Muradiye Vakfı’ndan Konferans

Muradiye Vakfı’ndan Konferans

 

Program Mehmet Sümbül’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Muradiye Kültür Vakfı Bilecik Şube Başkanı Abdurrahman Açıkgöz açılış konuşmasını yaptı. Açıkgöz, vakıflarının yapmış olduğu faaliyetler söz etti.

                Namaz Gönüllüleri Platformu’nda geceye konuşmacı olarak katılan Abdullah Yıldız ve Ahmet Bulut Kur’an ve Namazla Diriliş konulu sunumlarını yaptılar.

Yıldız, kıyamet gününde hesaba çekileceğimiz kitabın Kur’an-ı Kerim olduğunu söyledi. Fani dünyadaki sınavlara daha fazla önem verildiğini kaydeden Yıldız, Kur’an-ı Kerim anlamamız gerektiğini yoksa hesabını başka türlü veremeyeceğimizi belirtti.

 

“Namaz bir jimnastiğe dönüştü”    

 

Namazın içinin boşaldığını kaydeden Yıldız şöyle devam etti:

“Şeklen kılsalar da içi boşaldı namaz onları kötülükten, haramlardan engellemez oldu. Namaz onları ayağa kaldırmaz oldu. Namaz bir ritüele dönüştü bir jimnastiğe dönüştü Allah korusun. Namaza biz muhtacız.

Namazı cemaatle kılmak çok önemli. Bir vakit namazı iş yerimize yakın bir camide kılalım bir vakti evimize yakın bir camide kılalım. Bir vakti de evimize ayıralım ve ailemizle cemaat yaparak kılalım. Eğer cemaatle namaz kılarsanız üzerinizi rahmet kaplar.”

                Ahmet Bulut da yaptığı sunumda, 50 yıl namaz kılan bir Müslüman’ın sadece namazın içinde 730 bin defa Fatiha suresini okuduğunu söyledi. Anlamını öğrenemeden birçoğumuzun ruhuna Fatiha okunduğunu ekledi.

               

“Allah’ın kitabını hayatımıza karıştırmıyoruz”

 

2011 yılında 200 bin boşana davası açıldığını bunlardan 177 binin boşanmayla neticelendiğini belirten Bulut şöyle devam etti:

“Okullarımız ayrılmış anne-babaların çocuklarıyla maalesef ifsat ediliyor. 117 bin aile sadece 2011’de boşanmış. Geçen sene 14 Şubat’ta Sevgililer Günü’nde 30 evlilik, 20 tane boşanma olmuş. Rabbimiz Kur-an’da namazı ikame edin der. Ama karı-koca arasındaki hukuku Bakara suresinde başlar anlatmaya nasıl ayrılacağımızı da Felak suresinde anlatarak son noktayı koyar. Dinin direği olan namazla ilgili namazı ikame edin diyor, daha fazla ayrıntıya girmiyor ama aile hukuku ile ilgili en ince ayrıntıya kadar Rabbimiz bize bilgi veriyor. Peki 2011 yılında 200 bin boşanma davası açan kardeşlerimin kaçı boşanmadan önce Rabbine müracaat etmiştir? ‘Ben laik değilim’ deriz bazen ama Kur-an’a alakamızı hiç karıştırmıyoruz. Aile hayatında laikiz, ticari hayatımızda laikiz, Allah’ın kitabını hayatımıza karıştırmıyoruz.”

 

“Namazla aramız nasılsa Allah’la aramızda öyle”

 

Allah’la aramızın nasıl olduğunu öğrenmek için namazımıza bakmamız gerektiğini dile getiren Bulut, “Namazla aramız nasılsa Allah’la aramızda öyle. Bir kılıp bir kılmıyorsak Allah’la aramız şöyle böyle. Gencim Allah’ım, kalbim temiz Allah’ım hepsi züğürt tesellisi. Namaz bir yük değil, angarya değil. Namaz, Rabbimize bir teşekkür.”

Program sonrasında Abdullah Yıldız ve Ahmet Bulut katılımcılar için kitaplarını imzaladı.ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam