Okul Sağlığı Eğitimi Verildi

Okul Sağlığı Eğitimi Verildi

 

 
Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü personellerinden Tıbbi Teknolog Hacı Kaşaltı, Cengiz Topel ve Gazimihal Ortaokul ile Şehit Kemal Ay, İmam Hatip, Ticaret Meslek ve Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin katıldığı okul sağlığı eğitimi kapsamında ''Obezite ile mücadele ve fiziksel aktivitenin önemi, okul çağı çocuklarında T1 diyabet hastalığı, aşırı tuz tüketimin azaltılması'' konularında sinevizyon ve slayt ortamında bilgi verdi. 
Tıbbi Teknolog Kaşaltı, Sağlık Bakanlığı-Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği çerçevesinde 2014 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm okullarda okul sağlığı eğitimi kapsamında ''Obezite ile mücadele ve fiziksel aktivitenin önemi, okul çağı çocuklarında T1 diyabet hastalığı, aşırı tuz tüketimin azaltılması'' konularında eğitimler verileceğini belirterek, Türkiye nüfusunda yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40'nın, çocuklarda da yüzde 15 ila 25'nin şişman yada obez durumunda olduğunu bildirdi. 
Bu durumun hipertansiyon, kroner kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, bazı kanser türleri, uykuda horlama, APNE ve ortopedik rahatsızlıklar oluşturduğunu anlatan Kaşaltı, şunları kaydetti: 
''Eğitimlerdeki amacımız, küçük yaştaki çocuklarda dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini anlatarak davranış değişikliği oluşturarak ve sağlıklı topluma ulaşmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Burada toplumun temelini oluşturan ailelere büyük görevler düşmekte. Çocuklara dengeli beslenme modeline uygun beslenme alışkanlığı kazandırmaları gerekmektedir. Bu konularla ilgili maalesef halkımızın yeterli miktarda talep ve duyarlılığı görememekteyiz. Halk eğitimleri kapsamında çalışmalar yürütülmekte olup gerekli çalışmaları yürütmek istemesine rağmen halkımızdan yeterli miktarda talep bulamamaktayız. Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında halk eğitimleri son derece önemli bir konu olmasına rağmen halk tarafından yeteri kadar ilgi gösterilmemekte. Bu da yetişkinlik veya yaşlılık dönemlerde çocuklarımızda obeziteye bağlı pek çok hastalıklara neden olmaktadır. Amacımız obezitenin önüne geçmek ve sağlıklı toplumlar oluşturmak için katkı sağlamaktır.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam