“Marka Değerleriyle BİLECİK”

“Marka Değerleriyle BİLECİK”

 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bilecik Türkiye’nin çok önemli bir noktasında olmasına rağmen coğrafi konumu ve tarihi misyonu itibariyle bu zamana kadar ne şehircilik alt yapısı, özellikleriyle, ne de kendisine ait doğal ve diğer özelliklerini kullanarak şehirlerin yarıştığı bu dünyada hak etmiş olduğu yeri ve konumu bulabilmiş değil.” dedi.

Bilecik Belediye Başkanlığı tarafından Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda düzenlenen panele Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, daire müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 3 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen ilk marka şehir toplantısına katılan Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, AK Parti Bilecik Milletvekili Dr. Fahrettin Poyraz bu seneki toplantıda yoktu.

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yağcı, bu tür toplantıların markanın oluşması için bir başlangıç olduğunu yapılan etkinliklerin bir arama, bir çalışma olduğunu ifade ettiği konuşmasında şunları aktardı:

“Şehirlere baktığımızda şehirlerin gelişim çizgilerini, belirgin süreçleri yaşadığını görürsünüz. Özellikle Bilecik’imize baktığımızda her zaman ifade ettiğimiz gibi kuruluş ve kurtuluşun beşiği dediğimiz şehir Osmanlı Devleti gibi bir Ulu Çınar’ın köklerinin bulunduğu bir şehir ve burada oluşan sinerjiyle enerjiyle atalarımızın üç kıtaya 600 yılı aşkın hak ve adalet tohumlarını saçtığı enerjinin oluştuğu bir şehir.

 

‘Bilecik hak ettiği değeri bulamamış’

 

Cumhuriyet tarihi süreci içerisinde günümüzün şehircilik anlayışı noktasında değerlendirdiğimizde o tarihi misyonunun gerektirmiş olduğu o vizyonu ve sorumlulukları istenildiği ölçüde yerine getirememiş, o donanımları istenildiği ölçüde yüklenememiş olan bir şehir ortaya çıkıyor. Bilecik Türkiye’nin çok önemli bir noktasında olmasına rağmen coğrafi konumu ve tarihi misyonu itibariyle bu zamana kadar ne şehircilik alt yapısı özellikleriyle ne de kendisine ait doğal ve diğer özelliklerini kullanarak şehirlerin yarıştığı bu dünyada hak etmiş olduğu yeri ve konumu bulabilmiş değil. Bu toplantılar bugünden yarına hemen sonuçlarını mahsullerini ortaya koymayacak. Bu toplantılar uzun bir yolculuğun bu anlamda başlangıcı ve bu toplantılar belki de markanın oluşması için bir başlangıçta değil bir arama, bir çalışma. Bu noktadaki heyecanımızı ölçme toplantıları. İnşallah burada oluşan bu heyecan gelişen yıllarda daha da büyüyecek ve şehrimizin hak etmiş olduğu konumu ve durumu ortaya koyacak.Tarihte bu kadar önemli bir misyonu yüklenen bu şehir günümüzde ve gelecekte o tarihi misyonuna uygun vizyon yükleme sorumluluğu o ataların torunları olarak bizlere aittir. Bu bilinç ve şuur içerisinde olduğumuz inancı bizi bugün buralara getirdi.

 

‘Bilecik tarihi mirası ile herkesi kıskandıracak bir şehir’

 

Gerçekten baktığımızda Bilecik coğrafi anlamda Türkiye’nin en önemli sanayi alanlarına turizm alanlarına ve odak noktalarına yakın mesafelerde. Tarihi mirası herkesi kıskandıracak noktada olan bir şehir. Doğal kaynaklarımıza baktığımızda madeniyle, mermeriyle, seramik hammaddeleriyle ve birçok doğal yetişen tarımsal ürünlere baktığımızda gerçekten birçok bölgede bulunmayan özellik ve güzellikleri şehrimizin değişik noktalarında hep birlikte görüyoruz ve yaşıyoruz. Bilecik’te 3 Aralık 2011 tarihinde ilkini yaptığımız toplantıda da ifade ettik ve o toplantının sonunda, Bilecik sanayi alanında, kültür ve turizm alanında ve tarım alanında gelişmeli ve bu alanlardaki gelişime de üniversite kuruluşunu bir an önce tamamlayarak rehber olmalı noktasında bir sonuç çıktı. Hep birlikte tanıtım noktasında o çalışmaların nasıl yapılacağına ilişkin olarak bir sürecin başlamasını teşvik ediyoruz, arzu ediyoruz.Bu noktada gayretlendirme çabası ve gayreti içerisinde oluyoruz.

Yine sanayi alanında baktığımızda çok değerli sanayi kuruluşlarımız var. İnsan markası anlamında da çok önemli. Bir hemşehrimizin bakan olması hepimizin marka değerini bir anlamda yükseltti. Yani insan değerlerimiz ile her anlamda çok önemli. Onun için marka oluşturmak ve bu markalarla birlikte şehri bütünüyle tanıtmak çok önemli diye görüyorum. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak bunları yaparken amacımız bunların bir organizasyonunu yapmak ve taşı yerinden oynatarak yuvarlamak. Biz biliyoruz ki insanımız gayretli, çalışkan ve gösterilen hedefe en iyi, en hızlı şekilde ulaşma kabiliyeti ve yeterliliğine sahip. Buradan almış olduğumuz feyz ve ilhamla bu yolculukta çok önemli noktalara geleceğini biliyoruz. Kendine özgü değerleri çok iyi analiz edip bunları sanayide, ticarette, üretimde değerlediren çok önemli markalarımız şirketlerimiz var.

 

‘Birçok marka başvurusunda bulunduk’

 

Bizim markalaşma sürecinde belediyeciliğin temeli imar çalışmaları. Şehrin yaşanabilir bir şehir olması marka şehir olması noktasında bu çalışmların yapılması çok önemli. Bilecik’in yarınını kurtaracak ve yarınına büyük bir imza atacak. Ben onu imar alanında yapmış olduğumuz bir reform olarak düşünüyorum. İmar revizyon planı ve genişleme imar planı çalışmalarımızı bu geçen süreç içerisinde bitirdik. O dönem içerisinde artık Bilecik’te yavaş yavaş marka patentlerini almamız gerekir. Bilecik’in değerlerini bu noktada ön plana çıkartmamız gerekir demiştik ve gerçekten bu süreç içerisinde biz Bilecik Belediye Başkanlığı olarak kurmuş olduğumuz Osmanlı el Sanatı Üretim Merkezi’nde oluşturduğumuz Bilecik Bezi’nin, Osmanlı
Arması’nın, bu zamana kadar ortada olan Bilecik Poşusu’nun bunların ve buna benzer birçok değeri marka anlamında patent başvurularını yaptık. İnşallah süreç içerisinde bunların Bilecik’te eşdeğer şekilde anılması noktasında da çaba harcayacağız.

 

‘Şiirin Sultanları’ Albümü

 

Buna ilişkin birçok çalışmalarımızı daha gerçekleştiriyoruz. Bilecik’in en önemli markası, en önemli özelliğimiz tabi ki tarih şehri olmamız ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş mekanı olması. Şeyh Edebalı Hazretleri’nin burada gözünün feri, ayaklarının izi olması. Bu anlamda da biz Şeyh Edebalı bölgesine tarihimizle özdeşleşecek şekilde yatırımları yapmamız, bu anlamda markalaşma çalışmalarına önem vermemiz son derece önemli. İşte bu konuda özelikle Şeyh Edebalı’nın olduğu noktada 3 Aralık 2011 tarihinde belirtmiş olduğumuz toplantıda da ifade ettiğimiz şekilde Osmanlı Tarih Şeridi, Osmanlı padişahları özvatanında dedeleri Şeyh Edebalı huzurunda buluşuyor anlayışı içerisinde büyük bir projeyi başlattık. İnşallah Haziran ve Temmuz aylarına gelindiğinde açılışlarını gerçekleştireceğiz. Bu proje tarihe bağlılık projesi ama aynı zamanda bir eğitim projesi olacak. Herkes Osman Gazi’den hatta Şeyh Edebalı Hazretlerinin sözlerinden başlayarak Osmanlı Tarihini 165 m olan o şeridi gezdiğinde Osmanlı Tarihi hakkında kısa bir özlü bir malumat ve bilgiyi almış olacak. Aynı zamanda yine Bilecik’in çok önemli değeri tarih dedik. Tarih veOsmanlı’yla özdeşleşme noktasında Bilecik Belediye Başkanlığı olarak şiirin sultanları diye bir çalışma yaptırıyoruz. İnşallah bunu da Nisan ayının başında sunacağız. Osmanlı padişahlarının 20 tanesinin şiirleri var onları Serdar Tuncer Beyin sesiyle ve Ahmet Özhan Bey ve benzeri birçok sanatçının ayrı ayrı seslendirmesiyle Osmanlı padişahlarının bu noktada bestelerinin olduğu cd albümler yaptırıyouz. Şehrin tanıtımı noktasında bu çalışmaları inşallah Nisan ve Mayıs aylarında yapacağımız galalarla bu konuda kamuoyuna da bildireceğiz.

 

Bilecik Belediyesi’nden tarihi çalışmalar

 

Yine Bilecik’in kuruluşu ve aynı zamanda Osmanlı devletinin kurtuluşu ve Bilecik’in fethini simgelize eden, anlatan 3 boyutlu film hazırlatıyoruz. Bunları gideceğimizden bu zamana kadar diğer tanıtım ögelerinin arasında eksik olan konular olarak görüyoruz. Tabi Bilecik Belediye Başkanlığı olarak aynı zamanda Bilecik Belediyeler Birliği Başkanlığı olarak şehrimizin bundan sonraki süreçlerinde birçok eksiklikleri tamamlamış olduğumuzu görüyoruz. Bundan sonraki süreçte şehrin en önemli yapılacak yatırım alanlarından birisi sosyal, kültürel ve turizm noktasında yapılacak yatırımlar, tanıtım noktasında yapılacak yatırımlar olarak görüyoruz. İşte bu tanıtımı da gerçekleştirmek için marka değerlerini oluşturmak çok önemli. Spordan, sporcusundan, tarımına varıncaya kadar her biri ayrı ayrı gelişeçek şekilde ortaya konulacak şekilde marka değerlerimizi oluşturmak son derece önemli.

 

‘Yaptığımız işleri önemsememek haksızlık olur’

 

Bir küçük çaba, gayret bugün şehre bir değer katıyor. Onun için yaptığımız hiçbir işi önemsememek haksızlık olur. Her iş son derece önemli ve her işe bir hedef koyup, bir amaç belirleyip bu amaca yönelik olarak hareket etmek bence çok önemli ve değerli. Bizim markalaşma noktasında yapmış olduğumuz çalışmalarda kısaca özet olarak bir swot analizinde bildirmek istersek güçlü yönler olarak bu çalışmalarda tarihi, mekansal, donanımı yapısı dokusu ve bizim bu swot analizinde şehrimizin güçlü yönlerinden bir tanesi yetiştirdiği insan gücü gerçekten çok fazla bunu kullanmıyoruz. Ama bizim güçlü yönlerimizden birisi tarihi misyonumuz, kültür turizmine açık olmamız, büyükşehirlerin arasında bulunmamız, şehrimizin çok heyecanlı dinamik bir üniversitesinin olması, sanayimizin gerçekten deneyimli alt yapısının sağlam olması ve büyük marka değeri olan firmaların burada bulunması bu anlamda yerel yöneticilerimizin markalaşma noktasında veya şehrin gelişimine ilişkin ortak heyecanı paylaşmaları. Sanayi de başka şehirlerde tek tip sanayi vardır Bilecik’te sanayinin çok çeşitliliği, güçlü yönleri olarak yer altı zenginliklerimiz, doğal kaynaklarımız ve tabi ki bu yer altı zenginliklerimizin özünde de özellikle dünya için çok önemli olan mermer ve seramik hammaddesinin şehrimizde bulunması ve büyük oranda olması bizlerin bu anlamda güçlü yanları.”

                MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker toplantının güzel bir toplantı olduğunu söyleyerek, “Bu arama toplatıları son günlerdeki inovasyon için çok önemli. Bence yalnız bu marka değil Bilecik’in diğer kurumlarında da ara sıra böyle arama toplantılarının olmasının hakikaten Bilecik’e bir çok önemli fikirler katacağı inancındayım.” dedi.

                Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, tüm yeniliklerin, imza atılan büyük başarıların önce bir hayal olarak ortaya atıldığını hatta çoğu zaman alay konusu olduğunu söyledi. fakat ne olursa olsun hedefleri büyük tutup hayal gücümüzü yenilikçiliğin sınırlarını zorlamaktan çekinmemek gerektiğini ekledi. Vali Yardımcısı Kayhan şöyle devam etti:

 

‘İlimizi reklam merkezi yapmamız gerekiyor’

 

“Bu anlamda ilimizde tanıtım faaliyetleri çok büyük önem arz ediyor. Pazarlamanın tüm bileşenlerinin üreten Anadolu fikri etrafında buluşturulması gerekiyor. İlimizin kendine özgü emeklerinin markaya dönüştürülmesi gerekiyor. İlimizi reklam merkezi yapmamız gerekiyor. Marka bilinirliği açısından deyimi yerindeyse spor kulüplerinin kullanımı önem arz ediyor. Halkımızın düşünmesi ve bilinçlenmesinde festivallerin büyük yeri olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Ayrıca sektörel fuarları, yerli ve yabancı birçok müşteri kazanımı için alternatif faaliyet olarak görüyorum.

 

‘Bilecik çeşitlilik gösteren bir yer’

 

Şehir bir mekan ve bu mekan insanların hayatını şekillendiriyor. İnsanlar mekanlara kendi kimlik ve kişiliklerini yansıtırken mekan da onlara kendi tarzını, ruhunu yansıtıyor. Şehir insan için bir var olma tarzıdır.

İlimizin tarihi misyonu açısından büyük önemi bulunuyor. Cihan devletine kuruluş, beşiklik yapmıştır. Bölgenin değerlerinin çok iyi bilinip, iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Kentteki turistik geliştirmeyi, kültür-sanat tarih ticaret ve spor gibi alanları kapsayacak şekilde geniş bir perspektifte değerlendirmeliyiz. Bilecik’te turizmin gelişmesi için alt yapı hizmetlerinin mutlak suretle tamamlanması gerekiyor. Kültürel mirasımızın tarihi ve vakıf eserlerimizin restorasyonlarını yapıp insanımızın hizmetine sunuyoruz. Zengin kültürel ve doğal değerlerimizin markalaştırılarak turistler için bir çekim noktası haline getirilmesi yine büyük önem arz ediyor. İlimiz tarih ve kültür mirasıyla birlikte doğal zenginlikleri açısından çeşitlilik göstermektedir.”

                Konuşmaların ardından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından hazırlanan Bilecik tanıtım filmi gösterildi. Panel konuşmacıların sunumlarıyla devam etti. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam