JANDARMA ADAYLARINDAN TÜRBEYE ZİYARET

JANDARMA ADAYLARINDAN TÜRBEYE ZİYARET

 Beytepe Jandarma Okulları Komutanlığı, Ocak ayında mezun olmuş ve Ağustos ayında göreve başlayacak olan 650 astsubaya eğitimin ve öğretimin bir parçası olarak kültür gezileri düzenlediği belirtildi. Düzenlenen geziler kapsamında 650 Jandarma Astsubay adayı geçtiğimiz gün Bilecik’e gelerek Şey Edebali Türbesi’ni ziyaret etti. Kafilenin üç gün boyunca kültür gezisi projesi kapsamında Afyon, Kütahya, Bilecik, Söğüt, Çanakkale’yi gezeceği kaydedildi.

 

“Bir imparatorluğun nasıl doğduğunu, bugünlere nasıl ışık tuttuğunu öğrencilerde görüyor”

Gezi kafilesinden sorumlu askeri yetkililer astsubay adaylarının eğitim programı çerçevesinde gezi düzenlediklerini belirttiler ve şu bilgileri verdiler;

“Şu anda 650 kişiyiz, 650 tane kursiyer var. Astsubay öğrencileri Beytepe Jandarma okullarından mezun olmadan önce kültür gezisi projesi kapsamında önemli noktaları Afyon, Kütahya, Bilecik, Söğüt, Çanakkale’nin tarihi kültürel bölgelerinde öğrenci kursiyerlerle bu bölgelerin gezisini yapıyoruz.

Ocak ayında mezun olmuş Ağustos ayında kıtaya göndereceğimiz Jandarma Astsubayları. Bu grubun içerisinde 150 tane bayan astsubay var. Yaklaşık 400 tane erkek astsubay var. Bunlar mezun olmadan önce bu bölgelerde gezi yapmaya müteakip Ağustos ayının ortalarında kura çekip görev bölgelerine, 81 ile görev yapmak üzere gönderiyoruz. Bu eğitim öğretimin parçası, Jandarma okullarında, Beytepe’de eğitim öğretimin bir parçası bu. Bunu her yıl mutlaka yapıyoruz.

Buradan bir imparatorluğun nasıl doğduğunu, nasıl geliştiğini, bugünlere nasıl ışık tuttuğunu öğrencilerde görüyor, biz de görüyoruz, her gelişimizde ayrı bir feyiz alıyoruz, ayrı bir mutlu oluyoruz.

Bunlar Astsubay, rütbeli kadro personeli. Fakat yarın bundan sonra gelecek grup Ağustos ayında mezun olacak öğrenci grubu. Bunların içerisinde yaklaşık 150 tane bayan öğrenci var, kadro personeli var. Her yıl gelip buraları görüyoruz, etkileniyoruz. Tabi böyle devletin astsubaylara verdiği imkanlarla buraları görebiliyor. Yoksa belki bireysel olarak insanın zaman ayırması, bütçe ayırması zor olabiliyor. Devletin bu imkânlarından istifadeyle bu çocuklar böyle mihmandarlardan de istifade ederek burayı gezmesi ayrı bir güzellik.”

 

Özdemir: “2 bin 500 kişiye Bilecik ve Osmanlı tarihi, Şeyh Edabalı Hz.’lerini anlatma imkanı, fırsatı bulacağız”

Astsubay adaylarının Bilecik programı kapsamında onarla eşlik eden ve Bilecik ve Osmanlı tarihi hakkında, Şeyh Edebali Hazretleri hakkında bilgiler aktaran Bilecik Belediyesi Arkeologu Umut Özdemir, şunları söyledi:

“Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimizin düzenlemiş olduğu bir kültür gezisine eşlik ettik. Bu gelen gruba rehberlik yaptım, Bilecik ve Osmanlı tarihi hakkında, Şeyh Edebali Hazretleri hakkında bilgiler aktardık. Sayı oldukça kalabalık. Yaklaşık 650’ye yakın bir kalabalık vardı bugün. Dünden başlayan ve Cuma gününe kadar sürecek olan bu kalabalıkta toplamda 2 bin 500 kişiye Bilecik ve Osmanlı tarihi, Şeyh Edabalı Hz.’lerini anlatma imkanı, fırsatı bulacağız.

Bilecik bildiğiniz gibi de tamamıyla manevi önderleriyle şu anda sadece türbeleriyle tarih babında ayakta kalmış bir yer. Biz de bu manevi önderlerimizin bize gösterdiği yolda gelen misafirlerimize eski dönemden bugüne kadar burada neler yaşanmış, hangi tarihler mevcut, onları aktarmak için arkadaşlarımıza eşlik ediyoruz. Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri değil bugüne kadar birçok kurum bu şekilde ziyaretler kültür gezileri düzenlemekte. Bu kültür geziyi düzenlemek gerçekten çok faydalı. En eski tarihimizden Osmanlı’nın kuruluş yıllarını anlatmak bizim için gurur ve mutluluk sevincidir. Çünkü Osmanlı kuruluş yıllarına ait arkadaşlarım sadece manevi önderlerden, liderlerden bilgi sahibi, kurulduğu yıldan bilgi sahibi. Biz daha da ayrıntılı olarak Şeyh Edebalı Hz.’lerini anlatma fırsatı buluyoruz, Bilecik’imizi daha geniş yelpazede anlatma fırsatı buluyoruz. Bu açıdan da ayrı bir mutluluk taşıyoruz ve tabi ki bu gezileri düzenleyen bu önemli kurumları bu şekilde Bilecik’te ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. yazık – türbenin ordaki hediyelik eşya satan yerler neden daha modern degil belediye dükkan yapamazmı oralaraaa bilecği dah iyi göstermek amacıylaa

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam