ON ÜÇ ÜLKEDEN OTUZ ÜÇ ÖĞRENCİ KURULUŞUN VE KURTULUŞUN ŞEHRİNİ TANIDI

ON ÜÇ ÜLKEDEN OTUZ ÜÇ ÖĞRENCİ KURULUŞUN VE KURTULUŞUN ŞEHRİNİ TANIDI

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ilimize ziyarete gelen öğrencilerle Pelitözü Gölpark’ta bir araya geldi. Amaçları Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak olan öğrencilere ilimizi tanıtan Yağcı farklı ülkelerden gelen öğrencilerle sohbet ederek bilgi alışverişinde bulundu.

13 farklı ülkeden Bilecik ziyareti

 Fransa, İran, Azerbaycan, Arnavutluk, Kosova, Kazakistan, Mısır, Bosna hersek, Japonya, Afganistan, Romanya, Makedonya ve Almanya’dan gelen öğrenciler, yaptıkları Bilecik ziyaretinde Türk kültürünü ve Bilecik’in tarihi yerlerini görerek, yakından inceleme fırsatı buldu.

“Amacımız ülkeler arasında dostluğun pekişmesi”

“Arzumuz sizin gibi genç kardeşlerimizin ileride ülkelerinde söz sahibi olması ve bu başlatmış olduğunuz Türk ve Türkiye’ye yakınlığı ileride ülkemizle ülkeleriniz arasında bir dostluk kardeşlik ortamına dönüştürmeniz. Bu şekilde bir gelişme olursa son derece mutluluk duyarız.” Diyen Yağcı öğrencilerin  Türkçeye ilgisi, Türk diline ilgisi, Türkiye’ye ilgisinin  bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi.

“Sizleri Osmanlı topraklarında ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Yağcı şöyle konuştu:

 “Öncelikle tüm kardeşlerimize, misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali diyarı, Osmanlı toprağı, Ertuğrul sancağı Bilecik’te ağırlamaktan son derece mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bilecik gerçekten Türk Tarihi açısından son derece önemli bir şehir kuruluş ve kurtuluşun beşiği diyoruz. Bizleri biz yapan, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar. Yaklaşık 800 asır önce Osmanlı Devleti buraya Orta Asya’dan 400 çadırla gelip, buradan almış olduğu enerjiyle, güçle bir yolculuğa çıkmış ve 600 yılı aşkın dünyaya hak ve adalet dağıtacak şekilde hükümler kurmuştur. Ve o devlet ki onun olduğu dönemlerde gerek Avrupa’da gerek dünyanın Orta Doğu’sunda ve Balkanlar’da devamlı huzur hâkim olmuştur. Onun ortadan kalkmasından itibaren de bugün maalesef ne Orta Doğu’da ne de Balkanlar’da istediğimiz o huzuru, barışı bir türlü yakalayamamışız. Böyle bir devletin böyle bir ulu çınarın çıktığı topraklardayız. Kurtuluşun beşiği diyoruz. Gerçekten ülkemizin sıkıntılı günlerinde yeniden doğuş hareketimizin başladığı Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumu günlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, milli mücadelenin başladığı topraklar aynı zamanda Bilecik Tarihi anlamda referansları oldukça güçlü bir şehir ama günümüzün yaşantısı içerisinde bu tarihi performansını istediğimiz oranda bu zamana kadar sergileyememişiz.

“Tarihi misyonumuza uygun bir vizyon yüklemeye çalışıyoruz”

Bizler Bilecik Belediye Başkanlığı olarak ve Bilecik’imizde yaşayan tüm hemşehrilerimizle, kardeşlerimizle birlikte şehrimizin tarihi misyonuna uygun bir vizyon yükleme noktasında çaba harcıyoruz. Bilecik ülkemizde çok önemli olan metropol şehirleri arasında ve bu zamana kadar böyle büyük şehirlere yakın olmanın biraz da gelişim noktasında sıkıntılarını yaşamış. Bir tarafta bir saatlik mesafede Bursa gerçekten Türkiye’nin güzide şehirlerinden birisi, bir tarafta Eskişehir gibi sanayi ve Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden bir taraftan Sakarya, devamında Kocaeli hatta İstanbul gibi metropol bir şehre yakın olması. Buradan göç hareketinin bu şehirlere fazla olmasını gerektirmiş o dönem şartları. Bu da şehrimizdeki insan unsuru dışarıya göç ettiği için gelişimini engellemiş. Ama son yıllarda özellikle son on yıl içerisinde tabi büyük şehirler doldular, taştılar ve oralardaki dolgunluk, taşkınlık şehrimizin kentsel alt yapısını gelişmesiyle birlikte buralardan şehrimize ciddi bir akım var. Özellikle son yıllarda üniversitemizin genç kardeşlerimizin de şehrimize gelmesi üzerine Bilecik tarihi misyonu noktasında öne arz edecek şekilde bir vizyon yükleyerek geleceğe emin adımlarla yürümekte. Arzumuz sizin gibi genç kardeşlerimizin ileride ülkelerinde söz sahibi olması ve bu başlatmış olduğunuz Türk ve Türkiye’ye yakınlığı ileride ülkemizle ülkeleriniz arasında bir dostluk kardeşlik ortamına dönüştürmeniz. Bu şekilde bir gelişme olursa son derece mutluluk duyarız. Sizlerin Türkçeye ilgisi, Türk diline ilgisi, Türkiye’ye ilgisi bizleri son derece mutlu ediyor. Gerçekten Türkiye’yi tanımak, Türkiye’ yi bilmek ve bugün gezeceğiniz Bilecik’i tanımak aslında bir medeniyetin kapısını açmak gibi bir şey. Çünkü baktığımızda Türk tarihi olmadan dünya tarihinin olması mümkün değil.

“Tarihin başlangıç toprakları üzerindesiniz”

Türk tarihi içersinde de Osmanlı olmadan Türk Tarihi’nin olması mümkün değil ve işte o tarihin başlangıç toprakları üzerindesiniz. Buralarda süreç itibariyle tarihi anlamda ciddi tahribatlar içindeki savaşlar geçirmiş, mücadeleler olmuş ama bu toprakları kendi ruhunu üzerinde barındırıyor. Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali hasretlerinin kabrinin olduğu topraklar, yine Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı dediğimiz Dursun Fakıh’ın kabri bu topraklar, Osmanlı devleti’ni kuran Osmangazi’nin babası Ertuğrulgazi Han’ın kabrinin olduğu topraklar burasıdır. Ve tabi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı sırasında İsmet Paşa’ya bir savaş sonrasında ‘Biz burada sadece düşmanı değil, Türk ulusunun makûs talihini de yendik.’ Dediği İnönü muharebelerinin Metris Tepe’nin olduğu topraklar buraları inşallah bugün bu güzergâhta gezeceksiniz. Bir taraftan tarihin eşsiz izlerine tanıklık edeceksiniz diğer taraftan doğanın, tabiatın gerçekten görsellik anlamındaki güzelliklerini temaşa edeceksiniz. Öbür taraftan da insanımızın hoşgörüsünü sempatisini ve misafirperver Bir taraftan tarihin eşsiz izlerine tanıklık edeceksiniz diğer taraftan doğanın, tabiatın gerçekten görsellik anlamındaki güzelliklerini temaşa edeceksiniz. Öbür taraftan da insanımızın hoşgörüsünü, sempatisini ve misafirperverliğine şahitlik edeceğinizden ben eminim. Biz de sizin gibi böyle pırıl pırıl genç kardeşlerimizi böyle kuruluş ve kurtuluşun beşiği memleketimizde güzel bir yaz sabahında ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. İyi ki geldiniz, iyi ki Türkçe öğreniyorsunuz, iyi ki Türkiye’ye ve Türk insanına ilgi duyuyorsunuz. Bundan pişman olmayacaksınız. Bizim dostluğumuz her zaman daimidir ve vefalı bir insan topluluğuyuz biz Türk Milleti olarak onun için sizlerin de bu anlamda misafir etmekten de tekrar mutluluk duyduğumu ifade ediyorum.

“Bu dünyada en temel güç sevgidir”

 Bu organizasyonu düzenledikleri için çok değerli müdürümüze, yetkili arkadaşlarımıza, üniversitelerimizin yetkililerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizi bir sloganımız var Bilecik Belediyesi olarak ben üç dönemdir belediye başkanıyım. On iki yıldır Bilecik’te Belediye başkanlığı yapıyorum ama bu otoriter bir sistemle değil her 5 yılda bir sandık konuluyor ve çok ciddi mücadelelerle halkımızın tevreccüleriyle çok şükür mazhar olduk. Bu sene üçüncü dönemim on iki yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Ama başlangıçta bir sloganı ortaya koyduk. Bu sloganı sizinle de paylaşmak istiyorum. Çünkü dünya insanı için de bu çok önemli, şehirler için de önemli ki ülkemiz için de önemli. Dedik ki başlarken ‘Hep birlikte daha iyiye daha güzele ulaşmak temennisiyle’ diyerek yola başladık Tabi Yunus Emre Enstitüsü’nün böyle bir organizasyonu hoca Yunuş, şair Yunus da ne diyor?’Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilerim bu dünya kimseye kalmaz.’diyor. Gerçekten bu dünya kimseye kalmıyor. Bu dünyada en temel güç sevgidir. Birbirimizi sevelim ve tanış olalım, tanışmaktan ve sevgiden bu zamana kadar kimse zarar görmemiş diyorum. Tekrar hoş geldiniz diyor. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Programın sonunda Gölpark’ın tadını çıkartan öğrenciler bol bol fotoğraf çektirdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam