OSMAN BAŞKAN BAHRİ AMCA’NIN TARİHİ MALZEMELERİYLE TIRAŞ OLDU

OSMAN BAŞKAN BAHRİ AMCA’NIN TARİHİ MALZEMELERİYLE TIRAŞ OLDU

Osman Başkan Osmanlı kıyafetleriyle tıraş oldu

Ahilik Haftası kutlama programı kapsamında Bilecik Belediyesi ve Giyim ve Menşucat Odası işbirliğinde  Çarşı Çay Bahçesi önünde Osmanlı’dan kalma bir gelenek yaşatıldı. 1952 yılından beri Gölpazarı’nda esnaflık yapan Bahri Ay’ın malzemeleri kullanılarak temsili bir tıraş olma sahnesi gerçekleştirildi. Çaltı Eski Belediye Başkanı Osman Güneş, Osmanlı döneminden kalma geleneksel kıyafetler içerisinde tıraş edildi.

“Şeyh Edebali’nin anısını yaşatmak istedik”

Program kapsamında açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Gölcan, Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde eski tarzda bir tıraş olma yönetimini sergilemek istediklerini belirtti. Programa katkılarından dolayı Giyim ve Menşucat Odası Başkanı Haşim Balcı’ya ve yönetim kuruluna teşekkür eden Gölcan, “Biliyorsunuz Şeyh Edebali 120 sene yaşamış. 1206 yılında doğmuş Bilecik’in bir simgesi olmuştur. Bugün onun anısına ve tüm eski geleneklere uygun bir şekilde ahilik törenleri yapmaktayız.”dedi.

“Bahri Amca 1952’den beri tıraş yapıyor”

Giyim ve Menşucat odası Başkanı Haşim Balcı ise hazırlanan programda Bahri Ay’ın malzemelerinin kullanıldığına dikkat çekerek, “ Bahri Amca 1952 yılından beri ustalık yapıyor . Hala daha usturayla tıraş yapıyor Gölpazarı ilçesinde. Ona da bu malzemeleri bize temin ettiği için  çok teşekkür ediyoruz Buradaki koltuk dahil  42 senelik. Masalarımız da yaklaşık 100 yıllık, Bahri Amca’ya ustasından kalmış. Buradaki malzemelerin hepsi gerçek” dedi.

Programda Bilecik Belediye Başkanlığı tarafından vatandaşlara lokum ve Osmanlı şerbeti ikramı yapıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam