MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ GÖLPAZARI’NI GÜZELLEŞTİRİYOR

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ GÖLPAZARI’NI GÜZELLEŞTİRİYOR

Gölpazarı ilçe merkezi ve Tongurlar köyünde 2013'te başlatılan projeye, Karadeniz Teknik, Uludağ, Okan, İstanbul Teknik ile Anadolu Üniversitelerinden akademisyen ve öğrenciler olmak üzere 200 kişi katılıyor. Bölgedeki 4 ayrı kampta bir araya gelen gruplar, mimari uğraşılarının yanı sıra sanat çalışmaları da gerçekleştiriyor.

Gönüllülerden oluşan ve bine yakın başvuru arasından seçilen öğrenciler, yıpranmış pencere, kapı ve sıvaları sökerek, kullanabilecek hale dönüştürüyor.

MSGSÜ-YUAM Müdür Yardımcısı Yardımcı Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, staj programı kapsamında, kullanılmayan köy okulunu ve üniversitenin yararlanabileceği öğrenci evini inşa etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye'nin birçok yerinde terk edilmiş köy okullarını canlandırmaya çalıştıklarını belirten Arpacıoğlu, şöyle devam etti:

"İki grup halinde çalışıyoruz. Bir grubumuz okul binasıyla ilgilenirken diğer grubumuz evin inşasıyla uğraşıyor. Akşamları da ilçenin ihtiyacı olan mimari projeleri çiziyoruz. Şu an 200'e yakın mimarlık öğrencisi, projeleri hayata geçirebilmek için çalışıyor. Köyde ve ilçede faaliyet gösterirken güzel sanatları da buraya getirmek istedik ama şehirdeki algısal olarak sanat anlayışının ötesinde köylüye hizmet edebilecek, köylünün anlayabileceği, sahiplenebileceği bir hale dönüştürebilmek istedik. Köyde heykel sempozyumu düzenledik. Burada heykel yapmıyoruz, köyün ihtiyacını sanatçılarımızla beraber ortaya koyuyoruz."

Öğrencilere uygulamalı mimarlık eğitiminin yanı sıra heykeltıraşlığı da öğrettiklerini aktaran Arpacıoğlu, çalışmaların bölge insanı tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Merve Yıldırım da uygulama alanında hem sıfırdan bir şeylerin nasıl yapıldığını gördüklerini hem de yıkım çalışmalarını bizzat yaparak öğrendiklerini vurguladı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri Alper Küçükoğlu ve Anıl Tuhaneoğlu ise farklı üniversitelerden gelen arkadaşlarıyla gerçekleştirdikleri yıkım çalışmasıyla, okul sıralarında öğrendiklerini uygulama imkanı bulduklarını belirtti.

Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, ilçede uzun yıllardır ilk defa kapsamlı çalışma yapıldığını anlattı.

Uzaktan takip ederken, kendilerini projenin içinde bulduklarını dile getiren Kazıcı, "Başımıza talih kuşu kondu. Tatillerini bırakıp, hiçbir şey beklemeden bedelsiz olarak çalışan akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam