KURTULUŞ, AF VE ARINMA GECESİ

KURTULUŞ, AF VE ARINMA GECESİ

Berat Kandili tüm İslam aleminde olduğu gibi Bilecik’te de idrak edilecek. Mübarek gecede camileri dolduracak ve evlerinde ibadet edecek Müslümanlar, ellerini semaya kaldırarak yaradandan af dileyecek.

Bilecik İl Müftüsü Ali Erhun de Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

”Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle 17 Mart Perşembeyi Cumaya bağlayan gece yeni bir Berat Kandilini daha idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. ” ifadesini kullanan Erhun, şöyle devam etti:

”Berat sözlükte; kurtuluş, af ve arınma anlamına gelir. Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)

Beratın, af ve bağışlanmanın ilk şartı; kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı, kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhumuza ağır gelen her türlü keder ve sıkıntıdan, insanı inciten hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan “berat etmek” için eşsiz bir fırsattır.Kulluk yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşümün en önemli işaretini resmeden berat, kişinin doğumundan itibaren günahlardan berî olduğunu bize haber veren önemli bir müjdedir.

BU GECEYİ FIRSAT BİLELİM 

Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran, Rabbimizle taat ve itaat zemininde buluşturan bir yakınlaşmadır. Mü’minler olarak bu geceyi fırsat bilip, ibadet ve taatle meşgul olup, geçen bir yıllık ömrümüzün muhasebesini yaparak mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman olmak için, gelecek günlerimize ve hayat tarzımıza daha iyi bir düzen vermeye çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta siz hemşerilerim olmak üzere aziz milletimizin ve tüm İslâm âleminin mübarek Berat Kandillerini tebrik ediyorum. Berat Kandili vesilesiyle beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı, Ramazan-ı şerife huzur ve güven içinde kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam