MİLLİ BAYRAMLARIMIZ UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR DEDİLER ALTERNATİF KUTLADILAR

MİLLİ BAYRAMLARIMIZ UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR DEDİLER ALTERNATİF KUTLADILAR

Resmi törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende grup temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenklerini sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda basın açıklaması gerçekleştirildi.

“19 Mayıs Mustafa Kemal’in doğum günüdür”

Programda ilk konuşan isim ADD Bilecik Şube Başkanı Feyzi Köse, 19 Mayıs’ın, dünyada emperyalizme karşı kesin bir başarıyla sonuçlanan ilk ulusal kurtuluş savaşının başladığı gün olduğunu belirtti. Açıklamasında hükümete de yüklenen Köse, “Küresel sermaye ve onun yerli uzantılarının iktidar yaptığı bir siyasi parti, kendisine verilen görevi yerine getrimekte, kendi “özel” gündemini yürütmektedir.”dedi.

Köse şunları aktardı:

“19 Mayıs, Osmanlı topraklarında işgal ve paylaşımlara karşı mevcut saltanat ve hilafet makamı ile hükümetin kayıtsız kaldığı, hatta işgalcilerle işbirliği yaptığı bir ortamda, Türk milletinin istiklaline (bağımsızlığına) ve istikbaline (geleceğine) önderlik edecek olan Mustafa Kemal Paşa'nın doğum günüdür.

19 Mayıs, dünyada emperyalizme karşı kesin bir başarıyla sonuçlanan ilk ulusal kurtuluş savaşının başladığı gündür.

NE VAR'Kİ GEÇEN 96 YILDA; ÖNCE ATATÜRK DEVRİMİNİN İLKELERİ YOZLAŞTIRILARAK İÇİ BOŞALTILMIŞ SONRA 12 EYLÜL DARBESİ İLE YERİNE; TÜRK-İSLAM SENTEZİ İDEOLOJİ, KÜRESELLEŞMENİN GETİRDİĞİ NEO-LİBERAL SİSTEM, ETNİK-DİNİ AYRIŞTIRMA VE TERÖR DEVREYE SOKULMUŞTUR. SONUÇLARI İSE BUGÜN BÜTÜN ÇIPLAKLIĞI İLE ORTADADIR;

KÜRESEL SERMAYE VE ONUN YERLİ UZANTILARININ İKTİDAR YAPTIĞI BİR SİYASİ PARTİ, KENDİSİNE VERİLEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEKTE, KENDİ "ÖZEL" GÜNDEMİNİ YÜRÜMEKTEDİR.

TÜRKİYE, KÖTÜ DE İŞLESE ULUSAL BİLİNÇTE VAROLAN DEMOKRASİ GELENEĞİNDEN HIZLA UZAKLAŞMAKTA TEK KİŞİNİN KEYFİ, FAŞİZAN YÖNETİMİ ALTINDA BİR YANDAN;

HER TÜRLÜ İNSANLIK DIŞI RANT VE KAR ODAKLI BİR ÇALIŞMA DÜZENİ İÇİNDE SENDİKASIZLAŞTIRILMIŞ SÖMÜRÜ DÜZENİ İLE HALK FAKİRLEŞTİRİLEREK SADAKAYA MUHTAÇ EDİLİP SOSYAL DEVLET NİTELİĞİ BİLİNÇLİ OLARAK YOK EDİLMEKTE, DİĞER YANDAN; LAİK ÇAĞDAŞ TOPLUM VE HUKUK YAPISI İĞDİŞ EDİLEREK KARANLIĞA, ORTAÇAĞA VE FİİLİ BİR BÖLÜNMEYE DOĞRU, HER TÜRLÜ İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE VE HIZLA YOL ALMAKTADIR.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN AÇIKTAN DİLLENDİRİLDİĞİ GÜNLERDEYİZ. ÜSTELİK, MEŞRULAŞTIRILAN TERÖR ÖRGÜTÜ TÜRKİYE'NİN BÖLÜNMESİ SÜRECİNDE SİYASİ İKTİDARIN EN BÜYÜK ORTAĞI HALİNE GELMİŞTİR."

“Milli bayramlarımız unutturulmaya çalışılıyor”

CHP Milletvekili Adayı Çağatay Karaahmet ise törende ADD üyesi kimliğiyle bulunduğunu belirtti. Konuşmasına Gülümbe yolunda hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı dileyerek  başlayan Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın önemini vurgulayan Karaahmet . Karaahmet şöyle konuştu 19 Mayıs, 29 Ekim gibi milli bayramların unutturulmaya çalışıldığını belirtti.

Karaahmet şunları aktardı:

“Ama mutluluk verici olay şudur ki, burada bulunan topluluk belli bir yaş düzeyinin altında ve genç insanlardır. Yaş olarak da, beyin olarak da genç insanlardır. Şunu diyordu büyük önder, ‘Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Muhafaza, korumak ve savunmaktır. Bizler burada bu ödevi yerine getiriyoruz. Yaşı genç olan kardeşlerimle, zihni genç olan kardeşlerimle, arkadaşlarımla biz bunu yerine getiriyoruz burada. Bu bir başkaldırıdır. Bu bir direniştir. 13 Yıldır engellenmeye çalışılan, sinsice kemirilmeye çalışılan Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaktır. Biz burada 10 kişi değiliz, aslında binleriz., milyonlalrız. Zaten bu kimllik olmasaydı, milyonlar olmasaydı 13 yılda gelinen noktada çoktan bölünmüştük. 19 Mayıs’ta samsun’a çıkıldığında bir avuç insandılar. Kuvayi Milliye ruhuyla çıktılar. O bir avuç milyonlar oldu. Yedi düvele baş kaldırdı. Yedi düveli bu topraklardan süngüyle kovdu. O ruh şu anda bizlerde. O yüzden 13 yıldır atılan bu temel ne kadar çok dinamitlense de yıkılamadı. Dolayısıyla hiç endişe etmiyorum."

 

“Vahdeetin ve Damat Feritler yeniden karşımızda”

Vatan Partisi İl Vatan Partisi Bilecik İl Yöneticisi Eren Güngör, ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'ta Samsun'a çıkarak bağımsızlık meşalesini yakmasının ve emperyalizme karşı kazanılan zaferin başlangıcının 96.yılı içerisindeyiz. Çağdaş bir devlet kurma ve çağdaş uygarlıklarla bütünleşme yolunda başlayan bu onur mücadelesi ezilen dünya uluslarına örnek oluşturması bakımından önemlidir. Ezilen uluslara örnek olan bu mücadele daha sonra "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" fikriyatına dönüşmüştür.

Ne yazık ki tıpkı 96 yıl öncesinde olduğu gibi bugün de ülkemiz emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerinin hedefi durumundadır. O zamanın Vahdettinleri, Damat Feritleri bugün bir kez daha karşımızdadır. 96 yıl önce Sevr'i önümüze koyanlar, bugün Büyük Ortadoğu Projesini önümüze koymaktadır. O zor ve çetin günlerde Türk'ü, Kürdü, Laz'ı, Çerkez'i ile direnen Türk milleti, bugün emperyalizm güdümlü etnik bölünmeyle birbirine düşman edilmek istenmektedir. Gençlerimize emanet edilen geleceğimizin ve devletin esasını oluşturan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti ilkelerinden ve bu ilkelerin etrafında örüldüğü "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" fikriyatından giderek uzaklaşıldığını görüyoruz.

Vatan Partisi olarak mazlum milletlerin örnek aldığı "Kurtuluş Savaşı" değerleri yerine; gençlerimizin ve ülkemizin geleceğini tehdit eden, laikliğe aykın, demokratik değerler ve kazanımların yok edildiği, hukuk devleti algısı yerine kanun devleti ve otoriterliğin hâkim olduğu bir devleti; giderek şiddet ve savaş ortamı sarmalına doğru yol alan bir geleceği gençlerimize bırakmak istemiyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün bahsettiği fikri hür, vicdanı hür irfanı hür bir gençlik yetiştirme hedefi ile gençlerimize sahip çıkıyoruz. Kurtuluş mücadelemizde milletimizi birleştiren kararlılık, bugün Vatan Partisi'nde can buluyor. Vatan Partisi olarak milliyetçi, halkçı, devrimci birikimimizle Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'ta yaktığı meşaleyi bugün bizler taşıyoruz. Umudumuz olan gençliğimize söz veriyoruz! Herkesin iş sahibi olduğu, emeğiyle hayatını kazandığı, bilim yaptığı, aydınlanmış bir Türkiye için gençliğimize söz veriyoruz, onlardan güç aldığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Gençliğe armağan edilmiş bu günü bir kez daha yürekten kutluyor, bağımsızlık önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve bu topraklar için canlarını feda etmiş şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam