KUM ÇAKIL OCAĞI TARTIŞMASINDA SON PERDE
admin • 8 Ocak 2016 15:34:07 
KUM ÇAKIL OCAĞI TARTIŞMASINDA SON PERDE

Orhan Uğur: “Komisyon neden gidip de görevini yapmadı?”

 

Hakan Özkan: “Bir sıkıntı varsa karşısında ilk duracak kişiler biziz”

 

 MHP Osmaneli İl Genel Meclis üyesi Orhan Uğur adı geçen firmayla ilgili DSİ raporlarını ve diğer raporları belgeleriyle okuyarak Ak Parti Osmaneli Meclis üyesi Hakan Özkan ve Komisyon üyelerine serzenişte bulundu. MHP Bilecik Meclis üyesi ve Komisyon üyesi Mehmet Yılmaz da şikayete konu olan kum ocağına gidilmediğini belirterek olaya farklı bir boyut kazandırdı. Çevre Koruma Kontrol Şube Müdürü Muharrem Dumansızoğlu bahse konu ocağa bir gün önce gittiklerini, yazışmalara devam edildiğini çektikleri fotoğraflarla Meclis üyelerine bilgi verdi.

Osmaneli MHP Meclis Üyesi Orhan Uğur: “Komisyon olarak gitmediğimiz halde gittik diyoruz”

“Dünkü birleşimde söz hakkı istedim. Sayın Başkan ya görmedi veya gördü de söz vermedi ama yazılı teklifimiz gündeme alınmadan Hakan bey’e söz verildi. Daha sonra biz söz hakkı istedik, söz hakkı verildi. Burası sadece Ak Parti Meclisi değil milli iradenin bizleri seçerek yolladığı bir meclis. Onun için burada halka bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. İkinci olarak Hakan bey diyor ki Orhan beyin söylediği bu yeri bilmiyorum diyor ilk konuşmasında. Daha sonra diyor ki burada çalışma yoktur diyor. Biz de sayın Muhtarımızın ve diğer vatandaşların dilekçelerinden yola çıkarak buna cevaben Devlet Su İşleri de yazı yollamış muhtarlığımıza. Bunu Özel İdareye de Köy Muhtarlığına da yolluyor. İl Tarım Müdürlüğü’nden gelen yazılar var. Sonra BİMER’den şikayetlere gelen yazılar var. Hepsinde buranın Tarım arazilerine zarar verileceği söyleniyor ama biz komisyon olarak gitmediğimiz halde gittik diyoruz. Gittiysek bu Devlet Su İşlerinin yapmış olduğu inceleme ne demek, ne anlama geliyor?”

 

Çevre Koruma Kontrol Şube Müdürü Dumansızoğlu: “Bu şartları yerine getirmediği zaman ruhsatı iptal edeceğimizi bildirdik”

 “Araziye ulaşamıyorduk, bizim araçlarla gidemiyorduk. Hep kendi döktüğü çakıllarla oluşturulmuş bir yer. O ocak sahasına ulaşması için bu çalışma yapılmak zorunda. Biz bu çalışmaya ne kadar daha tutturursak o kadar karşı taraf az zarar görecek. Bu yazı 22’sinde geldi bize DSİ’den. 25’inde tebliğ ettik. O yazıyı da okuyabilirim. Bu zarar devam ederse iptal yoluna gideriz diye de yazdık vatandaşa. (O yazıyı okudu) Biz bu şartları yerine getirmediği zaman ruhsatı iptal edeceğimizi bildirdik şirkete.”

MHP Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz: “Bu ocağa gidilmedi arkadaşlar, ben de komisyondaydım”

 “Geçen ayki komisyonda ben de vardım. Arkadaşla beraber gittik. İlk önce bu Kar-Çet’in mevcut çalıştığı bir diğer ocağa gittik. Orada problem yok. Fakat işin gerçeği şu. Bu ocağa son yapılan çalışmada gidilmedi. Muharrem beyin anlattığına göre de bazı yazışmalar yapılmış burada. Azdır, çoktur. Bir problemin olduğu da gözüküyor yazışmalardan. DSİ’nin, Tarım İl Müdürlüğü’nün. Hiç problem yok diyemeyiz. Bu ocağa gidilmedi. Gidildi mi, gidilmedi mi? Bu ocağa gidilmedi arkadaşlar. Ben de komisyondaydım.”

Meclis Başkanı Serkan Yıldırım: “Orhan beyden şunu beklerdim…”

 “Kar-Çet’in bir ocağına gidilmiş. Şu anda zaten 11’inci ayın 2’sinde ruhsatını almış, yol çalışmalarına başlamış. Bir zarar verecekse bunun önlemini de DSİ ile almaya devam ediyor. Ben Orhan beyden şunu beklerdim. Oraya kadar gelmiş. Komisyondaki arkadaşlar hep beraber oradasınız. Orada diyebilirdi Kar-Çet’in buradaki ocağına da gidelim. Bugün tekrar komisyon çalışması yapıp da oraya gitmek birşey değil. Zaten gerekli yazışmalar da devam ediyor ve zarar veriyorsa da bu zarar bir şekilde telafi edilecektir. Biz burada kimseyi kayırma derdinde değiliz. Bunu örtpas etme durumunda değiliz.

“Bana kimse diyemez bugüne kadar söz vermedi diye”

“Ben madde okunduktan sonra Hakan beyi gördüm söz verdim. Sonra gündeme aldık. En son birleşimi kapattım senin(Orhan Uğur) elini gördüm. Bana kimse diyemez bugüne kadar söz vermedi. diye.”

Orhan Uğur: “Komisyon neden gidip de görevini yapmadı?”

“Bu konu gündeme geldiği zaman Devlet Su İşlerinin ve Tarım İl Müdürlüğünün. Bu konular neden açıklanmıyor. Bunlar açıklansa buralara gelmez olay. Ama bir şeyler örtpas ediliyor demek ki meclisin huzurunda. Onun için söyleniyoruz. Komisyon neden gidip de görevini yapmadı? Orada gerekeni söyledim. Hakan bey ile Ertuğrul bey hemen Sarallar kum ocağına gittiler.” 

Ak Parti Osmaneli Meclis Üyesi Hakan Özkan: “Ben müneccim değilim ki nereden bileyim”

“Ben de şimdi zan altında kaldım. İlk verdikleri dilekçede Kar-Çet madenciliğe gidilmedi. Biz Kar-Çet madenciliğe gittik. Mehmet ağabey dedi ki çalıştıkları yere gitmedik. Ben müneccim değilim ki Orhan bey oraya geldi. Orhan bey  ile oradan kalktık. Hatta ve hatta geçerken Orhan bey arkadan selektör yaptı, durduk. Tepede, otobanda zıplayarak o yerlerden karşı tarafa geçerek orada var mı problem diye konuştuk. Beraber yemek yedik, komisyonca dağıldık. Bana diyebilirdi Hakan ağabey Selimiye tarafından geçelim, Selimiye tarafından da fotoğraf çekelim. Burası karşı taraftan çekilen yer. Ben nerden bileyim. Bana söylenen şey Kar-Çet Madencilik ve diğer mevcut olan kum ocağına çalışmalar yerinde takip edildi ve problem var mı yok mu noktasında gidildi. Bunda büyütecek bir şey yok. Ben Osmaneliliyim, benim hiçbir çiftçi kardeşim ben 20 senedir ticaretle uğraşıyorum. Tarımla uğraşan çiftçilerle iç içeyim. Bir kişinin bir gram toprağının Sakarya nehrine karışması, Tarımla sekteye uğraması en çok beni üzer. Kalkıp da böyle bir sıkıntı varsa, oluşacaksa karşısında ilk duracak kişiler biziz.”

Komisyon Başkanı Ertuğrul Torun:“O bölgede olup olmadığını komisyondaki üyeler bilmiyordur”

“Geçen ayki Osmaneli’ne gidiş amacımız bizim kum ocaklarıyla ilgili sıkıntı var mı, yok mu noktasında. Sonuç olarak teknik ekiple birlikte komisyon marifetiyle o bölgeye gittik. O zamana kadar Çevre Komisyonu ile ilgili herhangi bir bölgenin sorunları noktasında o bölgenin İl Genel Meclis üyesi komisyonda olsun olmasın mutlaka sıkıntılar neyse onun da komisyona gelip bizzat görmesi en makbul olan şeydir. O bahsedilen yerde komisyon üyelerinin hangi yerde olduğunu Allah var Allah’ta yukarıda şahit o bölgede olup olmadığını komisyondaki üyeler bilmiyordur. Biliyor musunuz? Yoksa komisyona söyle arkadaş. Buraya gidelim de.”

 

Orhan Uğur: “Buraya gidildi mi, gidilmedi mi?”

 

Ertuğrul Torun: “Sizin vicdanınıza bırakıyorum”

“Gösterilen yere gidilmedi. Kusura bakma Orhan’cım siz bu Çevre Komisyonunu art niyetlik kabul ediyor gibi gösterdiniz. Ben sizin vicdanınıza bırakıyorum. Siz söylediğiniz kelimelerin ve cümlelerin bana göre vicdanen arkasında değilsiniz.”

Serkan Yıldırım: “Kısa dönem içinde de varsa yaptığı bir hata..”

 “İki tane kurum incelemesini yapmış. Bununla ilgili gittiğiniz ocakla herhangi bir problem görmemişsiniz. İnşallah kısa dönem içinde de varsa yaptığı bir hata, bu yaptığı hatayı düzeltir.”

Orhan Uğur: “Bizim de yerinde görmemiz lazım”

Bu yazılı teklifi biz 10.’cu ayda verdik. Bu konuya o zaman önlem alınacaktı. Bu durum meydana gelmeyecekti. O zaman on tane yere gidildi. Art niyetli olarak gidilmemiştir diyor. Bizim de yerinde görmemiz lazım.

Komisyon Başkanı Ali Şenel: “İlgili arkadaşlara kurumumuz yazılı cevap versin”

“Komisyon çalışmalarına gerek olmadığını gördük hep beraber. En güzeli ilgili arkadaşlara kurumumuz yazılı cevap versin.”

Kurumlar arası yazışmaların sonucu beklenilecek

Tüm bu yaşanan tartışmaların ardından bahse konu madde ilgili komisyonlara havale edilmezken kurumlar arası yazışmaların beklenilmesi temennisiyle toplantı son buldu.

Sözleşmeli Personele Verilecek Zam Belli Oldu

Diğer yandan sözleşmeli personellerin 2016 Mali yılı için sözleşmelerinin yenilenmesi ve Maliye Bakanlığının memurlar için belirlemiş olduğu taban fiyatının altına düşmemek kaydıyla Net ücretlerinin belirlenmesi konusu görüşüldü. İl Genel Sekreter yardımcısı Mehmet Akil Şahin konu hakkında Meclis üyelerine bilgi verdi. Buna göre İl Özel İdaresinde sözleşmeli çalışan Mühendisler 4.280 TL, Avukatlar ise 4.880 TL. maaş alacaklar. Oylanan madde oy birliğiyle kabul edildi. 

Komisyon Raporları Kabul Edildi

Gündemde görüşülen bir diğer madde ise; komisyonlardan gelen raporlar oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonlarının Yenipazar ilçesi Eskipazar yolu sürüm deresi üzerine köprü yapımı talebi hakkındaki raporlar okundu. Oylamaya sunulan madde komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi. Toplantı1 Şubat 2016 Pazartesi günü toplanılmak üzere sona erdi.

ERHAN TOKA – CANER ALKAN

 

guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
LEFKELİ
6 yıl önce

GÜNAYTIR – kuM OCAKLARI DOĞAYI KANSER ETTİ O GÜZELİM NEHİR KUM ALA ALA BAZILARI RANT SAĞLAMAKLA 3 . 5 METRE AİÇALDI KUYULARDAN SU BİLE ALINAMIYO İNSAF

Yok
6 yıl önce

Yok – O bunu yapmadi o tepedn uctu gtti biri yalan soyluyo oraya acaba gidildimi gidilmedi şaka gibisiniz ya daha ne yaptinizi bilmiyonuz yalandan yere konuşuyonuz ya