MAHKEMEDEN “KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI” KARARI ÇIKTI 
Ali Osman Çelikal • 28 Eylül 2022 15:05:18 
MAHKEMEDEN “KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI” KARARI ÇIKTI 

Görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in, CHP İl Başkanı Metin Yaşar hakkında “alenen hakaret” iddiasıyla açtığı davada, kovuşturmaya yer olmadığı kararı çıktı. 

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, görevinden geçici olarak uzaklaştırılması ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) ihracı ve ilgili basın açıklaması düzenlemişti.

Düzenlediği basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, “Ulusal basında, CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar hakkında, Alenen Hakaret iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunuz yönünde iddialar var, doğru mudur?” sorusuna, “Evet bulundum, bulunduk yani suç duyurusunda bugüne gidip ifademizi vereceğiz. Onlar kendileri dava açarsa açacaklar. Dava açtıktan sonra savcılık, bizde ayrıca tazminat davası açacağız kendisine.” cevabını vermişti.

Soruşturma evrakının incelemesi sonucu Savcılık, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.

Soruşturma evrakında ise şu ifadeler yer aldı:

“Olay gününe ilişkin kamera görüntüleri incelendiğinde şüpheli Mehmet Metin Yaşar ile Nesrin Çavaş’ın dairede üçlü bankta oturup sohbet ettikleri birbirleri ile karşılıklı konuştukları ancak ses kaydının olmadığı görülmüştür.

Şüphelinin üzerine atılan TCK’nin 125. Maddesinde düzenlenen hakaret suçu incelendiğinde gıyapta hakaret suçunun gerçekleşmesi için mağdurun gıyabında en az üç kişi ile ihtilat edilerek hakaretin yapılması şart olarak aranmıştır. Kanun koyucunun bu düzenlemedeki amacı hakaret suçunun cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerler olan şeref, onur ve saygınlığın ancak üçüncü kişilerin isnat olunan somut fiil veya olgu ya da sövmeyi öğrenmeleri durumunda ihlal edilmiş sayılacak olmasından kaynaklanmaktadır.

Tüm bu açıklamalar ışığında Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen iş bu soruşturma neticesinde yapılan araştırmalar ile toplanan delil bilgi ve belgelerden şüphelinin müştekiye yönelik “hırsızın arkasında neden durayım” şeklindeki sözlerini Nesrin Çavaş isimli şahsın haricinde duyan kişilerin tespit edilmediği ve bu nedenle şüphelinin üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments