’İŞ SAĞLIĞI VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ’ SEMİNERİ
admin • 27 Ekim 2010 19:59:41 
’İŞ SAĞLIĞI VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ’ SEMİNERİ

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

BTSO Başkanı Ahmet Özünlü, toplantı salonunda yaptığı konuşmada, çağın en önemli ve öncelikli konularından birisinin insan sağlığının korunması ve geliştirilmesi olduğun belirterek, ruh ve beden sağlığı yerinde olmayan birinin ülkesine, ailesine, kendisine ve çalıştığı işyerine faydası olmasının mümkün olmadığını söyledi.
     İşverenlerin işyerinde iş sağlığı ve güvenliğini sağlaması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmakla yükümlü olduğunu ifade eden Özünlü, şöyle konuştu:
     ''Bu bağlamda devlete de sorumluluklar düştüğünü görmekteyiz. Mevzuat oluşturmak, teşkilatlanmayı sağlamak, rehberlik ve danışmanlık görevlerini yürütmek ve mevzuatın uygulanıp uygulanmadığını denetlemek gibi sorumluluklar düşmektedir. Bu yüzden iş sağlığı ve güvenliği konusunda hem işçi hem işveren hem de devlet, kendilerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekir.''
     ÇASGEM Uzmanı İsmail Akgün de her yıl ortalama 70 bin civarında meydana gelen iş kazalarında 800 civarında insanın yaşamını yitirdiğini belirterek, 1500 civarında insanın iş göremez duruma düştüğünü, 400 civarında insanın meslek hastalığına yakalandığını bildirdi.
     Akgün, söz konusu iş kazaları sonucu toplam 2 milyon gün civarında geçici iş görmezlik oluştuğunu belirterek, çalışanların yaklaşık 100 bininin gününü hastanede geçirdiğini ifade etti.
     Emekli İş Teftişi Kurulu Başkanı Yıldırım Akpınar seminer verdi.
     Seminere Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Bilecik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Candan, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yürükcü, BTSO Başkan Yardımcısı Orhan Ergül ile işadamları katıldı.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments