İŞ MAKİNESİ ALIMI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLECEK
admin • 2 Aralık 2015 14:50:50 
İŞ MAKİNESİ ALIMI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLECEK

Nalbant: “Aciliyet neyse ona göre devam etmemiz gerekiyor”

İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantıları devam ediyor. 2. Birleşimin yapıldığı toplantıda tek gündem maddesi görüşüldü. İller Bankasına borçlanarak İl Özel İdareye iş makinesi alımı talebi görüşülürken Konu hakkında İl Genel Sekreteri Halis Nalbant meclis üyelerini bilgilendirdi.

“%10’unu geçemeyecek kadar İl Genel Meclisi karar alabilir”

Borçlanmayla ilgili 51. Madde kanununun  “Bir önceki gelirlerinin %10’unu geçemeyecek kadar İl Genel Meclisi karar alabilir. %10’unu geçiyorsa İçişleri Bakanlığının onayı ile yapılır” dediğini belirten Nalbant “Bizim bir önceki gelirimiz 24-25 trilyon civarında bir rakamdı. Biz içeride 5-6 trilyondan bahsediyoruz ama İçişleri Bakanlığı onay verir diye düşünüyorum, prosedürü uzatabilir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Üç greyderimizi yenilemek istiyoruz”

Bizim ihtiyacımız 3 tane greyderimiz şu anda eskimiş durumda şu anda tamiratla yürüyor. Yüzü astarından pahalı dedikleri şey. Hizmet veriyor ama her hizmette yeniden bir tamirat, tadilat tırlara yükle tamirhaneye götür gibi üç greyderimizi biz yenilemek istiyoruz. Üç tane greyder, bunlar Mitsubishi greyderler. Artık ekonomik ömrünü doldurmuş. Bunun dışında biz bir asfalt plent kurduk biliyorsunuz. Asfalt plentin işleyebilmesi için finisher denilen bir alet var asfaltı saran. Bunun özel bir silindiri var sulu sistem sıkıştıran. Bunlar da 1,5 milyon lira civarında bir rakama tekabül ediyor. Bunları kiralayabiliyoruz ama oldukça yüklü maliyetler veriyoruz.

“Bir tane bile olsa idarenin dozeri olmalı”

Mesela biz bu sene kiraladığımız parayla 2 yıl içerisinde bu aletleri alırız verdiğimiz kiralarla. Onu almak sahip olmak daha ekonomik gibi görünüyor. Bunun dışında bir tane dozerimiz kaldı. Eskiden idarenin 3-4 tane dozerimiz var. Yıllardır biz dozer yerine ekskavatör alarak dozerin yapacağı işleri görür hale geldik ama bir tane bari olsa idarenin dozeri olmalı çünkü ekskavatörün her yaptığı iş dozerin yaptığı iş gibi değildir ama dozerin yaptığı arazi açma ve sıfırdan yol açmalarda kullanıldığında dozer çok daha avantajlı bir makine ve bizim sürekli programlı işlerimizde yürümüyor ama çiftçilerin işlerinde ve sıfırdan yapılacak imalatlarda dozer şart oluyor.

“Eğer İçişleri Bakanlığından onay alınırsa…”

 Bunları üst üste topladığımızda biraz önce genel bir tartışma yapılmıştı içeride. 6 milyon lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Kalkınma Bakanlığı bu ara yıl sonu olması itibariyle yarım kalan projeleri destekliyor. Ben bir iki görüşme yapmıştım. Kalkınma Bakanlığından biz yaptığımız asfalt projesini bütün proje olarak kabul ettiğimizde bunun sonuçlanması finisher ve silindirle uygulanması olacağından bu uygulamamız yarım kalmıştır. Bize 1,5 trilyon lira destek verin diye Kalkınma Bakanlığı’ndan destek istedik Sayın Valimizin imzasıyla. Bu gelirse 1,5 trilyon lira daha az beslenmemiz gerekecek. Borçlanma nasıl olur diye baktığımızda %10’una kadar İl Genel Meclisi kararıyla bir önceki gelirlerimizin %10’una kadar İl Genel Meclisi kararıyla borçlanabiliyoruz. Bir önceki yıl bütçemiz 23 milyondu. 24-25 milyon civarında gerçekleşme oldu. Bu da 2,5 milyona tekabül eder. Saydıklarıma göre 6 milyon lira ihtiyaç varsa onu da İçişleri Bakanlığının onayıyla yürürlüğe gider diyor mevzuatımız. Eğer İçişleri Bakanlığından onay alınırsa 6 milyon liraya kadar alamazsak 2-2,5 trilyon lira alıp 3 greyder belki aciliyet neyse ona göre devam etmemiz gerekiyor.

“Borçlanmak en uygun hal olarak görülüyor”

 Bence bunlar önce bütçeyle ilgili şeyler olduğu için Plan Bütçe Komisyonu’na gitmeli, orada netleştirilmeli. Mevzuatta da bizim ihtiyacımıza göre hızlı mı davranalım, Bakanlık onaylarını mı bekleyelim tartışıldıktan sonra genel kurulda bunun kararını verirse iyi olur diye düşünüyorum. Bizim hakikaten makineye ihtiyacımız var. Yenilememiz gereken makineler var. Bunu öncelik sırasını da belirlememiz lazım. Borçlanmakta en uygun hal tarzı olarak görülüyor şu anda.”

Plan ve Bütçe Komisyonuna Havale Edildi

Nalbant’ın konuşmasından sonra konu Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilerek komisyonda incelenmesine  oy birliğiyle karar verildi. Toplantı bir sonraki birleşimde görüşülmek üzere sona erdi.

Diğer yandan MHP Bozüyük İl Genel Meclisi Üyesi Zeki Uyanık torunu olması nedeniyle meclis üyelerine baklava ikram etti. CANER ALKAN

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments