MİNİBÜS DAVASININ KARARI ÇIKTI
admin • 9 Mart 2011 10:47:55 
MİNİBÜS DAVASININ KARARI ÇIKTI

    Bilecik Belediyesi Yetkililerinden alınan bilgiye göre;
    Eskişehir İdare Mahkemesi minibüs davalarında gerekçeli kararını yazarak tebliğ etti. Karara göre dava açan eski minibüs kooperatiflerinin kazanılmış haklarının olmadığı ve artık çalışamayacakları anlaşılmış oldu.

Minibüs  kooperatifleri açtıkları davada; Bilecik Belediye Meclisinin 130 adet minibüs için Bilecik’teki toplu taşıma işinin 10 yıllığına ihale yolu ile kiralanması için encümene yetki veren kararını, Bilecik Belediye Encümeni’nin meclisten aldığı yetki ile 130 adet hattın 10 yıllığına ihale edilmesi kararını ve yapılan ihalenin iptalini talep etmiş-lerdi.
    Minibüs kooperatiflerinin dayanakları ihalenin kanunlara aykırı yapıldığı ve kendilerinin kazanılmış haklarının olduğu, belediyenin ihale yaparak haklarını ihlal ettiği yönündeydi.
    İdare Mahkemesi kararında; minibüs kooperatiflerinin il trafik komisyonu kararı ile belediyece açılan ihaleye girmeden çalışamayacaklarına, dolayısıyla Belediye’nin yaptığı ihale ile eski minibüsçülerin haklarını ihlal etmediğine, toplu taşıma konusunda hak verme yetkisinin Belediye’de olduğuna karar verdi.
   
    Bu çerçevede Belediye Meclis Kararı ile Belediye Encümen Kararlarının iptali taleplerini Mahkeme Başkanı ve İki Hakim Üye oybirliği ile reddetti. Ancak Belediye’nin yaptığı ihalede şartnamede bulunan Elektronik     – Akıllı Kart, GPS ve GPRS sistemlerinin kurulmasına yönelik hükmü, Mahkemenin iki üyesi belirsizlik olarak yorumladı. Mahkeme Başkanı ise bu uygulamaların belirsizlik olmadığını, belediyece her zaman gerekli görül-düğünde yapılabilecek uygulamalar olduğunu vurgulayarak karara muhalefet şerhi koydu. Ancak Mahkeme Başkanı’nın muhalefet şerhi karşısında, iki üyenin iptal yönündeki kararı sebebiyle, oy çokluğu ile Belediyece yapılan ihlale iptal edildi.
    Bu kararların akabinde ne olacağı merak konusu.

    Şu anda eski minibüsçülerin tekrar çalışma haklarının bulunmadığı, meclis ve encümen kararı iptal edil-mediğinden belediyenin “M” serisinden plaka uygulamasının devam edeceği, ancak ihale iptal olduğu için Danıştay tarafından Mahkeme Kararının yürü-tülmesinin durdurulmaması halinde yeniden bir düzenleme yapılması gerektiği öğrenildi.

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
biraz bilen
11 yıl önce

minibüs – bu karar belediyenin elini güçlendirmiş gibi. çünkü eski minibüsçüler kendilerinin kazanılmış hakları olduğunu bu nedenle ihale yapılamıyacağını söylüyordu. bu işten en karlı çıkan ise minibüsçülerin istanbuldan tuttukları avukat oldu herhalde. herif kendisinede eşinede JEEP almış herhalde minibüsçülerden aldığı paralarda. e. böyle …. vatandaş oldukça JEEP e binen çok olur.