POLİS HAFTASI KUTLANDI
admin • 11 Nisan 2013 21:55:01 
POLİS HAFTASI KUTLANDI

 

Törende ilk olarak Bilecik İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Topçu ve Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Hasan Uğural tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Vali Halil İbrahim Akpınar’ın törene teşriflerinin ardından İl Emniyet Müdür Vekili Topçu günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Topçu konuşmasında şunları aktardı:
“Kuruluşuna kadar değişik isimlerle asayiş hizmeti sürdürürken, batılılaşma alanındaki reform hareketleriyle 1845 yılında merkezi İstanbul olan Polis Teşkilatımız kurulmuştur.
İlimizde devlete güvenin tesisi, devlet-millet kaynaşmasının sağlanması yolunda kat edilen mesafe, halkımızın moral değerlerinin arttırılması için verilen mücadele, özellikle okul çağındaki gençliğimiz ile kurulan sıcak diyalog ve onlara rehber olma alanında attığımız adımlar, kısa zamanda teşkilatımızın özgüvenini yükseltmekle birlikte gelişmiş ülke standartlarına taşımadaki gelinen nokta son derece sevindiricidir.
Bizler vatandaşlarımıza, hiçbir mazerete sığınmadan tüm sorunlarını çözme anlamında olağanüstü gayret sarf etmekte, hatta vatandaşımızın memnuniyetinin tesisi için çoğu zaman kendimizi yasalar karşısında zor durumda bırakma pahasına da olsa bunu sağlamaya çalışmaktayız. Vatandaşımızın memnuniyetini duymak değil bizi şımartmak, sorumluluğumuzu daha da arttırmaktadır.
Genç Cumhuriyetimizin nimetleri ile donatılan şanlı teşkilatımız, varlığını ve gücünü halkından aldığı sevgi ve ilgiyle hizmetine hizmet katma sevdasını sürdürmektedir. Bugün polisimize, 76 uluslararası sözleşme, 104 kanun, 21 Bakanlar Kurulu Kararı, 4 kanun hükmünde kararname, 11 tüzük, 316 yönetmelik ve 84 yönerge olmak üzere toplam 616 mevzuat görev vermektedir.
Polisimiz ne kadar mükemmel hale gelirse, hizmetlerin de yerine gelmesi o derece başarılı olacaktır. İnsanlar sizin azgın deniz ve okyanuslardan gemiyi nasıl geçirdiğinizi değil, kıyıya salimen getirip getirmediğinize bakacaklardır. Siz ne sağlığınızı, ne psikolojinizi, ne maddi ve manevi durumunuzu, ne mesai durumunuzu ne de çeşitli kurum ve kuruluşlara yaklaşım ve anlayışınızı anlatamazsınız.”
İl Emniyet Müdür Vekili Topçu’nun konuşmasının hemen ardından İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından gerçeği aratmayan “Polisiye Olay” gösterisi gerçekleştirildi. Gösteride, çocuğunun hasta olan ve maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavi ettiremeyen bir babanın psikolojik sorunlar yaşaması sonucu bıçakla kendisine zarar vermek isterken, düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirilmesi canlandırıldı. Katılımcılara heyecanlı anlar yaşatan gösteri büyük beğeni topladı.
Şiir ve kompozisyon yarışmalarında 1. Olan öğrencilerin eserlerini okumasının ardından İlköğretim okulları ve liseler arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Akpınar, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Emniyet Müdür Vekili Topçu ve Bilecik POMEM Müdürü Uğural tarafından ödülleri takdim edildi. Ödül töreni sonrasında Özel Sevgi Çiçeği Ortaokulu Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi sergilendi.
Tören Toplum Destekli Polislik, Trafik Tescil, Olay Yeri İnceleme, Çevik Kuvvet, Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından hazırlanan stantlarının gezilmesiyle devam etti. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Engin Keleş, Vali Akpınar’a karakalemle yaptığı portre çalışmasını hediye etti. Tören sergi ziyaretinin ardından sona erdi. ZEYNEP KILBAHRİ
 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments