KAYA, MHP’DEN ADAY ADAYI
admin • 4 Şubat 2011 15:09:41 
KAYA, MHP’DEN ADAY ADAYI

 

Kaya açıklamasında şu cümleleri aktardı:

Kısaca kendimi tanıtmak istiyorum.1955 Artvin-Şavşat doğumluyum.1965 te İnegöl’e yerleştik.1979 Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunuyum. Bursa Belediyesinde ve Uludağ Üniversitesinde memurluk ve şeflik yaptıktan sonra, İçişleri Bakanlığının açtığı sınavla İl Özel İdare Müdürü oldum.1993-1998 yılları arasına ise Bilecik İl Özel İdare Müdürlüğü yaptım. Merkez ve İlçelerde kurulan organize sanayi bölgelerinin kurulmasında hasbelkader katkılarım oldu.

Milletvekili olmam halinde yapmak istediklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

 

ŞAHSIM ADINA YAPACAKLARIM

 

a)Ankara’da bir misafirhane kiralayıp, gelen bütün misafirlerimi ücretsiz misafir etmek(işleri bitinceye kadar kalabilmek şartıyla) istiyorum.

      b)Partime (Bilecik il başkanlığına her ay 1000.TL) aidat ödeyeceğim. Milletvekilliğimin sonuna kadar.

      c)Bütün köylere mümkün mertebe misafir olarak gitmeye gayret edip gerekirse kalmak şartıyla vatandaşlarımla sohbet edip dertlerini dinlemeye zaman ayıracağım.

 

BİLECİK İLİM İÇİN YAPACAKLARIM

 

a)Mevcut organize sanayi bölgelerini inceleyip sözleşmeleri gereğini yapmayan yer sahiplerinden derhal sözleşmelerini feshedip, küçük parsellerin birleştirilerek büyük Sanayicilerin davet edilmesinde bizzat Sayın Valimizle ve İl Genel Meclis başkanımızla birlikte bulunarak organize sanayi bölgemizin atıl kalmamasına gayret edeceğim.

            b)Bilecik Üniversitesinin imkânlarını inceleyerek İlimizle uyumlu fakülte ve bö¬-

lümlerinin açılmasına (mesela maden fakültesi, ziraat fakültesi, gıda teknolojileri enstitüsü) çalışacağım. Lüzumsuz bölümlerin açılmamasından yana olacacağım.

            c)Üniversite, sanayici, esnaf odaları, ticaret ve sanayi odası ve İl Milli Eğitim ile İş Kur yetkililerinin katıldığı toplantıyla çerçevesi belirlenecek şekliyle, sanayicimizin istediği ni-telikli iş gücü elemanını kariyer yaptırarak sağlamak için gayret edeceğim.

             d)Madenlerimizin kalitesinin ölçüldüğü “maden labaratuarı” ile meyve ve sebzelerimizin ilaç, hormon, katkı gibi sağlığı etkileyen şeylerin ölçüldüğü “sebze meyve labaratuarı”nı açmak. Böylece önümüzdeki dönemde bizi çok meşgul edecek genetiği değişmiş ürünleri belirlemek

             e)İlimizde ipekböceği üretimini yeniden başlatmak için,bu işle eskiden uğraşmış insanlarımızı organize ederek ve bunların istediği altyapıyı yaparak üretime geçilmesini sağlamak,zamanla kaliteli “BİLECİK İPEĞİ’ni üretip markalaştırarak dünyaya sunmak.Ve eski ipek yolunu canlandırmak içinde “BİLECİK İPEK YOLU FESTİVALİ”yapmak.Bu festivallere Çin,Hindistan, Pakistan, İran, İrak, Afganistan, Türk cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri’nin davet edilmesini sağlamak

f)İlimizde yetişen nar,pembe domates, ceviz, üzüm, hurma, vişne gibi meyveleri üretimlerini gerekirse kooperatifler kurarak artırılmasını ve bunlar için teknolojik imkanı müsaitse istasyon semtindeki içki fabrikasını meyve suyu fabrikasına dönüştürmek için çaba 

sarfedeceğim.

              g)Bilecik il merkezi, Osmaneli,  Söğüt ilçeleri ile  köylerinde “OSMANLI MİMARİSİ”nin özelliklerini taşıyan “OSMANLI EVLERİ” yaparak Bilecik ilinin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtımını sağlamak,bu yeni yapılanmada görev alacak personeli şu anda köyde yaşayan köy hanımlarının Osmanlı dönemi kıyafetlerinin giyildiği ve yöresel tarihi yemeklerin yapılarak misafirlere sunulduğu bir belde olmasını sağlamak.Bütün dünyadan ilimize gelecek yabancı ülke vatandaş ve gruplarının gerekli tanıtım ücretini ödeyerek bu ziyaretlerini sağlamak.ve böylece gelir elde etmek ve bu geliri kendi insanımıza dağıtmak için gayret edeceğim.

              h)Abbaslık köyü yamaçlarında oksijeni bol ortamda yapılmak üzere gögüs hastanesi veya onkoloji hastanesi veya çocuk hastanesi veya sosyal terapi merkezi açılarak ildeki insanımızın kaliteli sağlıklı yaşama ulaşmalarını sağlamada gayret edeceğim.

              ı)Gerek üreticilerimiz gerekse tüketicilerimiz açısından özellikle “SÜT” ve “ET”mamülleri için “HELAL OLUP OLMADIKLARININ”tesbitine yarayan “HELAL GIDA SERTİFİKASINI” temin için üreticilerimizi ve tüketicilerimizi kurslar ve seminerlere göndererek, vatandaşlarımızın huzur içinde gıda alabilmelerini sağlamak.

              i)İlimizin ilçe ve köylerini de kapsayacak şekilde vatandaşlarımızın 7 den 70’e her 6 ayda bir olmak şartıyla genel bir sağlık taramasından geçirildikleri ve hiçbir cihazın eksik olmadığı tam donanımlı bir sağlık merkezinin açılmasını arzu ediyorum. Böylelikle vatandaşlarımız, teşhis ve tetkik için, çok para harcamayacak her zaman doktora, elinde hazır film ve tetkikleriyle birlikte gideceklerdir. Bir kişi tüm film ve tetkik için sadece 5 TL ödeyecektir.(her türlü temoğrafi ve emar bunların içindedir. Agız ve diş sağlığı ile ilgili tüm filmlerde dahil)

j)İl Özel İdareleri ile Belediyelerin “GÜREŞ SPOR KULUBÜ”kurarak,Bilecik ilini geleceğin şampiyonlarının yetiştiği “PEHLİVANLAR ŞEHRİ” haline getirmek.Ve zamanla Kırkpınar gibi Bilecik de de yağlı güreşler yaparak Kırkpınar’ın ilk şubesini açmak için gayret edeceğim.

k)İl genelinde Organik Tarıma elverişli alanların belirlenerek vatandaşımızın organik tarıma yönelmesine gayret edeceğim.

l)İlimizin merkez ve ilçe köylerinden Kafkas kökekenli olanlar için bir “Kafkas şenliği”,Balkan kökenli köylerimiz için “Arda Boyları Şenliği”,Osmanlı köyleri için “Osmanlığı Gelenek ve Göreneklerini Yaşatma ve Geliştirme Şenliği” adı altında şenlikler yapılmasına gayret edeceğim.

 

MEMLEKETİM İÇİN YAPMAK

İSTEDİKLERİM

               

              a)Kuzey Irak’da kurulmakta olan bölgesel yönetimin “bağımsızlık” kazanma ile ilgili yapabilecek bütün girişimleri ile ilgili Partimizin bu husustaki tüm politikalarının yanında ve arakasında olacağım.

               b)Yapılan tüm özelleştirmeleri inceleyerek, muhammen bedellerinin ucuz tespit edilenleri belirleyerek “Devlet malını zarara uğratmaktan” ilgililer hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasına gayret edeceğim.

               c)Kredi kartlarında özellikle ücretliler için kredinin “Alınan Maaş Tutarını Geçmeyecek” şekilde yeniden belirlenmesini, başka geliri olmayana daha fazla kredi verilmeyerek vatandaşın yabancı bankalarca borçlandırılmalarının önüne geçilmesine ayrıca vatandaşlarımızın ipotek tercihi yerine menkul ve gayrimenkul varlıklarını değerlendirme yoluna giden bir ticari hayatın getirilmesine yönelik kanunların çıkmasına gayret edeceğim.

               d)Kıbrıs da kabul edilen Annan Planının kabul edilmeyerek reddedilmesi için çaba harcayacağıma,(şimdi kabul edilen plana göre Kıbrıs cumhuriyetinin parlamentosunun 1/3 ü Türklerden,2/3 ü Rumlardan oluşmaktadır. Çözümsüzlük çözüm değildir diyen hükümet çözümü böyle buldu) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin mevcudiyeti ilelebet sağlanmalıdır. Kıbrıs’la ilgili gerçek politika Kuzey Kıbrıs Türk devletinin tanınması üzerine inşa edilmelidir.

e)Türk Cumhuriyetleriyle, Müslüman ülkelerle, Ortadoğu ülkeleriyle, balkan ülkeleriyle, Akdeniz ülkeleriyle yeni ekonomik işbirliği kurarak, alternatif pazarlar bulmak için uğraşacağıma,

f)Yabancılara toprak satışının durdurularak, şimdiye kadar satılan devlet arazilerinin satış şekli ve tutarları incelenecektir.

g)Genetiği değiştirilen yiyeceklerin ülkemize dayatılması sonucu verilen iznin nasıl, ne şekilde, niçin olduğu incelenecek, şüpheli, ülkemiz şartlarını aşan, kısımlar yeniden ele alınacaktır. Alınmalıdır.

h)Domuz eti kasaplık et yönetmeliğinden çıkarılmalıdır.

  ı)Ahlaksızlığı içeren (gelenekleri bizimle bağdaşmayan)

 kulüp ve dernekler kapatılacaktır. Kapatılmalıdır

i)Maliyeti ve kıymeti çok pahalı stratejik madenler hariç, mermer ve granit türü ocak ruhsatlarının İl Özel İdarelerince verilemesine gayret edeceğim.

j)Van gölünün uluslararası su olimpiyatlarının yapıldığı, Bitlis Nemrut Krater Gölünün de uluslararası Krater Gölü Şenliğinin yapıldığı yerler olarak uluslar arası bazda tanınmasına gayret edeceğim.

k)Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin, 81 ilin Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odaları, İl Belediyeleri, İl Özel İdarelerinin ortak olduğu “Ulusal Organik Tarım Üretim Birliği”nin kurularak, hem mayınlı arazilerinin temizlenmesini hemde bu geniş alanda organik tarım yapılarak hem yurt içi hemde yut dışı organik tarım ihtiyacını gidermede kullanılması hususunda gayret edeceğim.(Her ilin dört temsilcisi de birer milyon TL ile ortak olacaklardır.)

Sevgili Bilecikli kardeşlerim.

Ülkemizde siyasette olsun başka alanlarda olsun doğruları söylemek zor ve zahmetlidir. Çünkü doğruluk, şahsiyet ve kişilik gerektiren bir şeydir. Son kırk yılını iyi bildiğim bu ülkede doğruları söylemek yüzünden çok eziyet çektim.. Ancak ele aldığım meseleler umuyorum ki hepinizin üzerinde ittifak ettiği meselelerdir.Benim milletvekili olamamam durumumda ,hiç olmasa bu projelerimden  bazılarının seçilecek milletvekiline yaptırılmasını sağlayınız. Bileciğin merkez ve ilçe köylerini tek tek inceledim. Karşımda muhteşem bir tarih duruyor. Kahramanlık duruyor. Mesela merkez aşağı köy muhtarı kurtuluş savaşı yıllarında köy içinde şehit edilmiş, mesela bahçecik köyü 2.Abdülhamit’ in sevdiği köymüş, söğüt tuzaklı da padişahlar av hayvanlarına tuzak kurarmış, Köylerimizin önemli bir bölümü çok eski Osmanlı köyü, diğer bölümü balkanlardan gelenlerce kurulmuş, bir bölümü de Kafkas ve Karadeniz kökenli. Bunların gelenek görenekleri, örf ve adetleri, giyim kuşamları farklı olmakla birlikte ortak yanları da var, oda hepsi kurtuluş savaşında köylerini, şehirlerini kahramanca savunmuşlar. Bana onlarla ilgili bir şeyler düşünmeyi ve yazmayı nasip eden Yüce Mevla’ma sonsuz şükürler olsun.

Mevlam şayet gönlünüzde bir sıcaklık peyda ettirdiyse, söyleyeceğim şudur ki; Kimi seçeceğinizi siz belirleyin, kime niçin oy vereceğinizi siz belirleyin, Cenab-ı Allah’ın hepinizi ayrı ayrı bir kainat değerinde yarattığını unutmayın. Göreviniz, geliriniz, ünvanınız ne olursa olsun, hepiniz çok değerlisiniz. Büyük meselelerde çekimser ve tarafsız kalmayınız. Bir insan milletvekili olabilir, önemli olan bu görevde acaba kaç milyon insanın üstümde hakkı vardır diye düşünüp, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy Bey’in dediği gibi;(Çiğnerim, çiğnenirim hakk’ı tutar kaldırırım) düşüncesini benimseyip bu fikri her yerde savunmasıdır.  Siyaset kurumu insanların özel hayatlarının rahat edeceği, kibir ve gururla donatılmış artistliğin kişiselleştiği bir çalışma alanı değildir. Hiç kimsenin sizin iyi niyetinizi kullanmasına fırsat vermeyiniz.

Bilecik halkından yeni bir ateş yakmalarını arzu ediyorum. Bu ateş, sevgi ve hoşgörü ateşi olsun, bu ateş, birlik ve bütünlük ateşi olsun. Bu ateş Bileceğin Türkiye’de ve dünyada yeniden tarihi mirasıyla yükselen ateşi olsun. Bu amaca ulaşmak için elimden tutunuz. Bu yolda birbirimizi bırakmayalım.

Beni sormak soruşturmak isterseniz, kendilerini takdir ettiğim, sevdiğim insanlar var onlardan sorunuz. Çünkü onlar, senelerdir İl’de ilçede köyde hizmet ediyorlar çalışıyorlar, yanlarında işçi çalıştırıyorlar onlar emeği ve kadri bilenlerdir. İşte o muhteşem insanlardan bir grup, Yusuf Subaşı, Ahmet Özünlü, Kemal Eğilmez, Ali Pamukçu, İbrahim başaran, Turgut Özen, Hüseyin Pınar, Hüseyin Sırmalı, Mesut Tekin, Orhan Şişman, Salih Kaya, Mehmet Özgür, Snan Karaoğlu. İsmail Çam gibi. Daha çok sevdiğim ve saydığım dostlarım var. Onların isimlerini de buraya yazmak isterim ancak sığmazlar biliyorum. Ben onları kalbime yazdım.

Hakkınızı helal edin. Hepiniz Allaha emanet olun.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments