KURBAN KESECEKLER DİKKAT!
admin • 11 Kasım 2010 11:22:32 
KURBAN KESECEKLER DİKKAT!

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

–     Kurban Hizmetleri Komisyonundan yapılan açıklamada, hayvanların sağlıklı, besili, menşe şahadetnamesi, veteriner, sağlık raporu, aşı kaydı, kulaklarının küpeli, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgesi, gebe olmaması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi ve sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.
     Vatandaşların kurbanlarını komisyon tarafından belirlenen mezbaha ve kombinalarda kestirmeleri, kesim yeri bulunmayan yerlerde ise usule uygun kesim yapılarak çevreye zarar verilmemesinin zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     ''Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir. Kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, kedi ve köpeklere verilmeyecek ve bu hayvanların çıkaramayacağı şekilde çukura gömülerek imha edilecektir. Kesim yeri beton, beton asfalt sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kan toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gerektiğinde kireçlenecektir. Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara konacak, gerektiğinde ikinci torba kullanılacak, ağzı iyice kapatılıp, bağlanacak ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek belediye temizlik ekiplerine teslim edilecektir.''
     Açıklamada, kurban kesimi sırasında çıkan diğer atıkların da mutlaka toplanıp, dayanıklı ve ağzı kapalı poşetler içinde belediye temizlik ekiplerine teslim edilmesi gerektiği ifade edildi.
     Kesim yerinin kanlı ve kirlenmiş olarak bırakılmayacağı, kan izi kalmayacak şekilde temizleneceği, gerektiğinde kireçleneceği bildirilen açıklamada, kurban derilerinin taşınması sırasında da kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacağı kaydedildi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments