaklanma yeteneğini artırır. 
 
Günlük yaşamını spor kurallarını öğrenerek, uygulayarak sürdüren çocuk, yarının toplum ve hukuk kurallarını benimsemeye ve uygulamaya aday bir yetişkindir. Spor, küçük yaşlardan beri yapan bireyler de kurallara uyma eğilimi ve suç işleme oranında ciddi bir düşüş gözlenmektedir. 
Bu münasebetle anne, baba ve okul yöneticilerinin bilimsel görüş ve öneriler ışığında, çocuk ve gençlerin sorumluluk duygularını ve öz güvenlerini geliştirmek, kendilerini yönetebilmelerini sağlamak, uyumlu ve başarılı birer birey olmalarına yardımcı olmak üzere onlara SPOR yapma fırsatı tanımaları ve teşvik etmeleri öncelikli görevleri arasında olmalıdır. 
 
EĞİTİM VE SPOR HAYATINI BİRLİKTE YÜRÜTEN YÜZLERCE BAŞARILI
İSİMDEN BİRKAÇ ÖRNEK
 
SPORDAN SORUMLU DEVLET BAKANIMIZ SAYIN FARUK NAFİZ ÖZAK: 1967 yılında kurulan Trabzonspor’un ilk profesyonel oyuncularından biri olan devlet bakanımız, Uzun yıllar profesyonel sporun içinde bulunmuş, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirmiştir. 
 
PROF. DR. FETHİ HEPER: Efsane Eskişehir Spor takımının gol kralıdır. Bununla birlikte Eskişehir İktisadi ve İdari Bilimler Akademisinin de Maliye Profesörüdür.
 
MEHMET TERZİ: Avrupa ve Balkan şampiyonudur. Şu an Atletizm Federasyonu Başkanı olarak Türk Sporuna hizmet etmektedir. 
DERYA BÜYÜKUNCU: Türkiye rekortmeni, Avrupa Şampiyonu Milli Yüzücümüz aynı zamanda (MİŞİGIN) Michigan Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur.    
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments