KÖYÜ SIRTLANLAR BASTI
admin • 7 Aralık 2010 18:29:23 
KÖYÜ SIRTLANLAR BASTI

     Merkeze bağlı Selöz köyünde yaşayan Hasan Bayrak AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''arka ayakları kısa, ön ayakları uzun ve benekli'' fiziki özellikleriyle sırtlan olduğunu tahmin ettikleri bir hayvanın, koyun sürüsüne doğru geldiğini, koyunlar yerine çoban köpeğini telef ettiğini belirterek, bu hayvanın ormanlık alana götürdüğü köpeğin leşini yediğini söyledi. 
     Selöz köyü Muhtarı Mustafa Türkmen de köylerinde şu ana kadar 5 av köpeğinin sırtlanlar tarafından telef edilip yendiğini saptadıklarını anlatarak, şunları kaydetti: 
     ''Köpeklerin sadece kafatası ve iskeleti kalıyor. Bu hayvan köpeklerin diğer bütün yerlerini yiyor. Bir gece bu hayvanla karşılaştım. Silahımı çıkartıp vuracaktım, ama kaçtı. Arka ayakları kısa, ön ayakları uzun, benekli bir hayvan. Köylüler yaşanan bu olaylardan dolayı tedirgin. Köyümüzün piknik alanları çok. İnsanlar çoluk, çocuk pikniğe geliyor. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz.'' 
     
     -''BÖYLE BİR HAYVANI İLK DEFA GÖRÜYORUZ'' 
     
     Abbaslık köyünden Süleyman Çobanoğlu da, köylerine dadanan hayvan yüzünden yörede adeta köpek kalmadığını anlatarak, 3 ay önce başlayan köpek kayıplarının devam ettiğini bildirdi. 
     Bir tarlada 7-8 köpeğin yenmiş leşiyle karşılaştıklarını ifade eden Çobanoğlu, şöyle konuştu: 
     ''Köpek sayısı azalınca Pazaryeri ilçesinden köpek getirdik. Ancak, bu köpeklerin de leşlerini bulduk. Böyle bir hayvanı ilk defa görüyoruz. Sanki pusuda bekliyor. Köy çevresinde 5-6 tane olduğunu biliyoruz. Bir köpek sesi duyduğunda ortaya çıkıyor. Köpeklerin bu hayvandan kurtulması imkansız. Bugüne kadar köyümüzde ne böyle bir hayvan gördük ne de böyle bir olay yaşadık.'' 
     Abbaslık köyü Muhtarı Mehmet Orhan da, sırtlan olduğunu tahmin ettikleri hayvanların şimdiye kadar 18 köpeği yediğini belirterek, köpeklerin sayısının azalmasıyla sürek avına gidemediklerini, bu nedenle bölgedeki yabani domuz sayısının arttığını savundu. 
     Orhan, bu hayvanın köy halkını tedirgin ettiğini ve insanlara saldırmasından korktuklarını sözlerine ekledi. 
     
     -DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞİKAYET ALINMAMIŞ 
     
     İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise daha önce bölgede ''sırtlan'' görüldüğüne dair bir ihbar almadıklarını belirterek, konunun inceleneceğini ve çalışma yapılacağını bildirdiler. 
     Bu arada Çevre ve Orman Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonunca koruma altına alınan hayvanlar arasında yer alan sırtlanları avlamanın cezası 13 bin lira. 
     Türkiye'de çizgili sırtlanların yaşadığı biliniyor. Uzunlukları 105 santimetre, ağırlıkları 40 kilo kadar olan sırtlanlar çoğunlukla leş yiyerek besleniyorlar. AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments