OSMANELİ KARPUZUNDA HASAT TELAŞI BAŞLADI
Hande Nur Uysal • 23 Temmuz 2022 13:50:30 
OSMANELİ KARPUZUNDA HASAT TELAŞI BAŞLADI

270 BİN TON KARPUZ HASAT EDİLECEK

Marmara Bölgesi’nin önemli karpuz üretim merkezlerinden Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, nisan-mayıs aylarında ekilen karpuzların hasat telaşı yaşanıyor.

Türkiye’de karpuz üretiminin yüzde 20’sinin yapıldığı bölgede, çiftçiler Sakarya Nehri’nden sulanan 50 bin dönüm arazide üretim yapıyor. Sakarya Vadisi’nde bilinçli tarım uygulamalarıyla kaliteli ürün elde eden üreticiler, bu sezon yaklaşık 270 bin ton karpuz hasat etmeyi hedefliyor.

Bölgeye gelen alıcılar, pazarlık yaparak satın aldıkları karpuzları İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerine götürüyor. 3 aylık karpuz üretimi sürecinde her gün ortalama 800 ila 1000 kişinin çalıştığı tarlalardan toplanan karpuzlar, günlük yaklaşık 300 tır ve kamyonla tüketiciye ulaştırılmak üzere yola çıkıyor.

Bu dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen mevsimlik işçiler, tarlalarda çalışarak geçimlerini temin ediyor.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, bölgede karpuz hasadının Kurban Bayramı sonrası hız kazandığını söyledi.

Toplanan karpuzların tüketiciye ulaştırmak üzere tarlalarda bekleyen tır ve kamyonlara yüklendiğini dile getiren Ünver, “Türkiye’nin her tarafına buradan dağıtım oluyor. Başta İstanbul olmak üzere Bolu, Sakarya, Ankara gibi illere öncelikli gönderiliyor. Osmaneli’de sezonda yaklaşık 200 ile 270 bin ton arasında bir üretimimiz var. Çukurova’dan sonra Osmaneli’nin karpuzu gelir. Randımanı çok yüksek, aroması çok güzeldir. Çünkü toprak yapısı ve iklim şartları karpuz için çok uygundur.” ifadesini kullandı.

Bölgede karpuz hasadında çalışan çok sayıda işçi olduğunu kaydeden Ünver, şöyle devam etti:

“Şanlıurfa, Mardin, Adana ve Diyarbakır’dan çalışmaya gelen vatandaşlarımız var. Çok sayıda nakliyeci de burada iş yapıyor. Her gün 200-300 tıra karpuz yükleniyor. 3 aylık süreçte günlük ortalama 800-1000 kişi istihdam ediliyor. Bu da çok büyük bir rakam. Bacasız bir fabrika diyebiliriz.”

Medetli köyünde 170 dönümlük arazide karpuz yetiştiren Mustafa Kaya ise nisan ayında başladıkları karpuz fidesi ekimini haziran ayı başlangıcında tamamladıklarını ifade etti.

Kademeli olarak karpuz hasadına başladıklarını söyleyen Kaya, “Şu an için fiyatlardan memnunuz. Biz ürünü tarlada dönüm hesabı satıyoruz. Buraya birkaç yıldır Adana’dan çok esnafımız geliyor. İstanbul Bayrampaşa Hali’nden buraya çok esnaf gelir. Kadıköy yok denilecek kadar az olsa da Kocaeli Gebze ağırlıklı gelenler oluyor. Bu sene şu ana kadar olan satışlardan memnunuz.” dedi.

Adana’dan karpuz almak için gelen tüccar Kenan Kaya da yaklaşık 10 yıldır Osmaneli’ne karpuz almaya geldiğini belirterek, “Buradaki karpuzun lezzeti daha çok. Hem güzel hem de tatlı diyebilirim. Satın aldığımız karpuzları zincir marketlere götürüyoruz.” diye konuştu. Karpuzları farklı illere ulaştıran kamyon sürücüsü Halef Gürtekin, 2-3 günde bir sefer yaparak yoğun bir tempoda çalıştıklarını söyledi.

Karpuz hasadında yevmiye ile çalışmak için 8 yıldır Adana’dan Osmaneli’ne gelen işçi Murat Yalçın da başlarda zorlansa da işine alıştığını vurgulayarak, “Adana’da lise okuyorum. Okul tatil olduğunda harçlığımı çıkarmak için buraya çalışmaya geliyorum. Burada 15 gün işimiz oluyor. Ondan sonra başka yerlere çalışmaya gidiyoruz. Zorluğu olsa da bize göre kolay bir iş.” diye konuştu.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x