ÖĞRENCİLERE DEPREM EĞİTİMİ
admin • 28 Şubat 2011 10:50:13 
ÖĞRENCİLERE DEPREM EĞİTİMİ

 AKUT Bozüyük ekibi gönüllüsü Serdar Çaldemir, Okul yemekhanesinde düzenlenen eğitimde, AKUT'un tamamen gönüllülerden oluşan bir arama kurtarma derneği olduğunu söyledi.
    Depremden korunmak için sağlam binalar yapılması ve eşyaların mümkün olduğunca duvara sabitlenmesi gerektiğini anlatan Çaldemir, şöyle konuştu:
    ''Depremin sizi nerede ve ne zaman yakalayacağı belli değil. O yüzden yapacağınız deprem çantasını kolay ulaşabileceğiniz yerlere koymanız gerekiyor. Yanınızda el feneri, düdük ve isminizin yazılı olduğu bir kart bulundurun. Deprem hissedildiğinde birinci katta olanlar 15 saniye içinde evden çıkması gerekir. Yüksekte olanların ise devrilmeyecek eşyaların yanına yatmalı. Depreme evde yakalanırsanız, cenin pozisyonu dediğimiz ayaklarınızı karnınıza çekip ellerinizi başınızın üstüne alarak devrilmeyecek bir eşyanın yanına yatın. Bu pozisyon, üzerinize düşecek parçaların kaburga ve böbreklerinize yapacağı baskıyı azaltarak nefes almanızı kolaylaştıracak bir üçgen oluşturur. Depreme sınıfta yakalandığınızda ise sıraların altına değil, sıraların yanına yatarak pozisyon alın. Bu sizin hayatınızı kurtarabilir.''
    Eğitimde, AKUT ekibi tarafından depremde yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatıldı.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments