Merkez İlçe Başkanı Çalışkan Oldu
admin • 27 Temmuz 2013 17:59:15 
Merkez İlçe Başkanı Çalışkan Oldu

Gerçekleşen seçimlerde Divan Başkanlığı görevini yürüten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar seçim öncesinde bir konuşma yaptı. Akar konuşmasında seçim süreçlerinin tamamlanması gerektiğini söyledi. Akar şunları aktardı:

“Artık bu süreyi sonlandırmamız gerekiyor hem Bilecik’te hem de Türkiye’nin her yerinde sonlandırmamız gerekiyor. Bakın örgütlerimizin talebi, üyelerimizin talebi üzerine yıllar sonra Cumhuriyet Halk Partisi adaylarını belirlemek üzere erkenden adım attı. Yani normal seçim takvimi başlamadan 8-9 ay önce yapılması gerekenleri örgütlere bildirdi, seçim sürecine örgütleri kanalize etti. 31 Temmuz itibariyle başvuruları sonlandırarak 7-8 ay önce Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgütleriyle, adaylarıyla, meclis üyesi adaylarıyla, il genel meclisi adaylarıyla hazır hale gelmesi ve tüm enerjilerini sokağa yansıtmaları için böyle bir çalışma içerisine girdik.

 

‘CHP 2014 seçimlerine iddialı bir şekilde girmek zorunda’

 

Şimdi Bilecik’te bir olağanüstü kongre yapıyoruz. Umarım bu son kongremizdir Bilecik’te yapacağımız ve Türkiye’nin her tarafında yapacağımız son kongredir. Cumhuriyet Halk Partisi tüm dinamikleriyle 2014’te yapılacak olan yerel seçimlere iddialı bir şekilde girmek zorunda. Ben buna inanıyorum bu yerel seçimler bir milat olacak, Türkiye için bir milat olacak. Türkiye’de başlatılan ve bir kısmı gerçekleştirilen karşı devrimin durdurulması ve tekrar laik hukuk devletine dönülmesi ve demokrat yapısına dönmesi için bu yerel seçimler bir milattır. Herkese büyük görevler düşüyor. Artık kendi içimizde birbirimize karşı olan husumetleri bir kenara bırakarak Türkiye’nin geleceği için birlikte el ele vererek çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. Bu nedenle bu olağanüstü kongrenin Bilecik’e hayırlı, partimize hayırlı ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum. Güzel bir kongre gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Teşekkür ediyorum.”

Akar’ın konuşmasının ardından gündem maddeleri gereğince saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra seçimin çarşaf mı yoksa blok liste şeklinde mi yapılacağı katılımcıların oylarına sunuldu. Seçimin oy çokluğuyla blok liste halinde yapılmasına karar verildi. Listeler divana teslim edildikten sonra listelerde yer alan isimler tek tek kontrol edilerek herhangi bir hata olmaması için oldukça dikkatli davranıldı.

 

“İlk hedef Bilecik’te yerel seçimleri almak”

 

Seçimlerin sonuçlanmasından sonra duygu ve düşünceleri sorulan Çalışkan, “Valla ikinci seçimi de kazandık. Söylenecek bir şey yok. Delegelerimizi kararını verdi. Hep birlikte yine çalışmamıza, mücadelemize devam edeceğiz. Önümüzdeki ilk hedef Bilecik’te yerel seçimleri almak. Hep birlikte arkadaşlarımla bunu başaracağıma inanıyorum.”

Yeni başkan Çalışkan’ın yönetim kurulu üyelerinin isimleri Sevdiye Aydın, Faruk Çeker, Taşkın Deniz, Semiha Doma, Bilal Hacıoğlu, Meriç Kaya, Zafer Kurnaz, Nurettin Kuş, Abdullah Olcay, Tuğba Öksüz Yılmaz, Erol Öztürk, İsmail Şahin, Yasemin Şat, İffet Tezgeç şeklinde.

24 Haziran 2013 tarihinde yapılan Merkez İlçe Olağanüstü Kongresi, Merkez İlçe Seçim Kurulu’nca iptal edilmişti. Gültekin Çalışkan’ın kazandığı seçim sonrasında CHP Kongre üyesi İlyas Dirik Merkez İlçe Seçim Kurulu’na, kongrede kanunsuzluk yapıldığını iddia ettiği bir dilekçe vermişti. Yapılan incelemeler sonucunda CHP Merkez İlçe Olağanüstü Kongresi’nde kanunsuzluk yapıldığı anlaşılmış ve seçimin iptaline karar verilmişti.

ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments