KAZADA SİS ŞÜPHESİ
admin • 11 Ocak 2011 19:53:17 
KAZADA SİS ŞÜPHESİ

 

Eğitim uçuşu sırasında düşen askeri helikopterde şehit olan 5 pilottan Pilot Üsteğmen Erhan Gül, Ankara'da toprağa verildi.
Törene, şehidin eşi Duygu, Annesi Feraye, Babası Musa Gül, yakınları, çalışma arkadaşları, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Günel, Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in eşi Nurdan Koşaner, bazı generallerin eşleri, Ankara Garnizonu'nda görevli pek çok subay ve astsubay katıldı.
İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Şehit Gül'ün Türk bayrağına sarılı cenazesi bir süre askerlerin omuzlarında taşındı. Bu sırada Şehidin annesi Feraye Gül, ''Körpecik fidansın, o buz gibi toprağa seni nasıl gömerim'' diyerek oğlunun tabutunun önüne geçti ve tabutu öptü. Daha sonra Şehit Gül'ün cenazesi top arabasına konuldu. 
Anne Feraye Gül, Cebeci Şehitliğine götürülmek üzere törenin ardından cenaze aracına konulan oğlunun naaşının ardından bir süre koştu.
Şehit Gül'ün naaşı Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Şehitliği'ne getirildi.
Şehit Gül, ailesi, yakınları ve Ankara Garnizonu'nda görevli bazı general, subay ve astsubayların katıldığı törenle dualar eşliğinde toprağa verildi. 

KARA HAVACILIK KOMUTANLIĞINDA TÖREN
Şehit olan 5 askerden 4'ü için görev yaptıkları Kara Havacılık Komutanlığında tören düzenlendi.
Şehitlerin cenazeleri, hastanelerden alınarak törenin yapılacağı Kara Havacılık Komutanlığına getirildi.
Basın mensuplarının alınmadığı törene, şehitlerin ailesi ve yakınları ile TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel ile Ankara Garnizonu'nda görevli bazı subay ve astsubaylar katıldı.

4 ÜSTEĞMEN YARIN DEFNEDİLECEK
Erhan Gül dışındaki kara pilot üsteğmenler Şükrü Pürlü, Taner Erdoğan, Fikri Dilsiz ve Kemal Taşçı'nın cenazeleri ise yarın toprağa verilecek.
Üsteğmen Taşçı'nın cenazesi Ataköy 5. Kısım Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde, Üsteğmen Pürlü'nün cenazesi öğle namazını müteakip Sivas'ta, Üsteğmen Erdoğan'ın cenazesinin öğle namazını ardından Tokat Erbaa'da ve Üsteğmen Dilsiz'in cenazesi ise Muğdat Camisi'nde kılınacak öğle namazına müteakip Mersin Şehitliği'nde toprağa verilecek.

ATALAY: SİS YORUMU AĞIRLIKTA
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, dün Ankara'da meydana gelen, 5 subayın şehit olduğu helikopter kazasının nedeniyle ilgili soru üzerine, olayla ilgili teknik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. 
Beşir Atalay, bir gazetecinin kaza yerine geç ulaşıldığı yönünde iddialar bulunduğunu söylemesi üzerine, helikopterle irtibat kesildikten sonra tüm birimlerin yoğun çalıştığını belirterek, ''Süreçle ilgili dakika dakika bilgi veremiyorum, Genelkurmay Başkanlığımız onun zamanlamasını da verir'' diye konuştu.
Bir gazetecinin ''Pilot son sözlerinde bulut içi olduğunu ifade ediyor. Kaza sis nedeniyle meydana gelmiş olabilir mi?'' sorusu üzerine Atalay, kazanın sis nedeniyle meydana geldiğine dair yorumlarda bulunulduğunu söyledi. 
Bakan Atalay, ''Ancak bunun incelenmesi gerekiyor. Erken bir şey söylememek lazım. Şu anda sis yorumu ağırlıkta olan yorum. Teknik raporlar çıkmadan da acele etmemek lazım'' dedi.

DÜN YAŞANANLAR
Eğitim uçuşu sırasında Ankara'nın Tuluntaş köyü yakınlarında düşen askeri helikopterdeki 5 pilot şehit oldu. 
Eğitim uçuşu yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterle dün akşam saatlerinde irtibat kesildi. Yapılan arama çalışmalarının ardından askeri helikopterin enkazına Ankara'nın Tuluntaş köyü yakınlarında ulaşıldı.
Gelkurmay Başkanlığının konuya ilişkin internet sitesinde yer alan basın açıklamasında şöyle denildi:
''Kara Havacılık Okul Komutanlığına ait, gece eğitimi için uçuşa çıkan UH-1 tipi bir helikopterin henüz bilinmeyen bir nedenle Ankara'nın Tuluntaş Köyü civarına düşmesi sonucu beş kara pilot subayımız şehit olmuştur. Kaza ile ilgili inceleme ve araştırma faaliyetleri devam etmektedir.''

KOMUTALAR OLAY YERİNE GİTTİ
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile Kara Kuvvetleri Eğitimi ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.
Komutanlar, yetkililerden bilgi aldı. Enkazın bulunduğu bölgede, jandarma ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.
Bu arada, arama çalışmalarına şehit pilotların silah arkadaşları da katıldı. Şehitlerin silah arkadaşlarının, gözyaşlarına engel olamadıkları gözlendi.
Arama çalışmalarına askeri helikopterler, Jandarma Genel Komutanlığı Arama Kurtarma ekipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Arama Kurtarma ekipleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ile köylüler de traktörleriyle katıldı.
Öte yandan, arama kurtarma çalışmalarına katılan köylülerden Sadık Ergin, kendisinin Tuluntaş köyünde yaşadığını, akşam saatlerinde köyün hoparlörlerinden askeri bir helikopterin düştüğüne yönelik anons yapıldığını söyledi. Arama çalışmalarına köylülerin de katıldığını belirten Ergin, enkaza ilk olarak askerlerin ulaştığını bildirdi. Ergin, düşen helikopterin enkazının bir taş ocağının yakınlarında bulunduğunu ifade etti. 

HELİKOPTER ENKAZINI KALDIRMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, helikopter kazasının meydana geldiği bölgeye sabah saatlerinde gelen askeri savcı ile olay yeri inceleme ve kaza kırım ekiplerinin çalışmaları gün boyu sürdü.
İncelemenin ardından helikopter parçaları askerler tarafından elle toplanarak, ulaşım imkanları kısıtlı olan kaza alanına getirilen traktör römorkuna taşındı. Helikopterin ana gövdesi ise vinç yardımıyla kamyona yüklendi. Parçaların, incelenmek üzere Kara Havacılık Okuluna götürüldüğü öğrenildi. Bölgedeki askeri ekiplerin enkaz kaldırma çalışmaları yaklaşık 7 saat sürdü.
Bu arada, helikopterin düştüğü bölgenin çevresi jandarma ekipleri ve nöbetçi askerler tarafından güvenlik kordonuna alındı, bölgeye medya mensupları ile vatandaşlar yaklaştırılmadı.

 

ŞEHİTLERDEN BİRİ AKAY'IN YEĞENİ
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, eğitim uçuşu sırasında Ankara'nın Tuluntaş köyü civarına düşen askeri helikopterde şehit olan subaylardan birinin, yeğeni Fikri Dilsiz olduğunu bildirdi.
Resul Akay, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait UH-1 tipi askeri helikopterin enkazına ulaşılmasının ardından kaza yerine gelerek yetkililerden bilgi almaya çalıştı. Resul Akay, ''Kazanın ardından kendisini aradım, ancak telefonu cevap vermedi. Daha sonra ailesini aradım, onlar da bilgi sahibi değildi. Kara Havacılık Okul Komutanlığını aradım, oradan bana 'Başınız sağolsun' denildi'' diye konuştu.

SABAH YOLCU ETTİK AKŞAM HABERİ GELDİ
ERBAA – Kara Pilot Üsteğmen Taner Erdoğan'ın hafta sonu tatilini geçirmek üzere memleketi Tokat'ın Erbaa ilçesine geldiği, dün sabah saatlerinde Ankara'ya döndüğü öğrenildi.
Üsteğmen Taner Erdoğan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiği haberi, memleketi Tokat'ın Erbaa ilçesindeki yakınlarını üzüntüye boğdu. Olayın duyulmasının ardından şehidin yakınları, Gazi Mahallesi Ülkekent'teki baba evine akın etti.
Üç erkek kardeşin en büyüğü olduğu, geçen ağustos ayında avukat Gonca Erdoğan ile evlendiği kaydedilen şehidin baba evinin bulunduğu apartmana büyük bir Türk bayrağı asıldığı görüldü. Şehidin babası Behlül ve annesi Habibe Erdoğan'a oğullarının şehit olduğunun gece saatlerinde haber verildiği, anne babanın daha sonra Ankara'ya gittiği öğrenildi.
Şehidin kardeşi Ahmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağabeyinin hafta sonunu geçirmek üzere Erbaa'ya geldiğini belirterek, ''Dün biz onu sabah yolcu ettik. Akşam şehit haberini aldık'' dedi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments