ÖZEL HATEM OKULU BİLECİK MÜDÜRÜ ZAFER BOZKURT:  “TOPLUMA İYİ İNSANLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

ÖZEL HATEM OKULU BİLECİK MÜDÜRÜ ZAFER BOZKURT: “TOPLUMA İYİ İNSANLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Bozkurt Hatem okulları olarak neden Bilecik’i tercih ettiklerini, hangi sınıflara  öğrenci alacaklarını, 2015-2016 Eğitim-Öğretim dönemine nasıl hazırlandıklarını, Bilecik halkı tarafından beklenen ilgiyi görüp görmediklerini,12. Sınıflara yönelik farklı bir eğitim sistemi uygulayacaklarını anlatarak, öğrencilerin her yıl İngilizce öğretmenleri tarafından sınava tabi tutulacaklarını ifade etti. Özel Hatem Okulları Bilecik Müdürü Zafer Bozkurt’un Gazetemize yaptığı Açıklamaları:

 

“Eğitim-Öğretim Kadromuz Deneyimli Arkadaşlardan Oluşuyor”

 Önümüzdeki sene Özel Hatem Okulları olarak, Anadolu Lisesi olarak başlıyoruz. 9-10-11-12. sınıflara öğrencilerimiz var. Bunlarla ilgili olarak ek çalışma programlarımız, günlük ders saati sayılarımızla ilgili paralel olarak konuları doyurucu biçimde verebilme imkanımız var. Ayrıca eğitim, öğretim kadromuz deneyimli arkadaşlardan oluşuyor. Bu arkadaşların bazıları özel okullardan, bir kısmı özel dershanelerden geldiler. Yabancı dil programı olarak da 9. Sınıftan itibaren başlayan Cambridge Üniversitesine bağlı kembriç sistemimiz var. Bu sistem içinde öğrenciler her yıl İngilizce öğretmenler tarafından sınava tabi tutulacaklar ve yılsonu da sertifikalarını alacaklar Cambridge Üniversite’sinden.

 

Burada takım olmanın önemi çok fazla. Çünkü takım ruhu demek başarı için motivasyon anlamına geliyor. Bu anlamda Hatemli olmanın bilincini öğrencilerimize yerleştireceğiz ve bu bilinçle iyi insanlar olarak yetiştirmek istiyoruz onları. Kendine inanan, kendini değiştirebilen, hayatı sorgulayan bireyleri bir araya getirmek istiyoruz. Topluma faydalı olmalarını istiyoruz.

 

-Bir öğrenci neden Hatem Okullarını seçsin?

 

“Hatemli Olmak Çok Önemli”

Birincisi bizim derslerimizde derslerin boş geçmesi diye bir konu söz konusu değil. Yardımcı öğretmen uygulamasıyla boş ders geçmiyor. Bunun dışında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi, edebiyat gibi ana branşlardaki kadromuzun çok güçlü olması ve üniversite hazırlık konusunda deneyimli arkadaşlar. Bu bağlamda çocuklardan üniversite kapısında bir adım ileride olmalarını sağlama adında da Hatemli olmak önemli diye düşünüyorum. Sosyal etkinlik anlamında da Hatemli olmak önemli. Çünkü bir öğrenci okula gelirken mutlu olarak gelmeli diye düşünüyorum. Mutlu olması motivasyonunun artması anlamına gelecektir. O mutluluğu da biz içeride yapacağımız uygulamalarla sağlayacağız. Örneğin spor etkinlik saatlerimiz, sosyal etkinlik saatlerimiz var. Bunlardan bazılarında öğrencilerimiz plates yapabilecekler, bazıları da basketbol oynayabilecek, halı sahada futbol oynayabilecek, yüzme dersi alabilecek.

 

“Farklı Gruplardan Arkadaşlarla Birlik Oluşturmayı Öğrenecekler”

 Bunun benzeri şeyler öğrencilerin okula karşı olan ilgilerini, motivasyonunu artıyor. Bu da derslerdeki başarıyı direk olarak etkiliyor. Farklı uygulamaların arasında yine tekrar edeceğim, yabancı dil bütün yaşamı ilgilendiren bir konu. Bunu Hatem’e başlayan bir öğrenci giderken artık sorun olmaktan çıkartmış vaziyette oluyor. Çünkü yoğun bir dil programımız var. Onun dışında söyleyebileceğim Hatemli olmanın yararlarından bir başkası da arkadaşlıklarının ölçülerini öğrenmeleri, birbirleriyle iletişimi doğru anlayabilmeleri ve farklı gruplardan arkadaşlarla bir birlik oluşturmayı öğrenecekler. Bu da takım ruhu tabi. Sosyal anlamda hayatlarında önemli bir merhale.

 

-Dershane ile ilgili bir netlik yok henüz. Milli Eğitim Bakanımız başta olmak üzere her gün farklı açıklamalar yapıyorlar. Üniversiteye hazırlanacak öğrencilere yönelik nasıl bir çalışmanız vardır, nasıl bir çalışmanız olacaktır, neden sizi tercih etsin?

 

Öncelikle biz Milli Eğitime bağlı bir okuluz. Milli Eğitim müfredatını uygulamakla sorumluyuz. Ancak bunu da uygularken bunu zenginleştirme adına da bazı katkılar veriyoruz. Örneğin ders, saat sayılarımızdaki ilave yapabileceğimiz seçmeli ders uygulamalarıyla öğrencilerin akademik bilgilerini daha fazla yoğunluk halinde verebiliyoruz.

 

“Sınav Analiz Saatlerimiz Mevcut”

 Bunun dışında yine haftalık uygulanan sınavlarla çocukların genel durumlarını her hafta ölçme imkanımız var ve sınav analiz saatlerimiz mevcut hafta içinde. Bu saatlerde de çocukların tüm haftalık sınavlarındaki eksiklerini giderme adına çalışıyoruz. Etüt ve birebir çalışmaları da bunlara ilave edebiliriz. Bu bağlamda üniversiteye giden yolda hemen hemen bütün olumsuz kapıları kapatmış, çocuklara yön vermiş oluyoruz.

 

“En Önemli Nedeni Özel Anadolu Lisesi’nin Olmaması”

Bilecik’te henüz özel bir Anadolu Lisesi açılmamış. Birincisi bu eksikliği giderme adına Bilecik. Çünkü buradaki bazı öğrencilerin çevre illere ve hatta uzak illere zorunlu olarak gidip eğitim, öğretim aldıklarını tespiti var. Bu bağlamda bu Bilecikli halkın bundan yararlanması adına iyi bir yatırım olduğu düşünüldü. Bu yatırımın sonucunda da böyle güzel bir okul çıktı ortaya. Bilecik olmasının en önemli nedeni Özel Anadolu Lisesi’nin olmaması. Bir de geliyor Bilecik, büyüyor. Buradaki insanlar eğitimin, öğretimin değerini biliyorlar. Bu insanların isteklerine hitap edebilmek bizim için tabi ayrı bir keyif.

 

– Bilecik ile ilgili hedefiniz nedir?

 

“Hangi Üniversiteye Yerleştiği Çok Önemli”

En yakın hedefimiz üniversite ayağında 12. sınıfa bize nakil olan öğrencilerin her birini üniversiteye yerleştirmek. Bunu tabi okulun kalitesiyle ilgili bakmak lazım. Üniversiteye yerleşmenin dışında hangi üniversiteye yerleştiği çok önemli. Biz onun iddiasında olacağız. İyi üniversitelere öğrenci yollamak istiyoruz. 12. sınıflarla ilgili hedefimiz bu.  Genel hedefimiz ise 9-10-11-12 olarak iyi bir eğitim kurumu olup topluma yararlı bireyler yetiştirmek. Henüz gelişmekte olan bu insanların yanlış düşüncelerinin peşine gitmeden Milli Eğitim normları içinde üniversite kapısına kadar tertemiz gidebilmelerini sağlamak bizim birinci öncelikli görevimiz. Daha sonra bireyler kendilerini ispatladıktan sonra kendi tercihlerini kullanırlar tabi.

 

-Hatem Okulları hakkında genel bilgi verir misiniz?

 

Hatem okulları Halil beyin Ha’sı, Temur beyin Tem’i. HATEM. İki isimin birleşimi. İki tane profesör doktorun özel hastane sahibi, başlattıkları bir faaliyet. Bunlar Sağlık Meslek Liseleri ile devam edip daha sonra ilkokulun ana sınıf seviyesinden lise sona kadar Anadolu Lisesi bazında tüm eğitim öğretim seviyelerinde büyüyen, büyümekte olan bir şirket. Bursa Merkezli. 20 yıllık geçmişi var.

 

-Şu ana kadar talepler ne ölçüde?

 

Bizim sevindiğimiz bir başka konu da bu. Bilecik’ gelinirken acabalar şu anda kalkmış durumda. Çünkü talebin çok olumlu olduğunu görüyoruz. İnsanların eğitim öğretimin değerini kavramış vaziyette. Bu nedenle de talep konusunda oldukça verimli bir potansiyel var. Baya yoğun bir süreç yaşıyoruz şu anda insanları aydınlatma adına.

Erhan TOKA

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam