ÖDÜLLÜ KÜÇÜK RESSAM, BİLECİK’TE SERGİ AÇACAK 
Ali Osman Çelikal • 9 Ağustos 2022 12:16:56 
ÖDÜLLÜ KÜÇÜK RESSAM, BİLECİK’TE SERGİ AÇACAK 

İstanbul’da yaşayan 8 yaşındaki Zeynep Yağmur Çevik, tuvallere çizdiği “Kadın” temalı resimlerinden oluşan ilk sergisini, Bilecik’te açacak.

Babası askeri personel, annesi ise özel eğitim öğretmeni olan 3.sınıf öğrencisi Çevik, resim fırçasını ilk kez henüz 10 aylıkken eline aldı. Bir daha fırçasından ve boyalarından vazgeçemeyen Çevik’in resme olan yeteneğini ilk olarak ana sınıfı öğretmeni fark etti.

Çok küçük yaşlardan itibaren rakamları hayal gücünü kullanarak farklı şekillere dönüştüren Çevik, ailesinin verdiği büyük destek sayesinde yeteneğini geliştirdi.

Kadınları ve çocukları çok sevdiği için tuvallerinde özellikle kadın figürlerine yer veren Çevik, hayal gücünü kullanarak çizdiği özgün resimlerle çevresindekilerin dikkatini çekti.

Türkiye çapında düzenlenen resim yarışmalarına katılan Çevik, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Resim Yarışması’nda Türkiye derecesi, Gemi Mühendisleri Odası Resim Yarışması’nda Türkiye ikinciliği ve Mavi Çocuk Derneği Resim Yarışması’nda Şeref Ödülü kazandı.

İlk profesyonel sergisini dedesinin yaşadığı Bilecik’te açmaya karar veren Çevik’e Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı destek verdi.

Sergisini sanatseverlerle buluşturmak isteyen Çevik, tablolarının satışından elde edeceği ise LÖSEV’e bağışlayacak.

Bilecik Belediyesi’nin desteği ile 15 Ağustos’ta Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi ve Atatürk Parkı’nda bir hafta sürecek sergide, 10 tablosunu izlenime sunacak Çevik, resimlerinde farklılıkların önemli olmadığını vurguluyor.

Çevik, ana sınıfında sayılardan deniz kızı çizdiği esnada resim yapabildiğini fark ettiğini söyledi.

“KADINLAR FARKLI AMA HEPSİNE DEĞER GÖSTERİLMELİ”

Resimlerinde kadın figürlerine daha çok yer verdiğini belirten Çevik, “Dünyanın yarısında kadınlar var. Dünyanın diğer yarısını da kadınlar yetiştiriyor. Kadınlar farklı ama hepsine değer gösterilmeli.” diye konuştu.

Bilecik’te açacağı sergiden elde edeceği geliri LÖSEV’e bağışlayacağını ifade eden Çevik, hayalinin kadınların ve çocukların şiddet görmediği bir dünya olduğunu kaydetti.

Anne Damla Boza Çevik ise kızının resme yeteneğini fark ettikten sonra resim kursuna yazdırdıklarını fakat hayal gücünün kısıtlandığını hissedince serbest çalışmasına imkan sağladıklarını belirtti.

“İLK PROFESYONEL RESİM SERGİSİNİ BURADA AÇMAYA KARAR VERDİK”

Kızının resim yaparken serbest, renkli ve kendi halinde çalışmayı sevdiğini anlatan Çevik, “Zeynep fırçayı ilk eline aldığı zaman 10 aylıktı. O zamandan beri çiziyor. Zeynep hayvanları ve çocukları çok seviyor. Yaptığı resimler satışa çıkarılacak ve geliri LÖSEV’e bağışlanacak. Biz Belediye Başkan Vekili Melek hanımdan da rica ettik. O da sağ olsun, elini uzattı. İlk profesyonel resim sergisini burada açmaya karar verdik. Resimlerin hepsinde farklı kadınlar çizdi. Aslına bütün kadınlar farklı ve değere layık olduğunu göstermeye çalıştı. Babası da bende sonuna kadar destekliyoruz. Çünkü bu hayal gücü.” ifadesini kullandı.

BAŞKAN VEKİLİ SUBAŞI’DAN DESTEK 

Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı da Çevik’in kendisine ilk olarak sosyal medya aracılığıyla ulaştığını ve resme olan yeteneğini yaptığı tablolarda gördüğünü söyledi.

Çevik’in küçük yaşına rağmen çok yetenekli olduğunu vurgulayan Subaşı, “Onu desteklemek amacıyla burada bir sergi açmasına teşvik etmek istedik. Yetenekli çocuklarımızın kaybolmasını asla istemiyoruz.” dedi.

Çevik’in hem kadınlara hem de hayvanlara çok önem verdiğini dile getiren Subaşı, şunları kaydetti:

Yaptığı resimleri sergileyip satışını yaparak LÖSEV’e bağışta bulunmak istiyor. Bu küçük yaşında bu kadar büyük bir duyarlılığa biz asla duyarsız kalamazdık. Kız çocuklarımızı, bütün çocuklarımızı her zaman destekliyoruz. Zeynep’in çok küçük bir ayrıcalığı var. O kadın haklarının farkında. Kadın figürlerinin farkında. Topluma yön veren kişilerin farkında. O yüzden kadınlarımızı destekleyen Zeynep’imize bizde burada Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezimizde ve Atatürk Parkı’mızda sergi açarak ona destek olacağız.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments