“İstiklal Marşımız Milletin Kararlılığını Ortaya Koymaktadır”

“İstiklal Marşımız Milletin Kararlılığını Ortaya Koymaktadır”

 

“Türk milletinin yaşadığı en karanlık günlerin göstergesi, kahramanlık destanımız, vatan ve millet sevgisi, bağımsızlık ve özgürlük adına yazılanİstiklâl Marşımız, milletimizin yüreğinden çıkarak günün acılarını, umutlarını ve kararlılığını ortaya koymaktadır.

İstiklal Marşı, 7’den 70’e tüm milletimizin o zamandaki imkânsızlıklara rağmen vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesi sırasında Mehmet Akif Ersoy’un, yüreğindeki vatan ve millet sevgisi ve her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin yanı sıra Türk Milletine olan inancının da ifadesidir.

İstiklal Marşımız; yıllardır milletimizin göğsünü kabartmış ve o zor günlerde milletimizin moral kaynağı olmuştur. Ulusal kurtuluşumuz, sonsuz egemenliğimiz ve kahramanlığımız, eşsiz anlatım, kalbimizdeki ortak duygu ve heyecan, bileklerdeki güç, göğüslerde atan coşkulu yürek ve alınlarda parıldayan gururdur.

Maneviyatı ve edebiyatı böyle eşsiz bütünleştirebilen ve bu kadar güzel ifade eden bir şaire sahip olduğumuz için gurur duymalıyız. İstiklâl Marşımızın, ulusumuzun ortak değeri olarak yaşatılmasını sağlamakla, birleştirici ve bütünleştirici görevimizi yerine getirirken ortak düşünce ve değerlerde buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk milletinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’ndan saçılan bağımsızlık tutkusu yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 92. yıl dönümünde, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını ve büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u en derin minnet ve şükranla anıyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam