Müftü Taş’ın Kandil Mesajı

Müftü Taş’ın Kandil Mesajı

 

23 Ocak Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece, Yüce Mevlamızın insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi ve ilahi vahyin son mütemmim halkası olan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (as)'ın hicri takvimle Mevlid Kandili’ni coşkuyla idrak edeceğiz. Kur’an-ı Kerimde onun hayatı bizim için “en güzel örnek” olarak takdim edilmekte ve o’nun tüm insanlık için kıyamete kadar kalıcı bir rehber ve önder olduğu belirtilmektedir. Bu hakikatı Cenab-ı Hak nazm-ı celilinde şöyle açıklar; “Andolsun ki Resûlullah'da sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.” (Ahzab, 33/21) Kur'an aynı zamanda “Allah'ın sevgisine mahzar olmanın Hz. Peygamber'e tabi olmaktan ve onun evrensel mesajlarına kulak vermekten” geçtiğini bize hatırlatılmaktadır.

Hz. Peygamber'i sevmek ve ona tabi olmak, onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzur ve saadeti için yaptığı cihanşümul çağrıyı yaşadığımız dünyaya taşıyarak hayatımızın her safhasına yansıtmak ve davranışlarımızı Kur’anın övgüyle bahsettiği onun örnek ahlakına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Günümüz insanlığının yaşadığı keşmekeşliğin ve derin problemlerin ana sebeplerinden biri; hiç şüphesiz Hz. Peygamber'in örnek hayatı ile kendi hayatımız arasında sağlam bir köprü kuramayışımız ve çıkmaz sokaklarda çıkış arayışlarından başka bir şey değildir. O’nun gelişiyle can çekişen âlem yeniden can buldu, canlar cânanına kavuştu, insanlık kaybettiği değerini yeniden kazandı.

Her geçen gün dünyeviliğin ve ferdi bencilliklerin esareti altında ezilen ve ızdırap duyan çağımız insanlığının her zamankinden daha çok ve şiddetle onun örnekliğine, manevî önderliğine, sevgisine, onu anlamaya ve sevmeye ihtiyacı olduğu unutulmaması gereken bir hakikat olarak karşımızda durmaktadır. Çıkış yolu arayanların, çıkmaz sokaklarda yol bulmak isteyenlerin reçetesi Hz. Peygamberden başkası değildir. İnsanlık bu gerçeği görmek zorundadır.

Akif ne güzel bu gerçeği anlatır: 

Dünya neye sâhipseO’nun vergisidir hep,

Medyun O’na cemiyeti, medyun O’na ferdi,

Medyundur O masuma bütün bir beşeriyet

Ya Rab, bizi mahşerde bu ikrar ile haşret

Dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına ve bunun önemli bir parçası olan kadın haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesizlere kol kanat germeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı tavsiye eden ve bizzat yaşayışıyla da bunlara en güzel örnek olan Sevgili Peygamberimiz, yetimin elinden tutmuş, kimsesizlerin kimsesi olmuş, hiç kimseyi incitmemiş, bütün varlığa şefkat nazarıyla bakmış, kendisine yöneltilen iftiralara ve dayanılmaz ezaya rağmen kötülüğe kötülükle karşılık vermemiştir.

Salat ve selamların en güzeli O’nun üzerine olsun, salat ve selam olsun  En Sevgili, Alemlere Rahmet Hz. Muhammed’e,  Ne mutlu O’nunla hemhâl ve hemdem olanlara..

Bu geceyi bir fırsat ve vesile olarak değerlendirelim, Mevlid Kandili’nde Kur’an’la ve                    Hz. Peygamber’in Sahih Sünneti ile buluşalım, onları evimize misafir edelim, Efendimizi daha yakından tanıyalım, çocuklarımızı O’nun sevgisi ile yetiştirelim, Kur’an-ı okuma ve anlamayı ibadet, yaşamayı hayatımızın gayesi edinelim.

Toprağın kara bağrında binlerce kefensiz yatan şehitlerin bulunduğu cennet vatanımızda hep beraber doğudan batıya, kuzeyden güneye aynı kıbleye yönelmenin ve Cenab-ı Hakka kul, Habib-i Edîb-i Muhammed Mustafa’sına ümmet olmanın hazzını duyalım, nimetlerin birlikle çoğalacağı hakikatini ve “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır” Nebevî mesajını asla unutmayalım. Varsın ayrılık yolunu tutanlar azaba düçar olsunlar, biz rahmeti, merhameti ve rızây-ı ilahiyi tercih edelim. Umulur ki azap yolunu tutanlar da islah olur ve rahmet kervanına katılırlar. Bunun için de dua ve niyazda bulunmayı ihmal etmeyelim.

Ülkemizdeki terör olayları, dünyanın değişik yerlerinde yaşanan çeşitli dramlar ve özellikle yanı başımızdaki komşu ülkelerde akan kardeş kanı dikkate alındığında; günümüzde Nebiler Nebisi’nin kutlu mesajlarına ve bu mesajlarda mündemiç olan birliğe, kardeşliğe ve dayanışmaya ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bu vesileyle idrak ettiğimiz Mevlid-i Nebi’nin bizler için büyük bir nimet olduğunu unutmayalım.

Birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda, bizi “kendisine ümmet olma ortak paydasıyla” birbirimize kenetleyen manevi unsurlardan biri olan “Mevlid Kandili”nin hayırlara vesile olması niyazıyla; bütün vatandaşlarımızın kandillerini tebrik ediyor, Mevlid-i Nebi’nin ülkemiz ve İslam aleminin birlik ve dirliğine, sükun ve huzuruna, bütün insanlığın barış ve hidayetine, aziz milletimizin milli ve manevi değerlerde bütünleşmesine, fitne ve terörün bitmesine, kan ve göz yaşlarının kesilmesine, dünyanın değişik coğrafyalarında nemrutların ve şeddatların zulümleri altında inleyen ve özellikle Suriye’de kan gölünde bu manevi atmosferi yaşamaya çalışan kardeşlerimizin kurtuluşlarına vesile olmasını diliyor, bize bu ülkeyi canları ve kanlarıyla emanet eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Not: 23 Ocak 2013 Çarşamba günü akşam namazını müteakip İlimiz Şerif Paşa Camii’nde “Mevlid Kandili Özel Programı” icra edilecektir. Bütün vatandaşlarımız bu manevi ziyafete davetlidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam