KARİYER GÜNLERİ BAŞLADI
Hande Nur Uysal • 15 Nisan 2019 17:28:12 
KARİYER GÜNLERİ BAŞLADI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde düzenlenen ve öğrencilerin kariyer planlamalarında yol gösterici olan Kariyer Günleri başladı. Bu yıl 6.’si düzenlenen Kariyer Günleri’nin açılışına Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, kurum müdürleri ve ilçe belediye başkanları katıldı. Üniversitesindeki fakültelerin, meslek yüksek okulların  yanı sıra Bilecik’te faaliyet gösteren STK’lar, kamu kurumları ve kuruluşlar stant açarak katılımcılara bilgiler aktardı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Taş; “Üniversiteler nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinde ve öz değerlerine bağlı bireylerin topluma kazandırılmasında ülkemizin en önemli kurumlarından biridir. Bu bağlamda öğrencilerimize temel insani değerlerin kazandırılması, yerel ve ulusal değerlere karşı duyarlılık bilincinin aşılanması, milli birlik ve kardeşlik duygusunun pekiştirilmesi ve bu yetkinlikleri kazanan öğrencilerimizin iş yaşamına kalifiye birer eleman olarak yetiştirilmesinde üniversitelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluk bilinciyle hareket eden üniversitemiz, ülkemizde gerek kamu gerekse özel sektör kurum ve kuruluşlarının beklentileri doğrultusunda çalışmalarına hız vermiş, üniversitemiz ile şehrimiz arasında bir köprü görevi üstlenecek olan Mezun Öğrenciler ve Kariyer Merkezi Koordinatörlüğünü kurmuştur.

Koordinatörlüğümüz bu kapsamda ilk olarak il ve ilçelerimize bağlı tüm liselerimizde lise son sınıf öğrencilerimize toplam 40’a yakın lisede, yaklaşık 100 akademisyeniyle üniversitemizi ve bölümlerimizi tanıtıcı paneller düzenlemiştir. Koordinatörlüğümüz 2018-2019 Eğitim öğretim yılı bahar dönemi itibariyle toplam 90 kişilik alanında uzman akademisyenimizle hemen her bölümümüzde haftada en az iki saat olmak üzere 1. Sınıftan 4. Sınıfa kadar tüm öğrencilerimize kariyer danışmanlığı hizmeti vermeye başlamış ve öğrencilerimizin geleceklerinin şekillenmesinde önemli bir destek unsuru hâline gelmiştir.

Bu çalışmalar doğrultusunda Mezun Öğrenciler ve Kariyer Merkezi koordinatörlüğümüz bu yıl 6.sı düzenlenen Kariyer günleri etkiniliği kapsamında üniversitemiz çatısı altında, bölümlerimiz ile ortaöğretim öğrencilerimizi ve üniversite öğrencilerimiz ile şehrimizin önde gelen firmalarını bir araya getirmiştir. Böylece akademisyenlerimiz ve özel sektör temsilcilerimiz, henüz kariyerlerinin ilk basamağındaki öğrencilerimize tecrübe ve deneyimlerini aktaracaklar ve kariyer planlamalarında rehberlik hizmeti vereceklerdir.

Yakın zaman sonra hayata geçecek olan kariyer portalımız ile öğrencilerimizle sanayimizin önemli firmalarını buluşturmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimize sadece üniversite sıralarında değil mezuniyetlerinden sonra da yol gösterici olması ve özel sektör ile buluşturacak olması nedeniyle kariyer merkezi platformumuzun kurulması ve faaliyete geçmesi bizler için büyük önem arz etmektedir.

Bu çalışmaların bir devamı olarak bugün 3200 mezunumuzla iletişim kurarak öğrencilerimize mezuniyetlerinden sonrada destek olmak, şehrimize ve üniversitemize olan aidiyet duygusunu güçlendirmek adına faaliyetlerimizi artırmış bulunmaktayız. Halen alt yapı çalışmaları devam eden ve 2 ay içinde tamamlanması planlanan kariyer merkezi platformumuz tamamlandığında mevcut 16000 öğrencimizin ve irtibat hâlinde olduğumuz 3200 mezunumuzun CV havuzları oluşturulacak, öğrencilerimizin ve mezun öğrencilerimizin platformumuzda ilimiz özel sektör firmaları ile buluşmaları sağlanacak ve böylece iş yaşamına hazırlık aşamasında öğrencilerimize önemli bir destek sağlanmış olacaktır.

Biz Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak Üniversitemizden mezun olan ve bundan sonra da mezun olacak olan tüm öğrencilerle irtibat hâlinde olmak, hayatın zorlu ve meşakkatli yolculuğunda onların yanında olmak istiyoruz. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencilerimizin belli bir süre okudukları bir okul değil, hayatlarının geri kalanında da rehberlik vazifesini üstlenen, onlara yol gösteren, aidiyet duygusunu derinden hissedecekleri büyük bir kuruma dönüşmüştür.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken hafta boyunca sürecek olan etkinliklerin öğrencilerimizin kariyerlerini planlamalarında etkin rol oynamasını ümit ediyorum. Etkinlikleri organize eden Mezun Öğrenciler ve Kariyer Merkezi Koordinatörlüğüne, etkinliklerde yer alacak olan tüm paydaş kurumlara, öğrencilerimizin kariyerlerine rehberlik edecek olan tüm konuklara ve teşriflerinizden dolayı başta protokol üyelerimize ve siz değerli katılımcılara teşekkürü bir borç biliyor ve hepinize saygılar sunuyorum.

Üniversitenin için Bilecik’imiz vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Vali Bilal Şentürk; “Son derece önemli buraya iş dinamitleri ekstra dinamit katan hayati önem taşıyan Bilecik’in ekonomik, sosyal, kültürel anlamda gelişmesine son derece katkı sağlayan bir işlev görüyor. O yönüyle bizim için her faaliyeti önemli. Eğitim öğretim faaliyetleri başta olmak üzere yine eğitim öğretim faaliyetlerinin yanında teorik bilgilendirmenin yanında zaman, zaman yapmış olduğu bu tür programlarla da hem gençlerimizin hayatı anlamaları noktasında bir kısım tecrübelerden istifa etmeyi imkanlarının hazırladığını görüyoruz. Bunla da gurur duyuyoruz, mutluluk duyuyoruz. Sevgili gençler aslında üniversite okumak bazıları için hayata başlamayı biraz geciktirmek gibi düşünülebilir ama öyle değil. Bizim üniversitemizde de müsaade ettiğimiz gibi 3 +1, 7 +1 gibi uygulamalarla daha mezun olmadan hayata atılma noktasında sorumluluğu da çok kısmi taşıdığı bir aşamada sanayicilerimiz ve iş yerlerinde yapılan staj programlarıyla, kariyer merkezimizin düzenlemiş olduğu etkinliklerle sizleri hayata hazırlama gayreti içerisinde oluyoruz. Biz valilik olarak da buna ilişkin her türlü desteği vereceğimizi baştan ifade etmek istiyoruz. Her zaman söylüyorum yolumuz bozuk olabilir fakat insanımız bozuk olamaz, olmamalı. İnsanımız kendisiyle barışık, nitelikli. Milyarlarla insan var bizim onlardan ne farkımız var diye sorduğumuz zaman bir farkımızın olması lazım. Kendisini idrak ederek, kendisini yetiştiren yapıda olmak zorunda. Bu yapıyı nasıl sağlarız, hep beraber sağlayacağız. Yani devletimizin sağladığı her türlü imkan var. Kurumların imkanları var, özel işletmenin imkanları var. Bunların hepsini yetişme sürecinde sizlerin emrine amade kalarak sizlerin daha iyi yetişmesini geleceğimize, milletimize ve devletimize katkı sağlayacak bir platformda bir donanımda olmanızı arzu ediyoruz. İnşallah bu etkinlikte bu konuda pek çok gencin önünü açacaktır. Kariyer günleriyle, iş kurmuş markalaşmış, değişik alanlarda başarılı çalışmalar yapmış insanlarımızın tecrübelerinden sizler de istifade ederek geleceğinizi hazırlayacaksınız. Hepinize çalışmalarında başarılar diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

Açlış programının ardından protokol üyeleri katılımcılara teşekkür belgesi verdikten sonra Kariyer Günlerinde yer alan stantları gezdiler.

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments