PAKİSTAN’DA 15 BİN HASTAYA BAKTIK
admin • 2 Kasım 2010 18:13:04 
PAKİSTAN’DA 15 BİN HASTAYA BAKTIK

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Sağlık Bakanlığı tarafından 22 Eylül'de iki hastane olmak üzere yaklaşık 40 kişilik bir ekibin Pakistan'da gönüllü olarak görevlendirildiğini kaydeden Fidan, görevlendirilen ekibin başında sorumlu hekim olarak kendisinin bulunduğunu bildirdi.
     Bilecik Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Balcı ile birlikte aynı ekipte görev yaptıklarını anlatan Fidan, şöyle konuştu:
     ''Ekibimizde, toplam 6 doktor, 3 teknisyen, 10 tane de ebe hemşire ve sağlık memuru görev aldı. Ortalama günlük 500 hasta baktık. Pakistan'ın Nasirabat bölgesinde Deramurad Jamali şehrinde kurulan hastanemize insanlar enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarla müracaat ediyor. Bölgenin eğitim seviyesi ve ekonomik durumu oldukça düşük. Bu nedenle Beslenme yetersizliği var. Suların kirliliğiyle ilgili sorunları vardı. Özellikle sel suları içme sularına karışmıştı. Buna bağlı olarak ta başta ishal olmak üzere değişik enfeksiyon hastalıkları baş gösteriyordu. Hastanemizde iyi bir laboratuvar imkanı, ultrason, röntgen, acil servis başta olmak üzere acil yapılması gereken tektik ve tedavilerin hemen hepsi yapılıyor. 2 tane aracımızdan birisi ambulans olarak görev yapıyordu, diğeri afet kurtarma aracı olarak hizmet ediyordu. Yaklaşık 1 ay gibi bir süre hizmet ettik. Bu 1 ay sürede sadece bizim ekibimiz 15 bine yakın hasta baktık. Bu baktığımız hastalara ücretsiz olarak ilaçlarını verdik.''
     Tedavi ettikleri hastaların dışında çevre sağlığı hizmetini de yerine getirdiklerini kaydeden Fidan, içme sularını klorlayarak temiz hale getirdiklerini ve enfeksiyonların yayılmasını önlemeye çalıştıklarını bildirdi.
     Bunun yanında insanlara çevre sağlığı ve hijyenle ilgili eğitimler verildiğini belirten Fidan, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Pakistan'daki selin etkileri azaltılmış durumda insanlar yerleşim yerlerine doğru tekrar dönmeye başladılar. Ancak ciddi bir maddi hasar var ortada, bunun yanında manevi yıkımlarda söz konusu. İnsanlar yakınlarını kaybetmişler. Eşlerini dostlarını, çocuklarını kaybetmişler. Bunun yanında evlerini barklarını ikametgahları ortada yok. buraların yeniden bir imarı söz konusu. Bu anlamda ülkemizin ciddi bir yardımı var. Her halde dünyada bizim kadar Pakistan'a yardım eden ikinci bir ülke yoktur bu anlamda diye düşünüyorum. Biz orada sağlık ekibi olarak ta Türkiye?den daha iyi bir hizmet eden ülke görmedik. Bazı ülkelerin kurduğu hastanelerde bizim gibi geniş çapta hizmet veremiyor sadece tarama hizmeti veriyorlardı ama Türkiye'nin bariz gözle görülür hissedilebilinir bir desteği var. Bunu tabi Pakistan haklıda çok iyi biliyorlar. Türkiye'nin dost ve kardeş ülke olduğunu biliyorlar. Bundan dolayı da özellikle bizim vesilemizle (Türk halkına bol bol selam söyleyin, kendilerini çok sevdiğimizi söyleyin, Pakistan ve Türkiye dostluğu uzun yaşasın. Çok yaşasın) diye mesaj gönderdiler.'' AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments