KİM ENGELLİ?
admin • 3 Aralık 2010 15:56:19 
KİM ENGELLİ?

EĞİTİMCİ GÖZÜYLE…

KİM ENGELLİ?

3 Aralık  “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlandı. Doğuştan ya da sonradan engelli duruma sahip insanlarımıza toplum olarak yardımcı olmamız, sağlıklı insanlar gibi yaşamalarını temin etmek için yetkililer ve toplum kuruluşları tavsiyelerde bulunuyor.

        

Aslında bizim engelli olarak gördüğümüz kişilerin hayatlarına baktığımızda engelli olmanın ezikliğini duymalarından çok, bir şeyler başarmak, katkıda bulunmak için var güçleri ile çalışıyorlar. Fiziken engelli olarak görülen bu kardeşlerimizin bence engelli olarak nitelendirilmesi hiçte doğru değil. Onlar atalarımızın canları vererek, kanlarını akıtarak elde ettikleri bu vatan topraklarında ne gibi katkılar sağlarız diye mücadele ediyorlar.Üniversite sınavlarına giren yüz binlerce kişi arasında ilk onlara giriyorlar, mesleklerinde başarılı oluyorlar, sportif faaliyetlerde dereceye giriyorlar. Siz bunlara nasıl engelli, ya da özürlü dersiniz?

        

Bana göre asıl engelliler boyu postu yerinde olan, kılık kıyafeti düzgün görünen, her şeyi bildiğini zannedip, mangalda kül bırakmayan kişiler içinde bulunmakta… Bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Sağlık sıhhati düzgün, konuşmaları dinlenen, devletin belirli kademelerinde bulunan, eli kalem tutan, insanları yönlendiren kişiler içinde engelli olur mu diyeceksiniz.

        

Bu yazımı okuduktan sonra gezdiğiniz yerlerde, girdiğiniz işyerlerinde, gittiğiniz kurum ve kuruluşlarda bulunan görev yapan insanları gözlemleyin. Hal ve hareketlerine bakın, konuşmalarını takip edin. Bana hak vereceksiniz. Eli kalem tutup, yazı yazdığını zanneden, toplumu bilinçlendirdiğini yazılarıyla açık açık söyleyen insanlar içinde kaç tane engelli göreceksiniz.

        

Sonuç olarak 3 aralıkta kutlanan Dünya Engelliler Günü ne ilave olarak, sağlam görünen ama engelli olan İnsanlar gününü de belirli gün ve haftalar listesine almamız lazım. Gerçek manada engelli olan kişiler bizim başımızın tacı, gönlümüzün ilacı.Onlar bize örnek oluyorlar. Ben toplumda bulunan sağlam görünen kişiler içindeki engellilere acıyorum. Bizim onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Tabi ki kabullenirlerse…

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İshak MERT
11 yıl önce

Teşekkür ederim – Yazınız çok güzel olmuş.Sağlıklı görnüp te engelli olan çok kişi geziniyor aramızda.