MEB’DEN HRİSTİYANLIK AÇILIMI MI?
admin • 5 Kasım 2010 19:24:08 
MEB’DEN HRİSTİYANLIK AÇILIMI MI?

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, kitabın tamamı incelendiğinde bu tip dini temaların kullanılmadığı ve Hristiyan temalarının yerine Türk ve Müslüman kimliğinin vurgulanması gerektiği kaydedildi.
     2008-2009 yılından itibaren 5 yıl süre ile ders kitabı olarak okutulması kabul edilen, Cüneyt Çevik ve Mustafa Özkan tarafından yazılan, 2009-2011 eğitim öğretim yılında da dağıtılan 3. sınıf matematik ders kitabında bir skandala daha imza atıldığı iddia edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     ''Bu kitabın 95. sayfasında Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi anlatılırken verilen (Sümela Manastırını her gün ortalama 315 kişi ziyaret ediyor. Manastırı 3 günde toplam kaç kişi ziyaret eder?) sorusu ve bu soruyla ilgili Sümela Manastırı görsel materyaline yer verilmiş. Yine aynı kitabın 100. sayfasında aynı konu anlatılırken (Akdamar Adası'nı her gün 100 kişi ziyaret ediyor 3 günde kaç kişi ziyaret eder?) sorusu ve Akdamar Kilisesi görseli de bulunuyor. Konunun anlatılması açısından bu tip örneklerin kullanılabileceğini düşünenler olabilir. Fakat kitabın tamamı incelendiğinde hiçbir konuda bu tip dini temaların kullanılmadığını görüyoruz. Selimiye Cami, Topkapı Sarayı, Çifte Minareli Medrese, Rumeli Hisarı, Ertuğrulgazi Türbesi, Şeyh Edebali gibi kendi dini ve tarihi sembollerimiz dururken geçtiğimiz günlerde büyük reklamlarla Hristiyan ayinleri düzenlenen tarihi mekanların soru ve kitapta kullanılmasını anlamak mümkün değil.''AA

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments